Ekologiczny sukces gmin

Artykuł sponsorowany
- Praca wyróżniona w konkursie organizowanym przez KZG. Wykonał ją Kacper Burchart z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie, uczeń drugiej klasy
Komunalny Związek Gmin "Dolina Redy i Chylonki", w skład której wchodzi Gdynia, Reda, Rumia, Sopot i Wejherowo oraz gminy: Kosakowo, Szemud i Wejherowo, zbiórkę odpadów nietypowych i niebezpiecznych prowadzi już od ponad 15 lat.

Działania prowadzone przez Związek uważane są za jedne z najbardziej skutecznych w skali całego kraju.

- Z roku na rok ilość zbieranych przez nas odpadów nietypowych i niebezpiecznych rośnie o kilkanaście proc. Oznacza to, że co roku zbieramy ich kilkanaście ton więcej- mówi Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący KZG.
Dużą rolę w sukcesie Komunalnego Związku Gmin odegrały prowadzone przez niego działania informacyjne i edukacyjne dotyczące ochrony środowiska.
- Co roku docieramy do ponad 20 tysięcy osób - od przedszkolaków zaczynając, a na studentach kończąc - mówi Tadeusz Wiśniewski. Pracownicy Związku organizują również takie zajęcia dla seniorów uczęszczających na uniwersytety trzeciego wieku.

10 punktów zbiórki
W latach 2001-2011 roku na terenie Związku utworzono 10 stacjonarnych kontenerowych Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych: pięć punktów w Gdyni oraz po jednym w Sopocie, Rumi, Redzie, Wejherowie i gminie Szemud (w Kielnie). Dwa kolejne są w budowie. Jeden z nich powstaje w Bolszewie, drugi zaś w gminie Kosakowo. Mieszkańcy tej gminy przodują w ilości zbieranych odpadów niebezpiecznych. Nowy PZON znajdować się ma przy siedzibie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych "PEKO".

Równocześnie Komunalny Związek Gmin prowadzi regularną Objazdową Zbiórkę Odpadów Niebezpiecznych. Odbywa się ona od dwóch do trzech razy w roku. Mieszkańcy mogą przynosić swoje odpady niebezpieczne do odpowiednio oznakowanych samochodów stojących w wyznaczonych miejscach i przekazywać je bezpośrednio pracownikowi obsługującemu zbiórkę. Przed każdą turą zbiórki materiały informacyjne (ulotki, plakaty) z miejscem i godzinami postoju samochodu dystrybuowane są do placówek oświatowych, urzędów, administracji budynków mieszkalnych i placówek handlowych. Odpady zgromadzone w PZON-ach i podczas Objazdowej zbiórki trafiają do recyklingu bądź - jeśli się do niego nie nadają - do utylizacji.

Leki niech wrócą do apteki
Listę odpadów, które określane są jako niebezpieczne, otwierają lekarstwa. - Są to w dużym stopniu skomplikowania związki chemiczne, które pod wpływem czasu, wody czy temperatury mogą się przekształcać , zamieniając się w bardzo niebezpieczne - wyjaśnia Tadeusz Wiśniewski. - Niestety w polskich domach występuje tendencja do gromadzenia leków, które są już przeterminowane lub częściowo wykorzystane - dodaje.
Obecnie na terenie Związku pojemniki do zbierania niepotrzebnych leków ustawione są w 164 punktach (głównie w aptekach), a leki z pojemników odbierane są dwa razy w miesiącu, po zgłoszeniu przez aptekę konieczności ich odbioru. W 2013 roku konieczność opróżnienia pojemników zgłoszono 1 127 razy, a w efekcie zebrano ok. 17 580 kg przeterminowanych lekarstw.

- W pojemnik zostanie wyposażona także każda kolejna apteka, która zgłosi u nas chęć jego posiadania - zapewnia Tadeusz Wiśniewski. Zachęca również mieszkańców, by oddając leki, wyjmowali je najpierw z papierowego opakowania, po to by wrzucić je do pojemnika na makulaturę. - Chodzi o to, byśmy nie musieli ponosić dodatkowych kosztów utylizacji - wyjaśnia przewodniczący Komunalnego Związku Gmin.

Związek apeluje do mieszkańców, aby nie wyrzucali niewykorzystanych leków do pojemników na odpady zmieszane ani do kanalizacji, ponieważ oczyszczalnie ścieków nie neutralizują substancji zawartych w antybiotykach, przez co bakterie i wirusy obecne w wodzie uodporniają się na działanie leków. Obecność w wodzie resztek leków powoduje zaś ponowne ich spożywanie przez ludzi i zwierzęta.

Na liście odpadów niebezpiecznych znajdują się także baterie i akumulatory, które zawierają metale ciężkie i różnego rodzaju kwasy. Wyczerpane baterie można oddawać nie tylko w PZON. Zbierane są w 474 punktach: placówkach oświatowych, urzędach i instytucjach oraz placówkach handlowych. W pierwszym półroczu 2014 roku KZG zebrało ok. 10 ton zużytych baterii.

Szkodliwe związki w elektrosprzęcie
Niebezpieczny dla środowiska, a przez to i dla naszego zdrowia, może być także sprzęt elektryczny i elektroniczny, m.in. komputery, drukarki, tonery, monitory, telewizory, aparaty fotograficzne, ponieważ niektóre ich elementy zawierają związki, które po przedostaniu się do wody czy gleby mogą stanowić poważne zagrożenie. Podobnie jest ze sprzętem AGD, szczególnie starszego typu.
Za odpad szczególnie niebezpieczny ze względu na zawartość rtęci uważane są również świetlówki. - Rtęć jest jednym z najbardziej szkodliwych pierwiastków. Nie tylko odkłada się w środowisku, ale może powodować bardzo groźne choroby - przestrzega Wiśniewski.
Na liście niebezpiecznych odpadów, które nie powinny trafiać do śmieci razem z innymi domowymi odpadkami, jest również chemia związana z gospodarstwem domowym np. farby olejne i środki ochrony roślin. - Oddając je, pamiętajmy, że opakowania powinny być szczelnie zamknięte. Nie rozgniatajmy opakowań, nie tłuczmy butelek, ponieważ grozi to wydostaniem się na zewnątrz niebezpiecznych środków - przestrzega Tadeusz Wiśniewski. Przypomina również, że każdy mieszkaniec gmin Związku może nieodpłatnie oddać odpady niebezpieczne i zużyty sprzęt RTV/AGD do dowolnego z poniżej wymienionych punktów. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

Uruchomienie PZON-u było dobrą decyzją.
Rozmowa z Krzysztofem Krzemińskim, burmistrzem Miasta Reda

Jak gmina radzi sobie ze zbiórką odpadów niebezpiecznych?
Zbiórkę odpadów niebezpiecznych realizujemy już od ponad 10 lat. KZG "Dolina Redy i Chylonki" rozpoczął zbiórkę tych odpadów w systemie objazdowym. Siłami własnych pracowników, 2-3 razy do roku, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, zbiera się odpady niebezpieczne bezpośrednio odbierane od mieszkańców przez jeżdżącą po mieście specjalną ekipę. Od kilku lat równoległe z tą akcją, prowadzimy również stały punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych. Mieści się on w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo-Komunalnego "Koksik".

Czy takie rozwiązanie lepiej się sprawdza?
Punkt zbiórki sprawdza się przede wszystkim, kiedy mieszkańcy chcą pozbyć się z domu chociażby starego telewizora, lodówki, czy komputera, i nie chcą lub nie mogą z tym czekać. Tym bardziej, że punkt czynny jest praktycznie przez cały tydzień. Odpady niebezpieczne przyjmowane są od mieszkańców oczywiście nieodpłatnie. To dobra inwestycja. Przy niewielkim nakładzie finansowym osiągamy bardzo konkretne efekty.
A jak z mieszkańcami? Jaka jest ich świadomość dotycząca konieczności zbierania odpadów niebezpiecznych?
Coraz większa. Oczywiście zdarzają się przypadki wyrzucania tych odpadów gdzieś na poboczach dróg czy też w lasach, ale jest ich coraz mniej. Obecnie największym problemem są odpady pozostałe po remontach - gruz budowlany, pomieszany z pojemnikami po farbach i innych chemikaliach.

Jakie zadania gmina stawia sobie na najbliższą przyszłość?
Przymierzamy się do rozbudowania naszego punktu przyjmowania tych odpadów. Miasto się rozwija, liczy już blisko 23 tysiące mieszkańców, zatem potrzeby są coraz większe.

Odpady niebezpieczne zbierane od mieszkańców przez Komunalny Związek Gmin
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- Zużyte baterie i akumulatory,
- Resztki farb, lakierów i klejów,
- Środki do konserwacji i ochrony drewna,
- Rozpuszczalniki oraz środki czyszczące,
- Pozostałości po domowych środkach do dezynfekcji i dezynsekcji, środki ochrony roślin i opakowania po nich,
- Lampy fluorescencyjne, żarówki energooszczędne i inne odpady zawierające rtęć,
- Oleje przepracowane,
- Odczynniki chemiczne np. fotograficzne wraz z opakowaniami,
- Przeterminowane lub tylko częściowo wykorzystane leki.

Lokalizacja i godziny otwarcia Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON) Gdynia:
- Witomino, ul. Konwaliowa 1,
pon. - sob. 8-19
- Cisowa, ul. Chylońska 301,
pon. i śr. 14-17, sob. 11-15
- Pogórze, ul. Żeliwna 3,
wt. i czw. 14-17, sob. 11-15
- Karwiny, ul. Brzechwy 7,
wt. i czw. 14-17, sob. 10-14
- Orłowo, ul. Kasztanowa 4A,
wt. i czw. 14-17, sob. 10-14
Sopot
- al. Niepodległości 723a,
pon.- pt. 6-15, sob. 8-11
Rumia
- ul. Dębogórska 148,
pon.- pt. 10-18,
sob. 10-15
Wejherowo
- ul. Obrońców Helu 1,
pon. 7-18, wt. - pt. 7-15, sob. 10-15
Reda
- ul. Obwodowa 52,
pon. - pt. 14-17, sob. 9-14
Kielno, gm. Szemud
- przy oczyszczalni ścieków,
pon. - czw. 13-15, pt. 13-18

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto