Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak w czasie epidemii wygląda nauczanie ponad 3 tysięcy uczniów w lęborskich szkołach podstawowych?

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W związku z zamknięciem szkół z powodu koronawirusa ministerialne rozporządzenie wprowadziło od 25 marca obowiązkowe kształcenie i ocenianie przez internet. Choć większość, to nie wszyscy uczniowie szkół podstawowych w powiecie lęborskim mają dostęp do komputera i internetu. Od 1 kwietnia ruszył projekt „Zdalna szkoła” , w którym samorządy będą mogły wnioskować o środki finansowe na laptopy, tablety i mobilny dostęp do internetu. Jak sytuacja wygląda w Lęborku?

W sześciu szkołach podstawowych w Lęborku uczy się łącznie 3011 uczniów. Szkoła Podstawowa nr 8 to największa placówka w powiecie lęborskim. Łącznie uczy się w niej 796 uczniów, po 485 w szkołach nr 4 i 5, 441 w nr 3, 440 w nr 1 i 364 w nr 7.

- Nauka przebiega zarówno w czasie rzeczywistym, jak i on-line za pomocą e-dziennika i platform edukacyjnych do tego przeznaczonych np. przez platformę OFFICE 365 dla klas 4-6, natomiast odnotowana będzie w e-dzienniku lekcyjnym Vulcan zgodnie z najnowszym rozporządzeniem MEN

- informuje Marian Kurzydło, sekretarz miasta.

- Zdecydowana większość uczniów ma dostęp do internetu. Część klas może uczestniczyć w lekcjach on-line, a większość uczniów odbiera i przekazuje informacje pocztą elektroniczną przez e-dziennik.

Czy wszyscy uczniowie mają dostęp do internetu i mogą uczestniczyć w lekcjach on-line? Jaka jest frekwencja na zajęciach on-line?

- Zdecydowana większość uczniów ma dostęp do internetu. Część klas może uczestniczyć w lekcjach on-line, a większość uczniów odbiera i przekazuje informacje poczta elektroniczną przez e-dziennik. Zgodnie z rozporządzeniem uczniowie są oceniani od 25.03.2020 r. W szkołach system oceniania dostosowany został do obecnych warunków i realiów zdalnej nauki. Frekwencja na zajęciach on-line jest trudna do oceny, ale tam gdzie taka praca jest możliwa frekwencja wynosi prawie 100%.

Czy zajęcia odbywają się przy wykorzystaniu aplikacji dedykowanych dla oświaty?

- Zajęcia odbywają się przy wykorzystaniu m.in.: e-podręczników, dziennika elektronicznego, platform clasroom, eduelo.pl, edukacja zdalna z Vulkanem, Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, www.gov.pl/zdalne lekcje, Dyktanda dla klas I-III, Multimedia dla klas I-III, Juniorowo, Specjalni.pl- Ćwiczenia i nauka dla najmłodszych, Ćwiczenia matematyczne, PistacjaMatematyk, Matematyczne ZOO, Angielski na wynos, Dyktanda online, WordWall -materiały interaktywne, a tam np. Tabliczka mnożenia, Części mowy, Biblotekacyfrowa, Otwarte zasoby - zestaw narzędzi i aplikacji i innych.

Czy wszyscy uczniowie i nauczyciele zostali przeszkoleni, a uczniom nie posiadającym komputerów zapewniono tablety z dostępem do internetu?

- Nauczyciele i uczniowie zostali przeszkoleni. Od 1.04.2020 r. ruszył projekt "Zdalna szkoła", w którym samorządy będą mogły wnioskować o środki finansowe na laptopy, tablety, a jeżeli będzie taka potrzeba, także na mobilny dostęp do internetu.

Czy nauczyciele nielekcyjni wykonują inne obowiązki?

- Nauczyciele nielekcyjni oprócz wykonywania swoich obowiązków, zostali także wyznaczeni do pracy z dziećmi wymagającymi dodatkowego wsparcia.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto