Dron antysmogowy sprawdza czym mieszkańcy Lęborka palą w piecach

Red.
Udostępnij:
Dron wyposażony w głowicę antysmogową krążył w grudniu grudniu nad lęborskimi ulicami. dron antysmogowy Badanie składu dymu kominowego wykazało przekroczenia poziomu zanieczyszczenia w kilku przypadkach, a w jednym przypadku Straż Miejska nałożyła mandat za spalanie niedozwolonych substancji.

Dron z głowicą pomiarową latał 9 grudnia 2021 roku nad budynkami przy ulicach Zawiszy Czarnego, Kilińskiego, Wojska Poleskiego. Następną lokalizacją było osiedle domków jednorodzinnych przy ulicach Artylerzystów, Harcerzy, Klonowej, Brzozowej, Domeyki, Beniowskiego i Glinianej w Lęborku.Przebadano dym z 33 kominów budynków.

- Pozwala to skupić się na kontroli tylko wskazanych budynków

- informują urzędnicy lęborskiego ratusza

.- Znaczące przekroczenia szkodliwych substancji w dymie będą skutkowały nałożeniem mandatu przez Straż Miejska.W spornych przypadkach, przedstawiciel Urzędu Miejskiego bądź funkcjonariusz Straży Miejskiej pobierze próbkę popiołu, która zostanie przesłana do laboratorium w celu przeprowadzenia dokładnej analizy jego składu, a ewentualny spór rozstrzygnie sąd.

Urządzenie posiada czujnik cząsteczek stałych PM 1, PM 2,5 oraz PM 10. Wykrywa także lotne związki organiczne, chlorowodór, formaldehyd, siarkowodór, chlorowodór, czyli cząsteczki powstające podczas nielegalnego spalania śmieci. Analiza składu niskiej emisji przy użyciu profesjonalnego sprzętu pozwala określić stopień zanieczyszczenia powietrza i podjąć konkretne działania prewencyjne.

Dron wlatując w dym wydobywający się z komina, analizuje jego skład chemiczny w czasie rzeczywistym, co pozwala wywnioskować, czy w danym budynku nie pali się na przykład butelkami z tworzyw sztucznych lub innymi odpadami.
Urząd Miasta informuje, że w planach są kolejne kontrole, których terminy z oczywistych powodów nie zostaną ujawnione. -W związku z tym zwracamy się do mieszkańców Lęborka o zgłaszanie do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lęborku wszelkich przypadków potencjalnego zatruwania poprzez spalanie niedozwolonych materiałów. Zgłoszenia prosimy składać telefonicznie (59-8637708) lub mailowo ([email protected]). Zostaną one wzięte pod uwagę przy ustalaniu tras kolejnych lotów dronem - apeluje UM w Lęborku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Spora przewaga PiS nad KO - sondaż

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie