Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interwencja policji w domu funkcjonariusza KPP w Lęborku. Rodzinie policjanta założono Niebieską Kartę

Robert Gębuś
Policjanci z Lęborka interweniowali w mieszkaniu swojego kolegi po fachu. Wszczęto procedurę założenia rodzinie policjanta Niebieskiej Karty z powodu stosowania przemocy domowej. Zespół interdyscypilnarny sprawdza, jaka była skala czynu i czy nie doszło do przestępstwa

Według nieoficjalnych informacji na nr. telefonu zadzwoniła żona funkcjonariusza. W domu doszło do awantury, a kiedy na miejsce przyjechała policja, mężczyzny nie było już w domu.

Czytaj również:Zatrzymany za rozbój w Łebie

Rodzinie policjanta założono Niebieską Kartę. - Potwierdzam, że w tym przypadku wszczęto procedurę założenia Niebieskiej Karty, która obejmie rodzinę - mówi asp.sztab.Magdalena Zielke z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. - Procedurę tę prowadzi zespół interdyscyplinarny.Takie zespoły działają m.in. w tramach instytucji jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Przypadek lęborskiego policjanta wpisuje się w program „Moc tak, przemoc nie”, mający na celu przeciwdziałanie przypadkom przemocy w rodzinach pracowników służb mundurowych.

Czytaj również:Policja skuła rowerzystę

Jak podkreślają autorzy programu agresja mundurowych w rodzinie spowodowana jest głównie tym, że w pracy używają oni przemocy dla dobra innych. Bywa, że te zachowania stają się nawykiem i są potem przenoszone do domu. O zachowaniu funkcjonariusza lęborskiej komendy zostanie poinformowana Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku. - W tej kwestii prowadzimy procedurę tak, jak w przypadku każdej innej rodziny objętej Niebieską Kartą i musimy się trzymać się procedury wyznaczonej przez program „Moc tak, przemoc nie” - mówi asp.sztab. Magdalena Zielke z KPP w Lęborku. - Zespół interdyscyplinarny z Lęborka prowadzi procedurę związaną z Niebieską Kartą, natomiast z naszej strony dzielnicowy prowadzi działania pod kątem danej rodziny. W związku z ta sprawą są też obowiązki, które ciąż na przełożonym . Musi on poinformować zwierzchników, że miała miejsce taka interwencja. W miarę możliwości kieruje do pomocy psychologa i skupiamy się na pomocy rodzinie.O tym czy i jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec policjanta zdecydują ustalenia zespołu interdyscyplinarnego.
Jak podkreśla asp.sztab. Magdalena Zielke, nie każda przemoc domowa jest kwalifikowana jako przestępstwo. -Określenie czy zaistniała w danym przypadku przemoc jest przestępstwem należy do zespołu interdysyplinarnego. Przy czym zespół interdyscyplinarny bada sprawę jak każdą inną i nie jest dla niego ważne, że dana osoba jest pracownikiem wojska, policji czy innej służby. Jeśli jednak dochodzi do przestępstwa znęcania się, pobicia, czy uszczerbku na zdrowiu, to wtedy zespół interdyscyplinarny powiadamia prokuraturę- wyjaśnia asp.sztab. Magdalena Zielke i dodaje, że przełożony policjanta też musi teraz dokładnie zbadać sytuację. - Zapoznaje się z notatką interweniujących policjantów, wchodzi w kontakt z danym funkcjonariuszem i jego rodziną, przeprowadza z nimi rozmowy organizuje pomoc psychologa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto