Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z próbnym egzaminem ósmoklasisty! Zaskakująca decyzja CKE

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
06.05.2019 gdansk.  xv liceum ogolnoksztalcace. egzamin dojrzalosci 2019.  rozpoczyna sie matura.  nz. uczniowie ostatniej klasy  liceum ogolnoksztalcacego nr xv pisza egzamin z jezyka polskiego.  fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
06.05.2019 gdansk. xv liceum ogolnoksztalcace. egzamin dojrzalosci 2019. rozpoczyna sie matura. nz. uczniowie ostatniej klasy liceum ogolnoksztalcacego nr xv pisza egzamin z jezyka polskiego. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Centralna Komisja Egzaminacyjna nie przeprowadzi próbnego egzaminu ósmoklasisty. Dotychczas udostępnione materiały uważa za wystarczające. Szkoły będą musiały przeegzaminować uczniów na własną rękę.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się drugi raz od wprowadzenia reformy edukacji. Uczniowie między 15 a 17 kwietnia 2020 roku zdawać będą trzy sprawdziany wiedzy z języka polskiego , matematyki i języka obcego.

Do tej pory przeprowadzono go raz, w poprzednim roku szkolnym. Wówczas podeszli do niego absolwenci wydłużonych z 6 do 8 lat szkół podstawowych. Egzaminu nie dało się oblać, ale wyniki były kluczowe przy rekrutacji do szkół średnich.

- Od początku zakładaliśmy, że próbny egzamin przeprowadzimy tylko raz – mówił w rozmowie z TVN24 dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. - Uczniowie i nauczyciele w czasie przygotowań mogą korzystać między innymi z egzaminu, który przeprowadziliśmy w kwietniu zeszłego roku, egzaminu pokazowego sprzed dwóch lat, zadań z informatorów egzaminacyjnych.

Uważa, że na stronach internetowych centrów egzaminacyjnych jest wystarczająco dużo materiałów, by dzieci mogły przećwiczyć swoją wiedzę.

Szkoły mogą zwrócić się do CKE o udostępnienie zadań z niepublikowanej nigdzie sesji czerwcowej. Wtedy do egzaminu przystępują nieliczni uczniowie, którzy ze względów losowych nie mogli napisać go w kwietniu.

Dyrektor CKE przekonuje, że brak egzaminu nie wynika z oszczędności. Twierdzi, że zależy im na tym, by nauczyciele nie skupiali się wyłącznie na rozwiązywaniu testów i poświęcili więcej uwagi podstawie programowej.

Zauważa, że tam, gdzie nie są przeprowadzone egzaminy państwowe, znalazło się miejsce dla komercyjnych wydawnictw, których jakość pozostawia nieraz wiele do życzenia. Zaznacza również, że rozwiązanie setek testów nie jest gwarantem sukcesu. W związku z tym zniechęca nauczycieli, by ci wystawiali uczniom oceny na ich podstawie.

Jak poszły ubiegłoroczne próbne egzaminy?

CKE nie zdecydowało się na podanie średnich wyników uzyskanych na egzaminie. Wiadomo jednak, że ósmoklasiści najgorzej poradzili sobie z gramatyka, a także dowodzeniem matematycznym.

- Najważniejsze jest przekazanie uczniowi, z czym sobie radzi, a nad czym musi pracować - tłumaczył wówczas dr Marcin Smolik. – Gdybyśmy podawali liczby, to przeczyłoby to celom diagnozy. (...) Dlatego prosiliśmy dyrektorów, by nie wystawiać z niej ocen i nie skupiać się na procentach. Staramy się motywować pozytywnym przekazem.

Na kwietniowej sesji egzaminacyjnej uczniowie uzyskali średnio 63 procent punktów z języka polskiego, i 45 proc. z matematyki i 59 proc. z języka obcego.

Idą kolejne zmiany

Aktualnie w CKE trwają pracę nad arkuszami i informatorami do przedmiotów, które na egzaminie będą sprawdzane od 2022 roku. Chodzi o egzaminy z biologii, chemii, geografii, historii oraz fizyki.

Informatory mają zostać opublikowane we wrześniu przyszłego roku. Każdy uczeń ósmej klasy będzie musiał wybrać jeden z nich, jako czwarty egzamin obowiązkowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto