Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lęborku. Tak wyglądało życie u nas w ciągu roku epidemii [ZDJĘCIA]

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Marcin Kapela/Starostwo Powiatowe/UM Lębork
4 marca 2020 r. w Polsce został potwierdzony pierwszy przypadek koronawirusa. W powiecie lęborskim pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 i zachorowania na COVID-19 ujawniono 26 kwietnia. Od tamtej pory nasze życie bardzo się zmieniło.

4 marca 2020 r. w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa

4 marca 2020 r. w Polsce został potwierdzony pierwszy przypadek koronawirusa. Od tamtej pory nasze życie bardzo się zmieniło. Wczesną wiosną przeżywaliśmy lockdown. Wtedy nie było wiadomo, z czym mamy do czynienia.

Od 12 marca do 24 maja nieczynne były wszystkie placówki oświatowe – szkoły podstawowe i przedszkola.
Nieczynne aż do odwołania były miejskie placówki kulturalne – Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum i Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Wszystkie imprezy, spektakle, seanse, koncerty oraz konkursy zostały odwołane.

Nieczynna do odwołania była również pływalnia miejska „Rafa”. Centrum Sportu i Rekreacji zawiesiło do odwołania wszystkie zawody sportowe organizowane na szczeblu miejskim i powiatowym.

Na posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lęborku podjęto decyzję o wprowadzeniu do odwołania zakazu korzystania z placów zabaw, siłowni zewnętrznych, boisk, bieżni, kortów tenisowych i skateparku.

Od dnia 16 marca do odwołania Urząd Miejski w Lęborku był nieczynny dla interesantów, natomiast nie przerwał pracy. Wszelkie sprawy miały być zgłaszane drogą mailową, przez e-puap lub pocztą tradycyjną.

Firmy, które w związku z epidemią koronawirusa zmuszone były tymczasowo zamknąć swoją działalność, mogły nie płacić za odbiór odpadów komunalnych.

Burmistrz Miasta w porozumieniu z Radnymi Rady Miejskiej w Lęborku podjął decyzję o uruchomieniu rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe w celu udzielenia pomocy SPS ZOZ w Lęborku. Zdecydowano o zakupie w pierwszej kolejności 700 sztuk fartuchów barierowych, jednorazowych, niesterylnych oraz 3 sztuk pulsoksymetrów.

Latem przyszło rozluźnienie obostrzeń. Były wybory prezydenta RP, pełne plaże i stoki górskie. Niby normalnie. We wrześniu dzieci i młodzież wróciły do szkół, ale po kilku tygodniach rozpoczęła się druga fala epidemii.

"To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań" - informował rząd w listopadzie 2020 r.

Mamy marzec 2021 r. i trzecią falę. W międzyczasie w bólach rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID, które mają sprawić, że jeszcze będzie normalnie.

Lęborski przypadek był jednym z 14 w województwie

26 kwietnia lęborski przypadek był jednym z 14 potwierdzonych przez Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na terenie naszego województwa i jednym ze 122 przypadków zachorowań na terenie kraju, ujętych w porannym komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

COVID-19 stwierdzono u 30-letniej osoby, która wróciła z zagranicy i przebywała w kwarantannie. Od 25 kwietnia przebywała w izolacji pod nadzorem lekarza – specjalisty w zakresie chorób zakaźnych i Sanepidu. Stan zdrowia zakażonej osoby, pomimo stwierdzenia obecności patogenu, był dobry, nie ujawniający stanu chorobowego poprzez objawy zewnętrzne. W okresie kwarantanny osoba zachowywała się wzorowo i nie nawiązywała kontaktów zewnętrznych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto