Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krępa Kaszubska: Msza święta ku czci ofiar Marszu Śmierci

Domninik Makurat
Już 26. września o godzinie 14:00 zacznie się kolejna Msza święta na cmentarzu ofiar hitlerowskiego terroru w Krępie Kaszubskiej w intencji Ofiar Marszu Śmierci KL Stutthof. Wcześniej o godz. 13.15 odbędzie się nabożeństwo przy obelisku w Gęsi.

Historia tego miejsca jest szczególnie niezwykła. W grudniu 1951r. na terenie przylegającym do istniejącego w czasie II wojny światowej obozu rozpoczęła się ekshumacja kilku masowych grobów i mogił. Złe warunki atmosferyczne zniechęciły do prowadzenia dalszych poszukiwań. W grobach odnaleziono wtedy ok. 315 osób. W 1955r. na cmentarzu pochowano jeszcze 260 osób, ekshumowanych w innych miejscach. Uroczyste otwarcie tego miejsca odbyło się 23. września 1956r.

W historii cmentarza szczególnie zapisał się rok 2003. W 58 rocznicę śmierci prof. Konstantina Čakste, który był synem pierwszego prezydenta Łotwy i zmarł podczas pamiętnego Marszu Śmierci Krepę odwiedziło wiele osobliwości m.in. ambasador Polski na Łotwie, ambasador Łotwy w Polsce, delegacja wysłanników prezydenta Łotwy, prezydent Łotwy Vaira Vīķe-Freiberga, a także córki profesora wraz z ekipą filmową. W tym roku został także odnowiony cmentarz.

Cmentarz ten znany jest głównie z corocznych wrześniowych mszy świętych. Msze zaczęto organizować z inicjatywy Agnieszki Makurat - ówczesnej sołtys Krępy Kaszubskiej, ks. Ferdynanda Nejranowskiego - ówczesnego proboszcza parafii Białogarda oraz Andrzeja Chodunia - mieszkańca Krępy Kaszubskiej.
–Początki nie były łatwe. Pierwsza msza odbyła się przed bramą cmentarza, gdyż nie dostaliśmy pozwolenia na przeprowadzenie jej za bramą - mówi Agnieszka Makurat.

Co roku na mszę przybywa wielu gości, także z zagranicy, byli więźniowie KL Stutthof, świadkowie tamtych wydarzeń, których pozostało już niewielu. Msza jest dobrą okazją aby posłuchać wspomnień więźniów, porozmawiać z nimi. W roku 2000 została otworzona Izba Pamięci, a w roku 2003 nadano jej imię prof. Konstantina Čakste. Znajdują się tam zbiory z Muzeum Stutthof, obrazy p. Leszczyńskiego oraz wiele ciekawych eksponatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto