Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyste Powietrze: Wszystko co trzeba wiedzieć o programie

Redakcja
fot. - WFOŚiGW w Katowicach
fot. - WFOŚiGW w Katowicach

W ubiegłym roku rozpoczął się program „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wpłynęło już ponad 4 tys. wniosków od mieszkańców woj. śląskiego.

Program stanowi wsparcie dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców, właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą wymieniać stare, nieefektywne źródła ciepła, jak i przeprowadzić niezbędne prace termomodernizacyjne budynku. Łączna wartość zadania w skali kraju opiewa na kwotę 103 mld złotych, z czego 63,3 mld zł w formie dotacji oraz 39,7 mld zł w formie pożyczek zwrotnych.

- Jego realizacja pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i przełoży się na rzeczywiste oszczędności finansowe. Zyska na tym również stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji - mówi Tomasz Bednarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Największą zaletą programu jest jego skala i kompleksowość. W ramach programu finansujemy nie tylko wymianę źródła ciepła, ale również pozostałe elementy termomodernizacji domów jednorodzinnych wraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii - dodaje Tomasz Bednarek, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Program przewiduje również wysoki poziom dofinansowania szczególnie dla najuboższych (do 90 proc.) oraz możliwość uzupełnienia dotacji preferencyjną pożyczką, tak aby mieszkańcy mogli sfinansować 100 proc. inwestycji. Natomiast dla osób najlepiej zarabiających przygotowano rozwiązanie w postaci ulgi termomodernizacyjnej. - Taka konstrukcja pozwala nam zapewnić, że każdy zainteresowany mieszkaniec ma możliwość skorzystania ze wsparcia, czy to w programie „Czyste Powietrze”, czy też z ulgi termomodernizacyjnej - tłumaczy prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Program realizowany będzie w latach 2018-2029, przy czym zobowiązania podejmowane będą do końca 2027 roku (rozumiane jako podpisywanie umów o dofinansowanie), natomiast środki wydatkowane będą do 30 czerwca 2029 roku.

Zmiany w programie

W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od pierwszego stycznia 2019 roku nastąpiła zmiana niektórych zapisów programu „Czyste Powietrze”.

W związku z wprowadzeniem nowej ulgi podatkowej, tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która ma stanowić uzupełnienie działań realizowanych w ramach programu „Czyste Powietrze”, zmieniono zasady naliczania wysokości dotacji. W sytuacji, gdy wnioskodawca będzie miał możliwość prawną otrzymania zwrotu z tytułu stosowania ulgi termomodernizacyjnej, dotacja w ramach programu udzielana będzie w mniejszym wymiarze, uwzględniającym możliwość uzyskania ulgi. W programie rozszerzono również grupę beneficjentów o osoby fizyczne, które posiadają prawo własności lub będące współwłaścicielami wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą, z zastrzeżeniem, że lokal został wyodrębniony do 1 stycznia tego roku.

W programie wydłużono również okres karencji w spłacie rat kapitałowych. Karencja może wynosić do 12 miesięcy od daty zakończenia realizacji przedsięwzięcia. Zmieniła się także procedura oceny wniosków, która ma zapewnić ich szybsze rozpatrywanie.

Jak informują pracownicy WFOŚiGW w Katowicach, wnioski o dofinansowanie złożone przed wejściem powyższej zmiany w życie rozpatrywane będą w oparciu o zapisy dokumentów programowych oraz wzory obowiązujące do 31 grudnia 2018 roku.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski można złożyć w formie elektronicznej poprzez aplikację internetową tj. „Portal Beneficjenta” dostępny na stronie WFOŚiGW w Katowicach pod adresem: www.wfosigw.katowice.pl. Pobrany wniosek w wersji elektronicznej należy wypełnić i złożyć poprzez „Portal Beneficjenta” (dodatkowo wymagana wersja papierowa), lub poprzez ePUAP po podpisaniu certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.

W przypadku gdy wnioskodawca nie ma możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną, dopuszczalne jest złożenie wniosku wraz z załącznikami jedynie w formie papierowej w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach lub w punktach informacyjnych programu w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie. Pracownicy funduszu udzielają wszelkich informacji nt. programu pod nr tel. 32 603 22 52 i mailowo: [email protected]

Autor: Bartłomiej Wortolec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto