Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamieniec (gm. Cewice). Pożar wreszcie ugaszony. Czas na strażackie podsumowanie akcji

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Zespół Prasowy KG PSP/KW PSP w Gdańsku/KP PSP w Lęborku/Marcin Kapela
We wtorek, 2 listopada, po niemal 5 dobach, dobiegła końca akcja gaszenia dużego pożaru materiałów tekstylnych na składowisku w Kamieńcu. Przyszedł czas na podsumowanie akcji ze strony strażaków. Pożar miał powierzchnię 2 400 m2 i kubaturę 21 600 m3, przybliżona masa materiału składowanego to 6 000 t. Na miejsce działań przybył Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Socha oraz jego zastępca st. bryg. Tomasz Siemiętowski.

W czwartek, 28 października w Kamieńcu doszło do pożaru sprasowanych w belach, składowanych na pryzmie materiałów tekstylnych. Pożar miał powierzchnię 2 400 m2 i kubaturę 21 600 m3, a przybliżona masa materiału składowanego to 6 000 t. W celu ugaszenia płonących materiałów całą pryzmę rozebrano przy użyciu ciężkiego sprzętu, przewieziono w drugie miejsce składowania i ponownie przelano wodą.

KOMENDANT WOJEWÓDZKI NA MIEJSCU AKCJI
Zawiązany został sztab akcji, a na miejsce działań przybył Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Socha oraz jego zastępca st. bryg. Tomasz Siemiętowski.

W pracach sztabu akcji uczestniczył Wicestarosta Lęborski Edmund Głombiewski, Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka, Komendant Powiatowy Policji w Lęborku nadkom. Mariusz Mejer, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Roman Wypasek - Naczelnik Referatu Bezpieczeństwa Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Sławomir Greniuk - pracownik obrony cywilnej gminy Cewice, funkcjonariusze KP PSP w Lęborku.

ROZPOZNANIE I DZIAŁANIA GAŚNICZE
Rozpoznanie realizowano z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego typu DRON, obsługiwanego przez Grupę Operacyjną KW PSP z Gdańska.

W pierwszej fazie działań gaśniczych prowadzono działania połączone w natarciu na palącą się pryzmę oraz w obronie na usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie pryzmy podobnej wielkości. Dostarczanie wody realizowano przez dowożenie z dwóch punktów czerpania wody usytuowanych na rzece Bukowina w odległości 3 i 6 km. Ze względu na przewidywane działania długotrwałe zrealizowano dostarczanie wody na duże odległości przez budowę magistrali wodnej złożonej z dwóch odcinków węży W-110 o długości 3 km.

Stan jakości powietrza był monitorowany przez mobilne laboratorium Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Gdyni, stężeń niebezpiecznych dla mieszkańców i ratowników w miejscu działań nie stwierdzono. 6 dnia ciągłej akcji gaśniczej i po zużyciu ok 24 000 m3 wody ugaszono palącą się pryzmę.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto