Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Certyfikaty Promocji Ziemi Lęborskiej trafiły do laureatów. W tym roku wprowadzono nową kategorię

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Gala wręczenia Certyfikatów Promocji Ziemi Lęborskiej
Gala wręczenia Certyfikatów Promocji Ziemi Lęborskiej R.Gębuś
W auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku wręczono Certyfikaty Promocji Ziemi Lęborskiej osobom i stowarzyszeniom, które rozsławiły powiat poza jego granicami. Gala towarzyszyła 38 Lęborskim Dniom Techniki.

Tegorocznym Lęborskim Dniom Techniki, których kulminacyjnym punktem było wręczenie Certyfikatów Promocji Ziemi Lęborskiej, patronował Mikołaj Kopernik. Słynny astronom w tym roku obchodzi swoje 550 urodziny. Z tej okazji gala wręczenia Certyfikatów Promocji Ziemi lęborskiej rozpoczęła się od wykładu „ Mikołaj Kopernik i jego wpływ na nasze życie” mgr Bogny Pazderskiej Astronom Hevelianum.
Po wykładzie zaprezentowano jedenastu kandydatów do tegorocznych Certyfikatów Promocji Ziemi Lęborskiej. Tym razem przyznano nagrody w trzech kategoriach: „

  • Osobowości

  • Aktywizacja młodzieży i ponadregionalna prezentacja jej dokonań

  • Pomoc dla walczącej Ukrainy

Ostatnia kategoria to wynik aktualnej sytuacji i dramatu wojennego za wschodnią granicą.

„Osobowość” dla Robert Kujawskiego

W kategorii „Osobowości” zwyciężył Robert Kujawski społecznik, sportowiec i żołnierz lęborskiego batalionu zmechanizowanego im. Gen. J.Jastrzębskiego.
Na swoim koncie ma m.in. takie wyczyny jak 31 maratonów w miesiąc, 800-kilometrowy marsz Jastrzębia Góra-Rysy, 22-dniowy marsz wzdłuż Wisły czy dwutygodniowy rajd rowerem dookoła Polski. Jego wyczynom towarzyszyły charytatywne zbiórki, m.in na budowę hospicjum stacjonarnego w Pogorzelicach i schroniska dla zwierząt. W 2019 roku zwyciężył w a powiatowej akcji “Z nami zdrowo I sportowo”. Jego wyczyny w których łączy sport ze służbą wojskową I działalność charytatywną są szeroko komentowane w ogólnopolskich mediach i znalazły uznanie także w oczach Kapituły przyznającej certyfikaty.

Agata Kozyr i Rudolf Greczko wśród wyróżnionych

Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do rąk Agaty Kozyr, założycielki i prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, której działania, charytatywne i aktywność na forum publicznym doprowadziły do tego, że budowę hospicjum wsparła rzesza ludzi I instytucji, środki przekazał rząd, włączyły się też samorządy Łeby oraz gmin Wicko i Potęgowa. Tym samym w ciągu dwóch lat od wbicia pierwszej łopaty, hospicjum stacjonarne w Pogorzelicach stoi już w stanie surowym zamkniętym i fundacja jest na najlepszej drodze do zakończenia inwestycji.
Drugim z wyróżnionych kandydatów był dr Rudolf Greczko lekarz rodzinny z Łeby. Pracę skutecznie łączył z działalnością społeczną. Jest współorganizatorem wypoczynku dzieci i młodzieży. Przez 33 lata prowadził Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łebie.

"Niebieski Skarb" z certyfikatem

W tej kategorii „Aktywizacja młodzieży i ponadregionalna prezentacja jej dokonań” zwyciężyło Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu “Niebieski Skarb”. Stowarzyszenie działa głównie na terenie powiatu lęborskiego, ale ma też członków w gminie Łęczyce i Potęgowo. Organizacja pełni rolę informacyjną dla osób, które dopiero podejrzewają u swoich dzieci zaburzenia autystyczne lub otrzymały diagnozę. Prężnie działa cyklicznie spotykająca się Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” skupiająca rodziców dzieci z autyzmem i osób zawodowo związanych z tą tematyką. „Niebieski Skarb” to także warsztaty, szkolenia o tematyce autyzmu oraz szeroko rozumiana integracja i wypoczynek rodzin dotkniętych tym problemem. Sztandarowym działaniem jest organizacja co roku w kwietniu bogatego w wydarzenia Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim w którego skład wchodzi m.in. kampania informacyjna, Marsz dla Autyzmu, konkurs plastyczny dla dzieci oraz wiele mniejszych wydarzeń. W ubiegłym roku stowarzyszenie przygotowało 6 tys. Naklejek, kolportowanych podczas ewentów z okazji Światowego Dnia Autyzmu. Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego.

Zespół "Lunaris" i "Cech" wyróżnieni

Wyróżnienie dla Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego Uczniów Rzemiosła organizowanego przez Powiatowy Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości to efekt przede wszystkim doskonałej organizacji konkursu, który swoim zasięgiem wykracza daleko poza powiat lęborski, obejmując pomorskie gminy i sięgając dzięki zawartemu porozumieniu aż Stralsundu, gdzie adepci fryzjerskiego fachu mogą prezentować swoje umiejętności.
Drugie z wyróżnień trafiło do Zespołu Muzyki Dawnej „Lunaris” z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku za promowanie dziedzictwa kulturowego Polski i Europy a także m.in. za 5 ogólnopolskich i międzynarodowych nagród oraz zdobytych w 2022 roku, sukcesy w międzynarodowych koncertach i realizację teledysku. Jego opiekunem jest Mirosława Grynkiewicz.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał również klub karate Shotokan w Lęborku. Kapituła doceniła wychowawczą rolę klubu, jego wkład klubu w rozwój fizyczny i kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, zapobieganie patologiom, umacnianie więzi i promowanie karate olimpijskiego. Zajęciami objętych jest blisko 400 osób a zawodnicy klubu mają na swoim koncie liczne, międzynarodowe sukcesy.

Certyfikat dla lęborskiego koła Związku Ukraińców

W wyniku dramatycznej sytuacji za wschodnią granicą Kapituła zdecydowała o utworzeniu nowej kategorii: „Pomoc dla walczącej Ukrainy”. W tej kategorii Certyfikat Promocji Ziemi lęborskiej otrzymało Lęborskie Koło Związku Ukraińców za pomoc rodakom w Polsce i na Ukrainie. Wraz z parafią grekokatolicką pw. św. Dymitra w Lęborku, związek regularnie wspiera walczącą Ukrainę, wysyła do Ukrainy żywność, leki, ubrania, śpiwory, agregaty prądotwórcze, świece okopowe dla żołnierzy. W Lęborku koło pomaga uchodźcom w załatwieniu formalności pobytowych, pracy, organizuje życie kulturalne, edukację, pomoc charytatywną.

Wyróżnienia dla lęborskiego PCK, Dzieła Kolpinga i Rycerzy Kolumba

Kapituła doceniła także zasługi Polskiego Czerwonego Krzyża w Lęborku, który od pierwszego dnia wojny na Ukrainie aktywnie wspierał uchodźców. W Stacji Kultura już w lutym 2022 roku w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę utworzył pierwszy punkt recepcyjny, który stanowił punkt pomocy humanitarnej, gdzie prowadzono zbiórki żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców. Do akcji włączyło się ponad 50 wolontariuszy, którzy w 20 punktach na terenie powiatu organizowali zbiórki artykułów, dostarczane później do punktu w Stacji Kultura. Patryk Bianga, prezes lęborskiego PCK podziękował wszystkim, którzy włączyli się do pomocy uchodźcom.

- Chciałem podziękować wszystkim, którzy współpracowali z nami, stowarzyszenia i przedsiębiorcy, Związkowi Ukraińców z którym blisko współpracujemy

- mówił Patryk Bianga, który dodał przy okazji, że będzie wspierał Roberta Kujawskiego, który szykuje się do przebiegnięcia 30 ultra maratonów w 30 dni, żeby pomóc niepełnosprawnemu sportowcowi Dariuszowi Gabrynowiczowi, mistrzowi Europy w siłowaniu się na rękę w wyjeździe na mistrzostwa świata do Malezji.
Wyróżnienie otrzymał także Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej w Łebie, który działania na rzecz pomocy Ukraińcom realizował wspólnie z Rycerzami Kolumba i Łebskim Towarzystwem Oświatowym. Związek organizował m.in. kursy języka polskiego dla uchodźców, szkolenia przygotowujące do pracy w gastronomii, prowadził świetlice integracyjną. Wyróżnienie przypadło także Rycerzom Kolumba, od pierwszego dnia aktywnie działającym na rzecz pomocy Ukrainie, m.in. organizując zbiórki pieniędzy, wspierając finansowo transport pomocy dla Ukrainy, przyjmując uchodźców pod swój dach, czy przystosowując pomieszczenia dla ich potrzeb.

Nagrody Specjalne

Dwie Nagrody Specjalne trafiły do Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku oraz do Reginy Szczupaczyńskiej, kierownik zespołu "Frantówka" za organizację "Międzynarodowych spotkań z folklorem -Muzyka regionów. W festiwalu co roku biorą udział zespoły regionalne z całej Polski a aktywnie pomagają w organizacji imprezy lokalne zespoły jak m.in. Levino, Switanok, czy Frantówka.

- To ogromna praca od festiwalu do festiwalu, dlatego chciałbym podziękować całemu zarządowi i wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia -

mówiła Regina Szczupaczyńska, która dodała że tegoroczny festiwal będzie urozmaicony o nowe elementy, jak nauka czardasza czy zabawa na Placu Pokoju w rytmie muzyki zespołów regionalnych.

- Wiemy że ten festiwal ma sens, dzięki niemu zespoły chcą przyjeżdżać i brać w nim udział.

Medalem nagrodzono także Zbigniewa Barańskiego, wieloletniego dyrektora lęborskiego SANEPiD-u. Alicja Zajączkowska podkreśliła jego wkład m.in. w walce z pandemią

.- Na przestrzeni wielu lat współpracy pan zawsze służył swoją wiedzą i potrafił pomóc w każdym przedsięwzięciu

-dziękowała Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.
Starosta podkreśla, że Kapituła stała przed trudnymi wyborami.

- Było niezwykle trudno wybrać tego głównego laureata. myślę, że dobrze się stało, że Związek Ukraińców, który był w Lęborku pierwszym organizatorem pomocy dla przybyszy i dba o nich na co dzień był jednym z głównych laureatów, ale każdy zgłoszony do nominacji był warty nagrodzenia

- mówi Alicja Zajączkowska.

- Taka gala była okazją, żeby dostrzec jak wiele ważnych i pięknych rzeczy dzieje się w Lęborku.

Wyniki konkursów z okazji XXXVIII Lęborskiego Dnia Techniki

W ramach Lęborskiego Dnia Techniki rozstrzygnięto konkursy na:

  • Nauczyciel Zawodu

  • Mister Budownictwa 2023

  • Menadżer Ziemi Lęborskiej 2023

  • XV Otwarty Pomorski Konkurs Sudoku.

Nauczyciel Zawodu 2023.
Stanisław Block, nauczyciel praktycznej nauki w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Lęborku. Technolog robót wykończeniowych oraz murarz.
Menadżer Ziemi Lęborskiej 2023
Marek Puda, kierownik zakładu "Wienerberger"
Mister Budownictwa 2023
mgr inż. arch. Stanisław Niewitecki, autor projektu zmiany użytkowania i przebudowy Wieży Ciśnień.

W konkursie wiedzy dla uczniów o "Mikołaj Kopernik: życie, odkrycia i wynalazki" zwyciężyli Ewa Grabowska ze SJ Szkoły Podstawowej w Lęborku i Kamil Maszota ze Szkoły Podstawowej w Redkowicach.
W konkursie Sudoku zwyciężyła Aleksandra Kochanowska.
W ramach Dni Techniki odbyły się także Lęborskie Dni Techniki dla Juniora „Młody Technik”. W Społecznej Językowej Szkole Podstawowej LTO w Lęborku ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Jak Mikołaj Kopernik dbałby o ziemię, gdyby żył w naszych czasach” i program artystyczny w wykonaniu uczniów SJSP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto