Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farm Frites Poland działa w Lęborku już od 25 lat. Z tej okazji zorganizowano Dzień Otwarty [ZDJĘCIA]

Robert Gębuś
Od 25 lat firma Farm Frites Poland działa na polskim rynku wytwarzając ziemiaczane przysmaki.

Pierwsza frytka w lęborskiej fabryce została wyprodukowana 17 października 1994 roku. Z tej okazji w sobotę, 7 września każdy miał okazję zwiedzić fabrykę, przekonać się, jak przebiega proces produkcyjny tego przysmaku. Przygotowano atrakcje nie tylko dla dorosłych, którzy chcieli zobaczyć jak produkuje się frytki, ale także dla młodszych zwiedzających. Na placu przed fabryką można było skosztować frytek, czas dzieciom umilali strażacy, zorganizowano konkursy gry i zabawy.- Bardzo fajny dzień, można się dużo dowiedzieć o tym jak się produkuje frytki i przy okazji się pobawić - mówi dwunastoletni Adrian.
Tego dnia fabrykę odwiedziło około 500 osób, a wśród nich samorządowcy, którzy przez wszystkie lata obecności firmy w Lęborku wspierali Farm Frites Poland S.A. w prospołecznych działaniach.
Wszyscy mogli się przekonać, że za popularnym smakołykiem kryje się praca wielu ludzi. Farm Frites Poland S.A. zatrudnia ponad 220 osób.
- Wiele z odwiedzających fabrykę gości było zaskoczonych tym, że aby na talerzu pojawiły się pyszne frytki nie wystarczy pokroić ziemniaki w słupki i usmażyć - mówi Katarzyna Majchrzak, Szef ds. Komunikacji i Zaangażowania Społecznego. - To skomplikowany proces, wymagający specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.
W lęborskiej fabryce wyprodukowanie frytki trwa około 50 minut. A wszystko zaczyna się na polu. Jakość ziemniaków jest drobiazgowo badana. - W ciągu godziny w fabryce rozładowuje się ponad trzydzieści ton ziemniaków - informuje Katarzyna Majchrzak.
Cały proces produkcji frytek jest zmechanizowany. Najpierw odkamieniacz i wstępne mycie, przy czym odbywa się to w kilku etapach. Z myjki ziemniaki wyjeżdżają na pas szczegółowej kontroli. Dokładnie obrane i czyste ziemniaki transportowane są do kolejnej hali, w której noże wodne i mechaniczne tną je na wiele różnych kształtów. Pocięte frytki trzeba kilkakrotnie przejrzeć i posortować, tak by odrzucić te zbyt krótkie oraz zbędne ścinki. Wyselekcjonowane frytki są blanszowane, czyli poddawane obróbce termicznej w wodzie. Czas i temperatura zależą od jakości użytych ziemniaków i typu produkowanych frytek. Prawidłowy przebieg tej części procesu produkcji decyduje o zachowaniu naturalnego ziemniaczanego smaku i odpowiedniej struktury. Kolejny etap to suszenie.
Frytki transportowane są na perforowanych pasach do specjalnego tunelu, gdzie suszy się je gorącym powietrzem. Potem trafiają do pieca, gdzie następuje wstępne podsmażanie przy użyciu olejów roślinnych. Również tutaj czas i temperatura zależą od typu frytek. Ten etap ma wpływ na chrupkość i złocistą barwę frytek. Dzięki niemu można je szybciej przygotować w domu, również w piekarniku.Podsmażone frytki zostają zamrożone, następnie, są automatycznie ważone i umieszczane w torebkach, pudełkach i kartonach.
Jednak to, co najważniejsze w produkcie firmy Farm Frites Poland S.A. dzieje się na talerzach tysięcy domów i setek restauracji na całym świecie.
Klienci sięgają po frytki z lęborskiej fabryki, bo są gwarancją jakości. Firma zaopatruje ponad 800 restauracji McDonald’s w 11 europejskich krajach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto