reklama

Duży rozmach i powodzenie obchodów Dni Autyzmu w Lęborku. Dzięki "Niebieskiemu Skarbowi"

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Zaktualizowano 
Najpierw pokaz filmu „Portrety emocji”, potem rekordowa pod względem frekwencji uczestników konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” oraz sobotni, niebieski "Marsz dla Autyzmu" ulicami Lęborka z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” na placu Pokoju to najważniejsze wydarzenia trwającego od 2 do 6 kwietnia Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim, zorganizowanego przez prężnie działające Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”.

Konferencję „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” rozpoczął nagrany hymn Dni Autyzmu, zaśpiewana przez 10-letniego Oskara piosenka „Wuchta Wiary” Arki Noego. Zrealizowane w studiu nagrań przy GOK w Nowej Wsi Lęborskiej nagranie cieszyło się wielkim zainteresowaniem w sieci i promowało kwietniowe wydarzenie.
Rekordową frekwencję miała zorganizowana już po raz szósty w Lęborku konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Do sali audiowizualnej "Mechanika" przybyło 170 osób nie tylko z Lęborka i okolic, ale z Pomorza. Wśród uczestników były osoby z Trójmiasta, Rumi, Redy, Wejherowa, Chojnic, Słupska czy nawet Koszalina. Większość z nich związana była z oświatą, ośrodkami terapeutycznymi czy administracją. Nie zabrakło rodziców osób z autyzmem.

- To było wyjątkowe spotkanie z ciekawymi osobowościami. Do Lęborka zaprosiliśmy m.in. wykładowcę, trenera, autora popularnego bloga „Asperger i życie z zespołem Aspergera” Krzysztofa Tokarskiego. O autyzmie od środka, czyli jak osoba z autyzmem widzi, myśli, czuje i postrzega opowiedziała też Alicja Hińcza

- mówi Agnieszka Pujsza - Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”.

- Tradycyjnie podczas ponad 3-godzinnego spotkania pokazaliśmy także nasze lokalne działania na rzecz osób z zburzeniami ze spektrum autyzmu i system wsparcia jakie wdraża m.in. nasze Stowarzyszenie. Bardzo pozytywnie oceniam frekwencję, znak, że nasze działania, program spotkania z autyzmem wzbudza zainteresowanie i jest potrzebne. To wszystko zasługa członków naszego Stowarzyszenia zaangażowanych społecznie w organizację Dni Autyzmu.

- Bardzo się cieszę, że mamy w Lęborku takich wspaniałych ludzi, jak członkowie „Niebieskiego Skarbu”

– powiedział podczas otwarcia konferencji Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski.

- Umiejętność dzielenia się ciepłem, empatią i wsparciem udowadnia, że wiele murów można pokonać działając wspólnie i z determinacją. Jako przedstawiciel powiatowej administracji, pragnę zapewnić, że wszelkie działania na rzecz niwelowania barier, zyskają naszą przychylność i będziemy je wspierać.

Organizatorom konferencji pogratulował Marian Kurzydło, sekretarz Miasta Lęborka.

- To dobrze, że jest tu państwa coraz więcej, że temat spektrum autyzmu przestaje być tematem jakkolwiek obcym, a jest tym o czym potrafimy i chcemy rozmawiać

- mówił M. Kurzydło.

- Istnieje bardzo dobra współpraca Stowarzyszenia „Niebieski Skarb” z samorządem wojewódzkim

– przyznała Bożena Ugowska, główny specjalista Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim.

- Mieszkańcom Lęborka można pogratulować, że mają na swoim terenie tak prężnie działające stowarzyszenie, ludzi z tak ogromnym potencjałem i wolą działania, odnoszących w tym działaniu znaczące sukcesy.

Podczas konferencji prowadzony był kiermasz publikacji specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA oraz stoisko informacyjne Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, Filia w Lęborku.

Finałem "Dni Autyzmu" był sobotni przemarsz (06.04) niebieskiego korowodu ulicą Staromiejską na plac Pokoju. Wspólny pochód z transparentem „Autyzm – poznaj zanim ocenisz” miał symbolizować solidarność z osobami z autyzmem. 2 kwietnia na całym świecie obchodziliśmy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Podczas finału marszu na placu Pokoju z udziałem władz miasta i powiatu dzieci w ramach integracji odtańczony został taniec Pszczółki Mai. Rozdano także nagrody w konkursie plastycznym dla przedszkolaków „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac w 3 kategoriach: dzieci 3-4 lata, 5-7 lat oraz dzieci niepełnosprawne. Ostatnia kategoria była po raz pierwszy. Organizatorzy chcieli w ten sposób uaktywnić i docenić dzieci, które muszą włożyć więcej pracy i wysiłku w plastyczną działalność. Prace napłynęły z 15 placówek: Przedszkola nr 2 i 6, Przedszkola Terapeutyczno - Językowe „Tęczowa Kraina”, Przedszkola „Jesteśmy Razem”, Niepublicznego Przedszkola „Baśniowe” z Lęborka, Przedszkoli z Charbrowa, Mostów, Nowej Wsi Lęborskiej, Bożego Pola Wielkiego oraz oddziały przedszkolne przy Szkołach Podstawowych w Maszewie, Łebunii, Nowej Wsi Lęborskiej i Strzebielina Morskiego. W konkursie wziął udział także Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy oraz Młodzieżowy Dom Kultury z Lęborka.
28 marca Komisja Konkursowa w składzie: Bogusława Meller – Przewodnicząca, Sylwia Skroś, Wioletta Tubacka i Ewelina Krzyżanowska dokonała trudnej oceny zgłoszonych prac i przyznała 19 nagród i wyróżnień. Jury bardzo zwracało uwagę na samodzielność prac. Efektem wyboru jest wystawa najlepszych prac. W najbliższych miesiącach wystawa odwiedzi wiele szkół i urzędów.

Ostatnim wydarzeniem "Światowego Dnia Autyzmu" w Powiecie Lęborskim była Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu oraz ludzi, którzy ich wspierają.

- Po raz szósty w naszym powiecie zorganizowaliśmy Dni Autyzmu

– podkreśla Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu”.

- Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje. Temat ten pokazujemy w wielu wymiarach, a z przekazem wychodzimy daleko poza granice powiatu lęborskiego. Odważnie korzystamy z mediów społecznościowych co pozwala dotrzeć z przekazem do wielu ludzi.

Tradycją lęborskich "Dni Autyzmu" jest bezpłatny pokaz w kinie „Fregata” filmu nawiązującego do tej tematyki. W tym roku był do godzinny dokument nakręcony w USA przez polskiego reżysera Sławomira Grünberga pt. „Portrety emocji”.

Wyniki konkursu plastycznego pn. "Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Edycja 2019

Wyróżnienie, kat. dzieci niepełnosprawne:

Maksymilian Potrykus (5 lat), Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy, opiekun Sabina Bełczowska
Filip Małgowski (7 lat), Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, opiekun Aleksandra Białk
Dominika Szymańska (6 lat), Przedszkole Integracyjne „Jesteśmy Razem”, opiekun Natalia Makurat
Gabriela Dudzik (4 lata), Prywatne Przedszkole Językowo-Terapeutyczne „Tęczowa Kraina”, opiekun Adriana Czylkowska

Nagrody i wyróżnienia, kategoria, dzieci 3-4 lata

I miejsce Julia Kawulska (4 lata), Przedszkole Językowe „Tęczowa Kraina”, opiekun Adriana Czylkowska
II miejsce Marcel Ochrymowicz (4 lata), Przedszkole nr 6 w Lęborku, opiekun Iwona Kleba
III miejsce Hanna Młynek (4 lata), Przedszkole Gminne w Charbrowie, opiekun Sabina Gdula
IV miejsce Iwona Gierszewska (4 lata), Przedszkole przy Szkole Podstawowej w Maszewie Lęborskim, opiekun Izabela Pietrzykowska
V miejsce Kornelia Kwiatkowska (4 lata), Przedszkole nr 2 w Lęborku, opiekun Izabela Kosior
Wyróżnienie: Katarzyna Biskup (4 lata), Przedszkole nr 2 w Lęborku, opiekunowie Amanda Kurowska i Agata Rapalska

Nagrody i wyróżnienia, kategoria, dzieci 5-7 lat

I miejsce Patrycja Szymikowska (6 lat), Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku, opiekun Beata Synowiec
II miejsce Kaja Konkol (7 lat), Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku, opiekun Beata Synowiec
III miejsce Maja Jaworska (6 lat), Przedszkole przy Szkole Podstawowej w Maszewie Lęborskim, opiekun Dorota Greniuk
IV miejsce Lena Naczk (6 lat), Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku, opiekun Beata Synowiec
V miejsce Iwo Stefański (6 lat), Przedszkole Gminne w Charbrowie, opiekunowie Anna Habyk i Agnieszka Bednarek
Wyróżnienie: Hanna Czaja, oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Lęborskiej, opiekunowie Katarzyna Mielewczyk-Ciesiulska i Irena Michnik

Liliana Bach, (6 lat), Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzebielinie Morskim, opiekun Irena Tabaka
Victoria Wikariusz (6 lat), Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku, opiekun Beata Synowiec
Amelia Szlas (5 lat), Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzebielinie Morskim, opiekunowie Ewa Wojciechowska i Karina Kwiatkowska

Patronat:
Starosta Lęborski
Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wydawnictwo HARMONIA
Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego

Dobrostan zwierząt. Co już wiadomo o tej pomocy dla rolników?

Wideo

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olga

Czy to ksieza zabili Roberta Wojtowicza?

O
Olga

Czy to ksieza zabili Roberta Wojtowicza?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3