Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Godzina dla Ziemi w Katowicach 2013. Zgaśnie podświetlenie Spodka i kopuły na Rondzie

REDAKCJA portalu
REDAKCJA portalu
katowice,wwf,godzina dla ziemi,spodek
katowice,wwf,godzina dla ziemi,spodek Tomasz Kawka, archiwum MM
23 marca odbędzie się kolejna edycja międzynarodowej akcji WWF "Godzina dla Ziemi".

- Zgaś światło i włącz się do zmian podczas Godziny dla Ziemi WWF! - tak do Polaków apeluje WWF, organizacja zachęcająca do symbolicznego wyłączenia żarówek na godzinę, 23 marca o godzinie 20.30.

Akcja jest jedną z największych globalnych inicjatyw społecznych. Każdego roku biorą w niej udział miliony ludzi na całym świecie. Na godzinę gasną iluminacje na najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych budynkach na naszej planecie.

W tym roku w akcję mają zamiar włączyć się 44 miasta z całej Polski. Wśród nich znalazły się Warszawa, Wrocław, Toruń i Katowice. Zgasną między innymi iluminacje Stadionu Narodowego, Pałacu Kultury i Nauki, Zamku Królewskiego w Warszawie, Sukiennic i Kopca Kościuszki w Krakowie.

W Katowicach zgaśnie w tym czasie podświetlenie Spodka i kopuły na Rondzie. - Zachęcamy mieszkańców, aby przez tę godzinę również włączyli się do akcji. To idealny moment na romantyczną kolację przy świecach - mówi Jakub Jarząbek z katowickiego urzędu.

Celebryci dla Ziemi

W wydarzenie zaangażują się również celebryci. Michał Piróg z Agneszką Szulim są gotowi przepłynąć Wisłę na tratwie z butelek PET. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na kwestię recyklingu. Warto pamiętać, że nieprzetworzona butelka PET może w środowisku przetrwać nawet 600 lat. Żeby to zobrazować, możemy sobie wyobrazić rycerzy walczących pod Grunwaldem pijących napoje z plastikowych butelek. Część butelek przetrwałaby do dzisiaj.

Kinga Rusin zamierza dotrzeć na ostatnie piętro Pałacu Kultury w szpilkach. Jest to zachęta dla nas, abyśmy zamiast korzystać z windy częściej chodzili schodami. Poza oczywistymi korzyściami zdrowotnymi, rocznie mogłoby to przynieść średnio około 200kg dwutlenku węgla mniej emitowanego do atmosfery na osobę podejmującą się takiego wyzwania.

Czymś zaskakującym może być również widok polityków zwaśnionych partii, którzy mają zamiar przejechać się na trzyosobowym rowerze. Joanna Senyszyn (SLD), Jan Tomaszewski (PiS) oraz Dorota Niedziela (PO) zdecydowali się w ten sposób promować ekologiczny transport.

Aby trzy powyższe akcje zostały przeprowadzone WWF stawia pewien warunek. Do akcji na stronie wwf.pl musi dołączyć 100 tys. osób, które zadeklarują chęć wyłączenia światła podczas "Godziny dla Ziemi WWF".

To nie wszystkie akcje przygotowane przez organizację. Jeśli do akcji dołączy się 50 tys. osób, Piotr Najsztub przeprowadzi na Stadionie Narodowym wywiad z Łukaszem Jakóbiakiem, a Kasia Tusk zrobi stylizację na pandę. Na stronie organizatora jest więcej inicjatyw, do realizacji których można się przyczynić.

Godzina dla Ziemi

Podczas Godziny dla Ziemi WWF miliony osób na całym świecie gasi światło. W ubiegłorocznej akcji wzięło udział ponad 5000 miast ze wszystkich kontynentów, w tym blisko 50 miast w Polsce. W tym roku do Godziny dla Ziemi przyłączyły się już 44 polskie miasta, w tym Warszawa, Kraków, Wrocław, Toruń i Katowice!
**Światło gasimy na godzinę - 23 marca o 20.30.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto