Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w starostwie na temat edukacji w branży energetyki odnawialnej

opr. Rog.
Z inicjatywy starosty lęborskiego, Alicji Zajączkowskiej zorganizowane zostało sympozjum na temat przyszłości kształcenia zawodowego w województwie pomorskim z uwzględnieniem potencjału i kierunków kształcenia ponadpodstawowego w powiecie lęborskim w związku z rozwijającą się na naszym terenie branżą odnawialnych źródeł energii.

Konferencja odbyła się w gronie osób zarządzających oświatą, dyrektorów szkół ponadpodstawowych i podstawowych z terenu powiatu lęborskiego, przedstawicieli przedsiębiorców, rzemiosła, Powiatowego Urzędu Pracy oraz zaproszonych gości związanych z branżą odnawialnych źródeł energii. To kontynuacja wydarzeń, które odbyły się w grudniu ub. roku: podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej oraz roboczego spotkania firm i instytucji związanych z tematyką off-shore sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej, dotyczącego koncepcji Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w których uczestniczyła starosta wspólnie z Andrzejem Strzechmińskim, burmistrzem Łeby, miasta, które już wkrótce odegra znacząca rolę w tworzeniu Morskich Farm Wiatrowych, pełniąc rolę portu serwisowego. Wśród gości konferencji nie zabrakło Agnieszki Rodak, prezes zarządu Rumia Invest Park Sp. z o.o. oraz Jarosława Kumięgi, kierownika Referatu Planowania Energetycznego Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Samorząd wojewódzki reprezentowała, związana także z oświatą Iwona Mielewczyk, radna Sejmiku Wojewódzkiego. Obecni podczas spotkania samorządowcy to: Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby wraz z zastępcą, Krzysztofem Królem oraz Marian Kurzydło, sekretarz miasta Lęborka. W roli prelegenta wystąpił Krzysztof Tomaszewski, Lider Grupy „Kompetencje” Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, któremu towarzyszył Maciej Mierzwiński, Lider Grupy „Przemysł” w Pomorskiej Platformie Rozwoju MEW na Bałtyku.

- Musimy sobie zdać sprawę, że dla kształtowania sieci szkół zawodowych i technikalnych niezwykle ważne jest rozpoznanie sytuacji na rynku pracy oraz oczekiwania lokalnych pracodawców, którzy chcą z nami współpracować jako organem prowadzącym szkoły ponadpodstawowe, by jak najlepiej przygotować absolwentów na potrzeby lokalnego rynku pracy

- mówiła otwierając spotkanie Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.

- Kolejnymi elementami bardzo ważnymi są: perspektywa budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie powiatu lęborskiego oraz działania w celu utworzenia Morskich Farm Wiatrowych, co stworzy zupełnie nowe wyzwania dla oświaty i zapotrzebowanie tych gałęzi energetyki na wykwalifikowana kadrę, którą będziemy w stanie wykształcić. Chciałabym, aby to spotkanie pozwoliło nam wypracować wnioski jak powinniśmy podejść strategicznie do zakładanego na najbliższe lata rozwoju sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Zdaniem starosty, wszelkie działania w celu właściwego zaplanowania przyszłych kierunków kształcenia nie mogą się odbyć bez udziału osób zarządzających oświatą stopnia podstawowego, dyrektorów szkół podstawowych i doradców zawodowych, którzy mogą pomóc w takim ustaleniu systemu kształcenia, by był on jak najkorzystniejszy dla młodych ludzi wkraczających na ścieżkę kariery zawodowej. To pierwsze spotkanie, inicjujące cały cykl konsultacji służących finalnemu usprawnieniu kształcenia i zapewnieniu jak najszerszego spektrum możliwości wyboru ścieżki kariery młodzieży wchodzącej na rynek pracy. Temu m.in. służą porozumienia jakie Powiat Lęborski i Miasto Łeba zawarły w formie listu intencyjnego z Miastem Rumia i Rumia Invest Park w zakresie oferty bardzo szerokiej współpracy dotyczącej systemu kształcenia związanego z rozwojem Morskich Farm Wiatrowych na Bałtyku.

- Dlatego tu dzisiaj jesteśmy, że chcemy wspólnie rozwijać projekt Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej

- mówiła Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park.

- Mamy w tym względzie duże poparcie władz samorządowych województwa. Nasz projekt został wpisany do dokumentów strategicznych województwa dlatego, że w ciągu następnych kilku lat rozwój branży offshore przyniesie od 40 do 70 tys. nowych dobrze płatnych miejsc pracy. Tak więc przed nami zadanie jak połączyć 3 sektory: samorząd, biznes i szkolnictwo, żeby stworzyć efektywny system kształcenia.

Do 2030 r. na Bałtyku mają powstać wieże wiatrowe o łącznej mocy 5,9 GW. W sumie 400 wież na 400 fundamentach i 15 trafostacji. 10 lat później łączna moc siłowni wiatrowych ma osiągnąć 11 GW. Na potrzeby przygotowania modelu biznesowego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej w Rumii, zostały zdefiniowane 4 grupy zawodowe. Są to zawody bezpośrednio związane z Morską Energetyką Wiatrową (branża elektryczna, energetyczna, logistyczna, geodezyjna, mechatroniczna, mechanika lotnicza, spedycja itp.), zawody z potencjałem przyuczenia do pracy w MEW, zawody pośrednie i indukowane związane z rozwojem MEW oraz zawody pozostałe nie związane z MEW. – Rozwój sektora MEW wiąże się z potrzebą utworzenia nowych miejsc pracy, zatrudnienia osób posiadających kluczowe kompetencje niezbędne w procesie projektowania, prefabrykacji, montażu czy obsługi farm wiatrowych – mówił Krzysztof Tomaszewski – Lider Grupy „Kompetencje” PCK MEO – Mając na uwadze przygotowanie kadr dla rozwoju branży MFW w Polsce, trzeba zacząć od ukształtowania dedykowanego do tego celu systemu kształcenia technicznego i branżowego.
Wśród ważnych elementów budowania silnej pozycji konkurencyjnej PCK MEO na rynku regionalnym i rynkach zewnętrznych wymieniono m.in. zwiększenie liczby absolwentów ponadpodstawowych szkół technicznych w zawodach dedykowanych energetyce odnawialnej, integrację i konsolidację technicznych szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych w regionie na rzecz MEW, wzrost innowacyjności i aktywności firm oraz dostęp do najnowszej wiedzy dla przedsiębiorców i pracowników z łańcucha dostaw, a także, w ramach polityki równych szans, promowanie zwiększenia udziału kobiet w energetyce.
Pierwsze z cyklu spotkań nie wyczerpało wszystkich dość złożonych zagadnień. Konieczne będą kolejne, robocze dyskusje, z których wnioski pozwolą na przyjęcie rozwiązań edukacyjnych stawiających region pomorski w roli głównego dostawcy wysoko wykwalifikowanej kadry dla branży MEW.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto