Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grąbkowski kurhan w gminie Potęgowo wśród najważniejszych odkryć archeologicznych w Polsce

opr.Rog
Odkrycie z terenu gminy Potęgowo znalazło się w ścisłej czołówce plebiscytu magazynu popularnonaukowego Archeologia Żywa.

Trzecie miejsce i ponad 20 proc. głosów grąbkowskie kurhany otrzymały w kategorii Najważniejsze Odkrycie Archeologiczne w Polsce 2021 (Wybór Czytelników). Największą ilość głosów oddano na odkrycie jedynej na świecie zachowanej w całości egipskiej mumii kobiety w ciąży, należącej do Uniwersytetu Warszawskiego. Druga była Wrzępia i ogromne centrum produkcji garncarskiej jednym z największych w Barbaricum.

Grobowiec z epoki brązu

Na obiekt w Grąbkowie trafił lokalny archeolog Tomasz Wiktorzak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów” w 2019 roku. Badania doszły do skutku dzięki zgodzie i wielkiej pomocy właścicieli terenu Karolinie Marii Gołębiowskiej i Kazimierza Stępniaka oraz decyzji konserwatora zabytków. Na przełomie września i października 2021 roku przeprowadzone zostały ratunkowe badania archeologiczne pod kierunkiem Pracowni Archeologicznej „Alagierscy” Katarzyna, Piotr Alagierscy z Chodzieży i odkrywcy stanowiska.
Podczas intensywnych wykopalisk odkryto bogaty pochówek z tzw. kultury przedłużyckiej, z około II okresu epoki brązu. Datowanie bezwzględne jeszcze nie jest ustalone ale można ze sporym prawdopodobieństwem szacować wiek kurhanu na ok. 1700-1500 lat przed naszą erą. Komora grobowa kobiety i mężczyzny (być może trzeciej osoby) była bogato wyposażona w dary grobowe charakterystyczne dla wczesnej epoki brązu między innymi takie jak: brązowa siekierka z podniesionymi brzegami, brązowy sztylet z fragmentem pochewki, tarczki i szpile z brązu, kolię bursztynowa, toporek kamienny czy kamienne żarno. Odkryto także fragmenty kości i włosów, co jest ewenementem na naszych ziemiach, gdyż tego typu znaleziska nie zachowują się z racji na uwarunkowania glebowe.
-Kurhan kamienno - ziemny wymagał rozebrania ok. 50 ton głazów i kamieni. Teraz cierpliwie trzeba czekać na badania specjalistyczne, które przyniosą więcej szczegółowych informacji na co potrzebny jest czas i fundusze. Zapewne całość projektu zakończy się publikacją książkową - informuje UG Potęgowo.
Archeologia Żywa to jedyne archeologiczne czasopismo popularnonaukowe w Polsce. Przeznaczone jest ono nie tylko dla archeologów, ale również pasjonatów tej nauki, a także specjalizacji pokrewnych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto