Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrowni atomowej. Sekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w Wejherowie: „Najważniejsza jest współpraca” | WIDEO, ZDJĘCIA

Artur Baran
Artur Baran
Wideo
od 16 lat
Kolejne spotkanie zespołu roboczego ds. budowy elektrowni jądrowej za nami. W siedzibie Starostwa Powiatowego w Wejherowie rozmawiano m.in. o statusie realizacji poszczególnych projektów infrastrukturalnych, ale też budowie morskich farm wiatrowych. Jak podkreśliła sekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, najważniejsza, przy realizacji tej niezwykle ważnej dla Polski inwestycji, jest współpraca.

Spotkanie dot. budowy elektrowni atomowej - Wejherowo, 06.07.2023 r. Zobacz WIDEO:

od 16 lat

Podczas wydarzenia, które odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wejherowie przedstawiono przede wszystkim aktualny stan prac związanych z infrastrukturą towarzyszącą, która będzie miała wpływ na rozwój regionu.

Wśród uczestników spotkania odpowiedzialnych za realizację pierwszej w Polsce elektrowni atomowej nie zabrakło jej najważniejszych przedstawicieli, czyli m.in.:

  • Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE),
  • morska farma wiatrowa Baltic Power,
  • morska farma wiatrowa Ocean Winds,
  • PGE Baltica,
  • Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ),
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA),
  • Zarząd Dróg dla Powiatu Puckiego i Wejherowskiego,
  • PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK).

W posiedzeniu wzięła udział też pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Sekretarz stanu podkreśliła, że podczas realizacji tej inwestycji najważniejsza jest współpraca i należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do opóźnienia wyznaczonych harmonogramów prac.

- Uczestniczyliśmy dzisiaj w spotkaniu dotyczącym kilku inwestycji. Oczywiście najnośniejszym tematem jest elektrownia jądrowa, tak zwany „duży” atom. Nie zapominajmy jednak, że równolegle dzieją się przynajmniej dwie rzeczy. Z jednej strony budowa offshore’u morskich farm wiatrowych, które zapewnią nam stabilne źródło odnawialnej energii. A z drugiej strony wyprowadzenie mocy, czyli działania polskich sieci elektroenergetycznych, które muszą całą tą energię przesłać z północy na południe, w głąb Polski, w miejsca, gdzie będzie ona przez Polaków wykorzystywana – mówi sekretarz stanu Anna Łukaszewska - Trzebiatowska. - To są duże inwestycje, które zapewnią nam bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną. Jednak w czasie procesów inwestycyjnych wiążą się one z dodatkowymi inwestycjami. A to z kolei wiąże się z pewnymi wyzwaniami i niedogodnościami dla mieszkańców. Dlatego chcielibyśmy wypracować taki model współpracy z lokalnymi samorządami, z samorządem województwa, z panem wojewodą czy inwestorami, który pozwoli te wyzwania zmitygować – dodaje.

Podczas spotkania wszyscy jednoznacznie podkreślali, że projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej wciągu ostatnich 12 miesięcy nabrał tempa i wyraźnie przyspieszył. Wątpliwości co do tego nie miał też Łukasz Młynarkiewicz p.o. prezesa zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

- Jesteśmy już na bardzo zaawansowanym etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Będziemy występować z wnioskiem o uzyskanie decyzji lokalizacyjnej i w najbliższym czasie powinniśmy uzyskać decyzję zasadniczą. Mówiąc o procesie środowiskowym, to w tej chwili zakończyliśmy konsultacje transgraniczne z 12 z 14 krajów, w tym także ze stroną niemiecką, jak i austriacką – mówił Łukasz Młynarkiewicz.

Jak dodał, PEJ liczy, że jeszcze w tym roku dostanie decyzję środowiskową. Natomiast nadrzędnym celem biznesowym spółki na 2023 rok jest podpisanie umowy na projektowanie koncepcyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

- Chcemy tę umowę podpisać jeszcze w 2023 roku. Mamy wybranego dostawcę technologii oraz generalnego wykonawcę – podsumował Młynarczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto