Konferencja w starostwie na temat edukacji w branży energetyki odnawialnej

opr. Rog.
Udostępnij:
Z inicjatywy starosty lęborskiego, Alicji Zajączkowskiej zorganizowane zostało sympozjum na temat przyszłości kształcenia zawodowego w województwie pomorskim z uwzględnieniem potencjału i kierunków kształcenia ponadpodstawowego w powiecie lęborskim w związku z rozwijającą się na naszym terenie branżą odnawialnych źródeł energii.

Konferencja odbyła się w gronie osób zarządzających oświatą, dyrektorów szkół ponadpodstawowych i podstawowych z terenu powiatu lęborskiego, przedstawicieli przedsiębiorców, rzemiosła, Powiatowego Urzędu Pracy oraz zaproszonych gości związanych z branżą odnawialnych źródeł energii. To kontynuacja wydarzeń, które odbyły się w grudniu ub. roku: podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej oraz roboczego spotkania firm i instytucji związanych z tematyką off-shore sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej, dotyczącego koncepcji Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w których uczestniczyła starosta wspólnie z Andrzejem Strzechmińskim, burmistrzem Łeby, miasta, które już wkrótce odegra znacząca rolę w tworzeniu Morskich Farm Wiatrowych, pełniąc rolę portu serwisowego. Wśród gości konferencji nie zabrakło Agnieszki Rodak, prezes zarządu Rumia Invest Park Sp. z o.o. oraz Jarosława Kumięgi, kierownika Referatu Planowania Energetycznego Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Samorząd wojewódzki reprezentowała, związana także z oświatą Iwona Mielewczyk, radna Sejmiku Wojewódzkiego. Obecni podczas spotkania samorządowcy to: Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby wraz z zastępcą, Krzysztofem Królem oraz Marian Kurzydło, sekretarz miasta Lęborka. W roli prelegenta wystąpił Krzysztof Tomaszewski, Lider Grupy „Kompetencje” Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, któremu towarzyszył Maciej Mierzwiński, Lider Grupy „Przemysł” w Pomorskiej Platformie Rozwoju MEW na Bałtyku.

- Musimy sobie zdać sprawę, że dla kształtowania sieci szkół zawodowych i technikalnych niezwykle ważne jest rozpoznanie sytuacji na rynku pracy oraz oczekiwania lokalnych pracodawców, którzy chcą z nami współpracować jako organem prowadzącym szkoły ponadpodstawowe, by jak najlepiej przygotować absolwentów na potrzeby lokalnego rynku pracy

- mówiła otwierając spotkanie Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.

- Kolejnymi elementami bardzo ważnymi są: perspektywa budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie powiatu lęborskiego oraz działania w celu utworzenia Morskich Farm Wiatrowych, co stworzy zupełnie nowe wyzwania dla oświaty i zapotrzebowanie tych gałęzi energetyki na wykwalifikowana kadrę, którą będziemy w stanie wykształcić. Chciałabym, aby to spotkanie pozwoliło nam wypracować wnioski jak powinniśmy podejść strategicznie do zakładanego na najbliższe lata rozwoju sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Zdaniem starosty, wszelkie działania w celu właściwego zaplanowania przyszłych kierunków kształcenia nie mogą się odbyć bez udziału osób zarządzających oświatą stopnia podstawowego, dyrektorów szkół podstawowych i doradców zawodowych, którzy mogą pomóc w takim ustaleniu systemu kształcenia, by był on jak najkorzystniejszy dla młodych ludzi wkraczających na ścieżkę kariery zawodowej. To pierwsze spotkanie, inicjujące cały cykl konsultacji służących finalnemu usprawnieniu kształcenia i zapewnieniu jak najszerszego spektrum możliwości wyboru ścieżki kariery młodzieży wchodzącej na rynek pracy. Temu m.in. służą porozumienia jakie Powiat Lęborski i Miasto Łeba zawarły w formie listu intencyjnego z Miastem Rumia i Rumia Invest Park w zakresie oferty bardzo szerokiej współpracy dotyczącej systemu kształcenia związanego z rozwojem Morskich Farm Wiatrowych na Bałtyku.

- Dlatego tu dzisiaj jesteśmy, że chcemy wspólnie rozwijać projekt Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej

- mówiła Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park.

- Mamy w tym względzie duże poparcie władz samorządowych województwa. Nasz projekt został wpisany do dokumentów strategicznych województwa dlatego, że w ciągu następnych kilku lat rozwój branży offshore przyniesie od 40 do 70 tys. nowych dobrze płatnych miejsc pracy. Tak więc przed nami zadanie jak połączyć 3 sektory: samorząd, biznes i szkolnictwo, żeby stworzyć efektywny system kształcenia.

Do 2030 r. na Bałtyku mają powstać wieże wiatrowe o łącznej mocy 5,9 GW. W sumie 400 wież na 400 fundamentach i 15 trafostacji. 10 lat później łączna moc siłowni wiatrowych ma osiągnąć 11 GW. Na potrzeby przygotowania modelu biznesowego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej w Rumii, zostały zdefiniowane 4 grupy zawodowe. Są to zawody bezpośrednio związane z Morską Energetyką Wiatrową (branża elektryczna, energetyczna, logistyczna, geodezyjna, mechatroniczna, mechanika lotnicza, spedycja itp.), zawody z potencjałem przyuczenia do pracy w MEW, zawody pośrednie i indukowane związane z rozwojem MEW oraz zawody pozostałe nie związane z MEW. – Rozwój sektora MEW wiąże się z potrzebą utworzenia nowych miejsc pracy, zatrudnienia osób posiadających kluczowe kompetencje niezbędne w procesie projektowania, prefabrykacji, montażu czy obsługi farm wiatrowych – mówił Krzysztof Tomaszewski – Lider Grupy „Kompetencje” PCK MEO – Mając na uwadze przygotowanie kadr dla rozwoju branży MFW w Polsce, trzeba zacząć od ukształtowania dedykowanego do tego celu systemu kształcenia technicznego i branżowego.
Wśród ważnych elementów budowania silnej pozycji konkurencyjnej PCK MEO na rynku regionalnym i rynkach zewnętrznych wymieniono m.in. zwiększenie liczby absolwentów ponadpodstawowych szkół technicznych w zawodach dedykowanych energetyce odnawialnej, integrację i konsolidację technicznych szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych w regionie na rzecz MEW, wzrost innowacyjności i aktywności firm oraz dostęp do najnowszej wiedzy dla przedsiębiorców i pracowników z łańcucha dostaw, a także, w ramach polityki równych szans, promowanie zwiększenia udziału kobiet w energetyce.
Pierwsze z cyklu spotkań nie wyczerpało wszystkich dość złożonych zagadnień. Konieczne będą kolejne, robocze dyskusje, z których wnioski pozwolą na przyjęcie rozwiązań edukacyjnych stawiających region pomorski w roli głównego dostawcy wysoko wykwalifikowanej kadry dla branży MEW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Na czym najbardziej zaczęliśmy oszczędzać?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie