Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centra opiekuńczo-mieszkalne mogą ułatwić życie niepełnosprawnym. Dyskutowano o tym w starostwie [ZDJĘCIA]

Robert Gębuś
fot.starostwo powiatowe Lębork
Potrzeba tworzenia Centów Opiekuńczo-Mieszkalnych było tematem spotkania w lęborskim Starostwie Powiatowym z udziałem pracowników pomocy społecznej oraz organizacji, stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych i starosty lęborskiego. W programie chodzi przede wszystkim o zapewnienie dostępu do usług zamieszkiwania dziennego lub całodobowego dla osób z niepełnosprawnościami.

Centra opiekuńczo-mieszkalne to nowa forma usługi, która miałaby działać jako uzupełnienie funkcjonującego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Osoby, do których kierowany jest program, na równi z innymi różnorodnymi formami wsparcia (m.in. w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom,
stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych i społecznych), będą miały możliwość samodzielnego, niezależnego i godnego funkcjonowania w miarę swoich potrzeb.
Program adresowany jest do gmin i powiatów, które zorganizują usługi zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego w Centrach. Alicja Zajączkowska, starosta lęborski, która przewodniczyła spotkaniu, przekazała uczestnikom specjalne ankiety, dzięki którym będzie można poznać skalę potrzeb oraz poziom zainteresowania wdrażaniem programu w poszczególnych jednostkach samorządowych. Konkretnych wniosków można
spodziewać się już wkrótce, ponieważ termin wypełnienia ankiet określono na koniec stycznia br.
Dwumodułowa konstrukcja programu zakłada w ramach modułu pierwszego, finansowanie zadań w zakresie procesu tworzenia Centrum, tzn. kosztów budowy, zakupu, przebudowy i należytego dostosowania lokalu oraz zakup sprzętu i wyposażenia. Drugi moduł to finansowanie zadań umożliwiających funkcjonowanie już utworzonego Centrum. Chodzi o finansowanie utrzymania Centrum, wydatków obejmujących transport uczestników, a także kosztów wynagrodzenia kadry i osób świadczących usługi na rzecz uczestników programu.
Głównym celem programu kierowanego do niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest pomoc osobom dorosłym na zasadach opisanych w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172 z późn. zm.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie dostępu do usług zamieszkiwania dziennego lub całodobowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto