18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżety 2012: Powiat lęborski zaciska pasa

Robert Gębuś
Fot. el
Rok 2012 w powiecie lęborskim pod względem inwestycji zapowiada się chudo. To dlatego, że w Warszawie też się nie przelewa

Wszystkie inwestycje traktujemy priorytetowo- zapewnia Tomasz Sopyłło, asystent starosty Wiktora Tyburskiego - mamy też zamiar wykonać wszystko to co założyliśmy w budżecie. Część dodatkowych inwestycji będzie przedmiotem dyskusji rady powiatu.

Lęborskie autobsuy z GPS

Prawda jest jednak taka, że wszystkie inwestycje powiatu, również te wykonywane wspólnie ze szpitalem, to jedynie kropla w morzu potrzeb. Radni nie ukrywają, że tegoroczny budżet nie daje pola do popisu. Powiat ma ten problem, że opiera się w dużej mierze na środkach otrzymanych z centrali, a tych jest coraz mniej. Widać też wyraźny brak inwestycji drogowych. Środki pozyskane w ramach tzw. schetynówek, dramatycznie się skurczyły, choć przed rokiem były jeszcze całkiem spore. Jeśli jednak wszystkie plany inwestycyjne zostaną zatwierdzone to sporo zyska Państwowa Straż Pożarna. Na rozstrzygnięcie wniosku o dofinansowanie czekają budynki oświaty, które mają zostać poddane termomodernizacji.

Zadaj pytanie samorządowcowi

Budżet:

Dochody
63 700000 zł

Wydatki
64 500000

Deficyt
744 620 zł

Najważniejsze inwestycje

Termomodernizacja budynków oświatowych (ZSGŻiA, PCE-ZSP, MDK, SOS-W i internat ( czeka na rozstrzygnięcie wniosku o dofinansowanie)
4 000000 zł

Kontynuowanie budowy sali gimnastycznej przy SOS-W w ramach projektu "Rewitalizacja centrum Lęborka"
1 200000 zł

Dofinansowanie wydatków - sporządzenie dokumentacji budowlanej na przebudowę budynku magazynowego w Komendy Powiatowej Policji w Lęborku
70 000 zł

Dotacja celowa dla Gminy Wicko na opracowanie Studium Techniczno - Ekonomiczno - Środowiskowego wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy drogi wojewódzkiej 214 (II etap)
80 000 zł

Poprawa jakości ratownictwa medycznego w Powiecie Lęborskim poprzez rozbudowę oraz doposażenie w sprzęt medyczny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Lęborku (inwestycja SPS ZOZ)
1 484 696 zł

Budowa systemu alarmowania i współdziałania podmiotów ratowniczych (dofinansowanie KP PSP)
75 000 zł

Przygotowanie dokumentacji na realizację inwestycji związanej z budową domu dziecka
100 000 zł

Wkład własny na realizację projektu "Poprawa jakości ratownictwa medycznego w powiecie lęborskim poprzez rozbudowę oraz doposażenie w sprzęt medyczny SOR w Lęborku"
ok. 219 000 zł

Termomedernizacja budynków SPS ZOZ w Lęborku
13 412 303 zł

Przebudowa pracowni endoskopowej
100 000 zł (inwestycja SPS ZOZ)

Budowa lądowiska dla helikopterów w celu poprawy dostępności do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i poprawy jakości ratownictwa medycznego w Powiecie Lęborskim
140 145 zł

Modernizacja Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej SPS ZOZ w Lęborku
1 127 042 zł

Inwestycje, które się w najbliższym projekcie proponowanych zmian w budżecie

Kolejny etap modernizacji budynku KP Państwowej Straży Pożarnej
200 000 zł

Modernizacja mostu na rzece Łeba - Armii Krajowej
300 000 zł

Doposażenie przejazdu kolejowo - drogowego w Mostach
25 000 zł

Radni o budżecie:

Krzysztof Pruszak - Wydatki i dochody bieżące muszą się równoważyć. Inwestycje, które planujemy w tym roku, są optymalne i na więcej powiatu nie stać. Winą jest zmniejszenie środków w budżecie centralnym. Ważną inwestycją jest dokończenie budowy sali gimnastycznej przy OSW.

Teresa Ossowska-Szara - Chciałabym, żeby koszty na inwestycje były jak największe. Może gdyby między radnymi było lepsze porozumienie, takie środki udałoby się wygospodarować. W moim odczuciu, starosta podejmuje samodzielne decyzje i nie konsultuje ich ze wszystkimi radnymi.

Edmund Głombiewski - Ten budżet oceniam jako katastrofalny. Brakuje środków na inwestycje, m.in. na II etap przebudowy drogi pomiędzy Lęborkiem a Łebą. Obok Trasy Kaszubskiej to jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji. Musi się jednak zmienić stan finansów państwa.

Agnieszka Pujsza-Pomorska - Bolączką są drogi. Tu finansowanie jest niewystarczające. Żeby zaspokoić potrzeby, trzeba by przeznaczać na ten cel 20 mln zł rocznie. Niestety, brakuje nam dochodów własnych. Najlepiej udają się nam projekty społeczne. Inwestycja w ludzi jest też bardzo ważna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto