Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarnówko. Skarabeusz znaleziony w starożytnej nekopolii FOTO

Robert Gębuś
Czarnówko. Skarabeusz z fajansu został znaleziony podczas wykopalisk w Czarnówku. Niewykluczone, że pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego i przywędrował nad Bałtyk ze starożytnego Egiptu

Nekropolia w Czarnówku, na której od lat archeolodzy prowadzą wykopaliska nie przestaje zadziwiać. Tym razem naukowcy odnaleźli skarabeusza z fajansu, pochodzącego najprawdopodobniej z czasów Imperium Rzymskiego. Jak dotąd odnaleziono pięć podobnych wisiorów w Polsce. Skarabeusz z Czarnówka jest najlepiej zachowany. - Może pochodzić z Egiptu, ale raczej jest naśladownictwem egipskich skarabeuszy wykonanym na terenie cesarstwa - mówi Agnieszka Krzysiak, kierownik wykopalisk. - Na to pytanie odpowiedzą egiptolodzy. Jest to 5 egzemplarz w Polsce , najlepiej zachowany i znaleziony najbardziej na północ.

Czytaj również:Wystawa znalezisk z Czarnówka

Amulet znaleziono w grobie dziecięcym razem z ponad 140 drobnymi ozdobami. Wśród nich, oprócz egipskiego żuka, znaleziono miniaturową włócznię i tarczę oraz paciorki szklane i bursztynowe.
W tym roku przebadano już ponad 50 grobów.
- Kończymy prace terenowe w tym roku. Pracujemy na terenie należącym do Gminy Nowa Wieś Lęborska, oni też w tym roku sponsorują badania - wyjaśnia Agnieszka Krzysiak. - Przebadano w sumie 240 arów tj. 2,4 hektara, dokumentując i eksplorując ok. 3 tysięcy obiektów z czego ponad 2 tysiące to groby z różnych kultur, od okresu neolitu do wczesnego średniowiecza. Najwięcej znaleziono grobów ludności kultury wielbarskiej z pierwszych 3 wieków naszej ery.
Właśnie z tych grobów pochodzą najcenniejsze i najbardziej wyjątkowe zabytki, jak liczne importy z terenów Cesarstwa Rzymskiego i jego prowincji jak naczynia z brązu, ozdoby, paciorki z kolorowego szkła, ozdobne zapinki do odzieży. Wszystkie zabytki w liczbie ponad 10 tysięcy znajdują się w muzeum w Lęborku, są wystawiana i opracowywane.

Czytaj również:Promocja książki "Okruch złota w popiele ogniska"

Muzeum we współpracy z Fundacją Monumenta Archaeologica Barbarica już wydało jedną książkę, a w grudniu tego roku ukaże się następna - w ramach grantu z ministerstwa. Tom, wydany w dwóch wersjach językowych, oraz część analiz specjalistycznych zrealizowano w ramach projektu "Okruch złota w popiele ogniska". Czarnówko to największe cmentarzysko z późnej starożytności na ziemiach polskich.
Prace na stanowisku w Czarnówku potrwają do września.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czarnówko. Skarabeusz znaleziony w starożytnej nekopolii FOTO - Lębork Nasze Miasto

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto