Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kornel Makuszyński i jego twórczość" – to temat wykładu on-line w bibliotece w Wicku

SP Wicko
W bibliotece szkolnej w Wicku uczniowie klasy VI podczas wykładu on-line poznawali Kornela Makuszyńskiego i jego twórczość podczas „Spotkań z lekturą”.

Dzięki materiałom archiwalnym przekazanym bibliotece przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem szóstoklasiści poznali wiedzę o autorze „Szatana z siódmej klasy”, którą mogliby wcześniej poznać jedynie odwiedzając filię muzeum – zakopiańską willę „Opolankę”, gdzie przed laty mieszkał Makuszyński.
-Były to m. in. zdjęcia dokumentów fotograficznych, listów i pism urzędowych, które pokazywały niezwykłą drogę twórczą pisarza od czasów gimnazjalnych po ostatnie lata życia, aż do jego śmierci w 1953 roku - mówi Magdalena Kubiak z biblioteki szkolnej w Wicku. - Młodzież z Wicka mogła poznać postać Kornela Makuszyńskiego z kilku perspektyw - nie tylko literackiej.
Autor „Koziołka Matołka” był wielkim miłośnikiem Zakopanego, Tatr i amatorem narciarstwa.
W czasie wojny polsko-bolszewickiej dał się również poznać jako autor pieśni ułańskich.
W latach 30. XX w. cieszył się ogromną popularnością wśród czytelników. Jednak wybuch II wojny światowej zmienił wszystko nie tylko w życiu Makuszyńskiego. W pierwszych latach powojennych był zapis cenzorski na książki jego autorstwa. Dopiero po śmierci literatura spod znaku autora „Awantury o Basię” wróciła do szkół i bibliotek, a także stała się kanwą dla wielu realizacji filmowych.
O samym „Szatanie z siódmej klasy” uczniowie dowiedzieli się również, że miał swoją kontynuację napisaną przez Makuszyńskiego tuż przed wybuchem wojny. Jednak tekst książki pt. „Drugie wakacje Szatana” ,pozostający w rękopisie, spłonął wraz z całym archiwum literackim w kamienicy pisarza podczas bombardowania Warszawy. Gdyby nie wybuch wojny, przygody Adasia Cisowskiego w wersji filmowej powstałyby w całości jeszcze w 1939 roku.
Wykład on-line dla szóstoklasistów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku odbył się w środę, 10 lutego 2021. Zajęcia języka polskiego w tej formie przeprowadziły nauczycielki: Dorota Halas i Magdalena Kubiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto