Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fizjoterapeuci poszli na "chorobowe". 23 września rozpoczął się ogólnopolski protest rehabilitantów. Bydgoscy specjaliści również strajkują

mik za RMF FM
23 września rozpoczął się ogólnopolski strajk fizjoterapeutów. Rehabilitanci żądają podwyżek. Na zdjęciu szpital MSWiA w Bydgoszczy.
23 września rozpoczął się ogólnopolski strajk fizjoterapeutów. Rehabilitanci żądają podwyżek. Na zdjęciu szpital MSWiA w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Rozpoczął się ogólnopolski strajk fizjoterapeutów. W Bydgoszczy wszyscy rehabilitanci w szpitalu MSWiA są na zwolnieniach. Pacjenci są w kropce.
Trwa głosowanie...

Czy uważasz protest fizjoterapeutów za słuszny?

Dziś, 23 września, rozpoczął się ogólnopolski strajk rehabilitantów i diagnostów laboratoryjnych. Fizjoterapeuci w wielu placówkach opieki zdrowotnej przebywają na zwolnieniach lekarskich. Żądają podwyżek: 500 złotych od zaraz i kolejnych 500 złotych od stycznia.

- Dbamy o to, żeby grupy zawodowe, które są najniżej uposażone dostały to, o co postulują. Wielu przedstawicieli tych zawodów zarabia na rękę miesięcznie 1800 złotych - informuje Tomasz Dybek, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. Akcja odbywa się pod hasłem "Dość poniżania! Przestajemy ratować system". Jak długo potrwa strajk - tego na razie nie wiadomo. Pewne jest, że do jutra nic się nie zmieni. 24 września o godz. 15.00 minister zdrowia ma spotkać się z przedstawicielami protestujących w Warszawie.

Protest może wpłynąć na funkcjonowanie nawet 100 placówek w całej Polsce, w których prowadzone są zabiegi rehabilitacyjne

W Bydgoszczy też strajkują

Z naszą redakcją skontaktowała się Czytelniczka, która poinformowała nas, że bezskutecznie dziś próbowała umówić się na zabieg, na który czekała 11 miesięcy. Pani Agnieszka zwolniła się dziś z pracy i przyjechała do szpitala MSWiA w Bydgoszczy, ale nikt jej nie przyjął. Wszyscy bydgoscy fizjoterapeuci bowiem przebywają na zwolnieniach i zakład jest nieczynny. - Co z nami pacjentami, którzy czekają czasami ponad rok na rehabilitację, czy te zabiegi zostaną nam oddane w innym terminie, brak jakichkolwiek informacji, za to całe mnóstwo zdezorientowanych pacjentów - pisze do nas rozgoryczona Pani Agnieszka.

W bydgoskim "Juraszu" fizjoterapeuci nie dołączyli do protestu i zabiegi prowadzone są planowo.

Podobnie jest w całej Polsce

Jak informuje RMF FM, w Jastrzębiu-Zdroju na Śląsku w szpitalu wojewódzkim, gdzie pracuje 29 fizjoterapeutów, rano do pracy nie przyszło 13 osób. Akcja protestacyjna prowadzona jest także z Szpitalu Miejskim w Sosnowcu. Tam z 23 fizjoterapeutów, w pracy są cztery osoby. Pozostałe są na zwolnieniach lekarskich i tak może być nawet przez najbliższe dwa tygodnie. Przeprowadzana jest tylko część zabiegów - dotyczy to na przykład osób po udarach. Nie ma masażystów - pacjenci mają mieć ustalone inne terminy wizyt. Problemy mogą pojawić się także we Wrocławiu, w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym, w szpitalach wojewódzkich w Słupsku, Płocku i Poznaniu, a także w Sopocie, w Pomorskim Centrum Reumatologicznym. Tam - jak dowiedział się nasz dziennikarz w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pracowników Fizjoterapii - protestować ma ponad 80 procent załogi.

Do tematu wrócimy.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto