Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy budują najmniej od czterech lat

Bartosz Turek/Home Broker
foter.com
W styczniu br. deweloperzy rozpoczęli budowę tylko 1,7 tys. mieszkań. To o ponad połowę mniej niż w styczniu zeszłego roku i najmniej od czterech lat – wynika z najnowszych danych GUS.

Ósmy raz z rzędu dane GUS wskazują na malejącą skłonność deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. Dzieję się tak od wprowadzenia w życie tzw. „ustawy deweloperskiej” (koniec kwietnia 2012r.), ale powodów takiej zmiany jest więcej. Apetyty deweloperów na nowe inwestycje hamuje między innymi mniejszy popyt na mieszkania związany z zakończeniem programu „Rodzina na swoim” i bliska rekordów podaż mieszkań znajdujących się dziś w ofercie.

Czytaj także: Liczba nowych inwestycji deweloperskich wciąż się kurczy

Nowych budów nie przybywa

W efekcie w styczniu deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 1,7 tys. mieszkań. Jest to wynik o 50,6 proc. gorszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Negatywne odczyty w tym zakresie pogłębiają się już od czerwca zeszłego roku. Co więcej jest to najgorszy wynik od stycznia 2009 roku – od kiedy GUS publikuje co miesiąc dane o liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy.

Podobna sytuacja ma miejsce w zakresie danych o liczbie mieszkań, na których budowę wydano deweloperom pozwolenia. W styczniu było ich o 38,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W pierwszym miesiącu 2013 roku wydano pozwolenia na budowę 3,3 tysięcy mieszkań. To także jest wynik najgorszy w dostępnej 4-letniej historii danych publikowanych przez GUS.

...a więcej się kończy

Pozytywne dynamiki pokazują natomiast deweloperzy w kwestii oddawania mieszkań do użytkowania. Trend taki widać już od 17 miesięcy (z krótką przerwą w październiku zeszłego roku). W styczniu br. firmy budujące mieszkania oddały do użytkowania 5,3 tys. lokali. To aż o 24,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego

GUS dane o budownictwie mieszkaniowym rozbija na 4 kategorie inwestorów:
1. Inwestorów indywidualnych,
2. Deweloperów,
3. Spółdzielnie,
4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe).
W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w styczniu można ocenić pozytywnie jedynie w zakresie oddawania nieruchomości do użytkowania. W pierwszym miesiącu bieżącego roku oddano do użytkowania 13,2 tys. mieszkań, czyli o 5,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Czytaj także: Deficyt mieszkań w Polsce sięga 2,4 miliona

Gorzej ocenić można dokonania w zakresie rozpoczynanych inwestycji i liczby otrzymanych pozwoleń. W styczniu wszyscy gracze na tym rynku rozpoczęli budowę 4,1 tys. mieszkań. Był to wynik o 38,4 proc. gorszy niż przed rokiem. Większa skłonność do uzyskiwania pozwoleń wśród osób fizycznych niż deweloperów spowodowała, że regres na całym rynku nie jest aż tak dotkliwy jak w przypadku firm budujących mieszkania na sprzedaż. Wszyscy inwestorzy otrzymali bowiem w styczniu pozwolenia na budowę 8,1 tys. mieszkań, czyli o 24,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto