Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwazja biedronek azjatyckich. Czy gryzą? Jak się ich pozbyć?

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Azjatyckie biedronki w październiku szukają ciepłego schronienia. Są mocno pobudzone i mogą ugryźć.
Azjatyckie biedronki w październiku szukają ciepłego schronienia. Są mocno pobudzone i mogą ugryźć. pixabay
Inwazja biedronek azjatyckich (Harlequin Ladybird), czyli tak zwanych arlekinów na Polskę zaczyna się w październiku. Można je spotkać także w Poznaniu i okolicach. Po raz pierwszy były zauważone właśnie w Wielkopolsce w 2006 roku. Jak je odróżnić od zwyczajnych siedmiokropek i czy są groźne? Poznaj kilka sposobów, które sprawią, że biedronki azjatyckie będą omijać twój dom.

Czy biedronki azjatyckie są groźne?

Dostają się do naszych domów w poszukiwaniu miejsca, w którym mogą przezimować. Mogą żywić się owocami i warzywami pozostawionymi bez przykrycia. Naukowcy odnotowali przypadki, kiedy osobniki Harlequin Ladybird przegryzając skórkę winogron dostawały się do środka. Gryzą ludzi, co może prowadzić do reakcji alergicznych. Do tego, są zagrożeniem dla zwykłych biedronek siedmiokropek.

Zobacz też: Przygarnij psa ze schroniska w Poznaniu. Te psy czekają na adopcję [ZDJĘCIA]

Jak odróżnić azjatycką biedronkę od miejscowej?

Warto zwrócić uwagę na kropki - arlekiny mają raczej plamy o nierównym kształcie. Wtedy jak zwykłe biedronki mają siedem małych czarnych kropek - po trzy na każdym skrzydle oraz jedną u nasady pokryw. Ilość czarnych plamek u biedronek azjatyckich może być dowolna. Niektóre w ogóle ich nie mają. Gdy chodzi o kształt, azjatyckie osobniki mają bardziej wydłużony tyłów.

Więcej o azjatyckich biedronkach przeczytasz tutajBiedronki azjatyckie atakują. To prawdziwa plaga. Czy są groźne dla ludzi? Skąd się wzięły?

Jak chronić się przed azjatycką biedronką?

Najlepiej założyć na okna moskitiery. Te arlekiny, które dostały się do mieszkania od razu należy usunąć, najlepiej używając rękawiczek gumowych czy odkurzacza, unikając kontaktu z biedronkami. Ten gatunek bardzo nie lubi zapachu kwaśnych owoców, także skórki cytryny i pomarańczy na parapetach mogą pomóc w odstraszeniu. **Azjatyckie biedronki odstrasza też bardzo popularny w Polsce jesienny kwiat - chryzantema. Ci, którzy mają go na swoim balkonie, oknie czy w ogródku, mają ochronę. Dodatkowo, można użyć olejków eterycznych.** Eksperci mówią, że jak inne owady omijają miejsca pachnące pomarańczą, miętą czy kamforą. Można nimi posmarować ramy okien, czy spryskać moskitierę (jeżeli nie jest zbyt szczelna znajdują słabe miejsca i dostają się do środka).

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto