Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy praca we własnej firmie utrudnia macierzyństwo? Okazuje się, że niekoniecznie

Michał Karcz
Michał Karcz
Kobiety wolą pracować zdalnie. Tak wynika z badania
Kobiety wolą pracować zdalnie. Tak wynika z badania Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką przeprowadziła ankietę wśród Polek, pytając między innymi o to, jak oceniają rynek pracy w czasie macierzyństwa. Zdaniem respondentek prowadzenie własnej firmy i wychowywanie dziecka jest w zupełności możliwe.

Według danych ZUS w Polsce z urlopu rodzicielskiego korzysta tylko 1% mężczyzn. Pokazuje to jednoznacznie, że to głównie kobiety muszą zrezygnować kariery zawodowej, by zajmować się dzieckiem. Z tego powodu rząd rozpoczął pracę nad zmianą w kodeksie pracy. Jednym z założeń jest wprowadzenie dodatkowo dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego.

Kobiety wolą pracować zdalnie? Jest wynik badania

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką przeprowadziła ankietę "Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek a życie rodzinne” wśród Polek, by sprawdzić, jak one oceniają rynek pracy kobiet w Polsce.

Z badania wynika, że ponad 44% kobiet uważa, że prowadzenie własnej firmy wpływa pozytywnie na ich życie rodzinne, zwłaszcza w okresie macierzyństwa. Argumentują to tym, że własna działalność daje im większą elastyczność dysponowania czasem. Przeciwnego zdania jest natomiast ok. 31% ankietowanych.

W porównaniu z poprzednim rokiem proporcje te zamieniły się. Wówczas to 39% kobiet uważało, że prowadzenie własnej firmy jest utrudnieniem, a na "tak" było ich 20%.

Kobiety wolą pracować zdalnie. Tak wynika z badania
Kobiety wolą pracować zdalnie. Tak wynika z badania Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką

Podczas badania poproszono również o opinię kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim. Zapytano, czy planują one pozostać w tej samej branży po powrocie do pracy, czy też zdecydują się na zmianę, a także - czy wrócą do pracy w tym samym wymiarze godzinowym.

Z badania wynika, że ok. 30% kobiet planuje zmienić pracodawcę po powrocie. Na pozostanie w tym samym miejscu wskazuje ok. 20% pytanych. Na powrót do pracy w zmniejszonym wymiarze godzinowym decyduje się 11% kobiet.

Co istotne, po powrocie z urlopu macierzyńskiego 8.5% Pań chce założyć własną firmę.

Zmiany w kodeksie pracy

Przez pandemię koronawirusa, wiele miejsc pracy zdecydowało się przejść na system zdalny lub hybrydowy. Zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw zostaną z nami na dłużej. W ankiecie zdecydowana większość kobiet (aż 60%) stwierdziła, że praca zdalna jest ogromnym ułatwieniem. Niecałe 20% pytanych uznało, że praca w taki sposób koliduje z ich domowymi obowiązkami.

Zmiany w prawie mają dać kobietom większą elastyczność w pracy. Obecnie to one, w większości przypadków, po narodzinach dziecka decydują się na pozostanie w domu, przekładając to nad swoją karierę zawodową.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na przełomie października i listopada 2022 r. W badaniu wzięło udział 1145 przedsiębiorczyń i dorosłych kobiet.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromne zmiany w Kodeksie pracy: praca zdalna na żądanie zwrot za wywóz śmieci, ekwiwalent za inne koszty. Jakie jeszcze zmiany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy praca we własnej firmie utrudnia macierzyństwo? Okazuje się, że niekoniecznie - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto