Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forum sołtysów w lęborskim starostwie. Wśród tematów drogi i zmiany klimatyczne [ZDJĘCIA]

Robert Gębuś
fot.K.Poziemski/starostwo powiatowe
Po raz piąty liderzy sołectw powiatu lęborskiego spotkali się na Forum Sołtysów, zorganizowanym w Starostwie Powiatowym w Lęborku. Tematykę obrad zdominowały zagadnienia klimatyczne, transportowe oraz dotyczące bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych.

Jednym z najważniejszych tematów spotkania była ostatnio zrealizowana inwestycja drogowa powiatu lęborskiego - przebudowa drogi w kierunku Popowa, stanowiącej element tzw. „kaszubskiego skrótu” do Trójmiasta. W planach jest również realizacja wspólnie z samorządem Lęborka przebudowy kolejnego odcinka tej drogi od Lęborka do nowo powstałego ronda w okolicach Dziechna. Edmund Głombiewski, wicestarosta leborski, mówił również o kolejnych planach remontów dróg, które mają być realizowane w przyszłym roku. Niektóre rozpoczną się jeszcze w roku bieżącym, jak odcinek drogi w okolicach Janowic w gm. Nowa Wieś Lęborska. Remonty dróg mają być wspólfinansowane przez powiat i samorządy gminne.

Czytaj również:Podwyżki stawek za odbiór odpadów w Lęborku

Wśród tematów dotyczących zagadnień komunikacji znalazły się także perspektywy uruchomienia nowych połączeń autobusowych w gminach wiejskich. Organizatorami publicznego transportu zbiorowego w przewozach autobusowych mogą być: gmina, związek międzygminny, powiat, związek powiatów, związek powiatowo-gminny, związek metropolitalny i województwo. - Organizatorzy mogą się ubiegać o dopłaty do transportu zbiorowego, jednak trzeba spełniać określone warunki – mówił wicestarosta Edmund Głombiewski. - Rząd przeznaczył na to w tym roku w skali całego kraju 300 mln zł.
Na możliwość dofinansowania wpływają czynniki zapisane w ustawie określającej zasady Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o Charakterze Użyteczności Publicznej. Część forum przeznaczona została na omówienie wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę wodną. - Skutki zmian klimatycznych w Polsce mogą stać się coraz bardziej odczuwalne - mówiła Violetta Kurkiewicz-Zajączkowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w lęborskim starostwie. - Mogą prowadzić do strat w produkcji rolnej i zwiększenia ryzyka występowania pożarów w lasach.
Wśród niepożądanych zjawisk powstających na skutek zmian klimatu wymieniono m.in.: częste ekstrema temperatur, zwiększoną intensywność opadów mogącą wywołać powodzie o każdej porze roku, wzrost intensywności i częstotliwości huraganów oraz susz. Skutki zmian klimatycznych wg prognoz najbardziej dostrzegalne i dotkliwe mogą być już ok. roku 2030. Wśród pozytywów nadchodzących zmian można wymienić wydłużenie okresu wegetacji roślin i wydłużenie sezonu turystycznego na skutek wzrostu średnich temperatur powietrza. Przyspieszenie okresu wegetacyjnego naraża jednak uprawy na ryzyko nagłych załamań temperatury, co skutkuje przemarzaniem upraw, szczególnie nisko mrozoodpornych.

Czytaj również:W Cewicach drożeją stawki za odbiór śmieci

Zagrożeniem jest także pojawianie się gatunków roślin obcych, często inwazyjnych. Nierównomierność opadów i obniżenie poziomu wód gruntowych w połączeniu z nasileniem procesu parowania to kolejne czynniki niekorzystne. Nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych w skali świata prowadzić może do utrudnień w dostępie do żywności, wody pitnej, niekorzystnie wpływać na budownictwo i systemy wytwarzania i przesyłu energii, co powodować może nasiloną migrację ludności na tereny bardziej bezpieczne. Aspekty bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych i zapobieganiu wypadkom były tematem prelekcji Moniki Woś, Kierownika Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lęborku. - W ub. roku w KRUS w Lęborku odnotowaliśmy 25 wypadków. W tym roku odnotowano 9 zdarzeń. Były to najczęściej wypadki wynikające z upadków i zdarzeń spowodowanych pracą ze zwierzętami - mówiła Monika Woś - Podstawą jest profilaktyka, dlatego tak ważne jest poznanie metod właściwej organizacji pracy w gospodarstwie rolnym i stosowanie zasad BHP. Podczas forum wyróżniono najbardziej gospodarnych sołtysów z terenu powiatu lęborskiego.
Wyróżnienia otrzymali: Kazimierz Korda (sołectwo Lubowidz), Paweł Kubiak (Obliwice), Aleksandra Majchrzak (Krępa Kaszubska), Przemysław Majka (Karlikowo Lęborskie), Marek Baranowski (Nowa Wieś Lęborska), Zbigniew Krefta (Siemirowice), Karolina Makurat-Syldatk (Łebunia), Grażyna Grybisz (Unieszyno), Wiesław Mazanowski (Nowęcin), Joanna Wejer (Łebieniec) i Grzegorz Kotarski (Szczenurze).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto