Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Brońcie polskiej ziemi przed agresorami". Dożynki powiatowe w Krępie z kampanią wyborczą w tle

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Gmina Nowa Wieś Lęborska była w niedzielę (08.09) gospodarzem XIX Dożynek Powiatowych. W Krępie Kaszubskiej święto plonów rozpoczęła Msza Św. polowa, odprawiona przez ks. Krzysztofa Kozakiewicza, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Białogardzie. Kapłan apelował o obronę polskiej ziemi przed agresorami zagranicznymi i wewnętrznymi. Starostami dożynek byli Alicja i Krzysztof Guźniczakowie, którzy staroście Alicji Zajączkowskiej i wójtowi gminy Ryszardowi Wittke przekazali dożynkowy bochen chleba, wypieczony z tegorocznej mąki. Konkurs wieńców wygrali sołtysi z gminy Wicko, drugie miejsce dla sołectwa Cewice, trzecie dla sołectwa Garczegorze. Na dożynkach stawili się samorządowcy powiatu, Lęborka, Łeby i wójtowie gmin. Przybyli parlamentarzyści, którzy ubiegają się o ponowny mandat, a także kandydaci na posłów i senatorów. Senator Dorota Arciszewska - Mielewczyk odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Co roku inna gmina wiejska jest gospodarzem dożynek powiatowych. W niedzielę na teren rekreacyjny do Krępy Kaszubskiej zaprosiła gmina Nowa Wieś Lęborska.

- Podsumowaniu tegorocznych zbiorów rolnych towarzyszyć będzie wiele atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie

- zapowiedział Edward Nagórski, jeden z dwóch, obok Krzysztofa Pruszaka, prowadzących imprezę.

Rolnicze świętowanie rozpoczęła Mszą Św. celebrowana przez proboszcz parafii w Białogardzie pw. św. Jana Chrzciciela, ks. Krzysztofa Kozakiewicza.

- Dziękujemy Panu Bogu, który daje rolnikom siłę do pracy i zachowuje ich od nieszczęśliwych wypadków w czasie jej wykonywania. Panu Bogu zawdzięczamy także odpowiednią pogodę, która zapewnia wzrost uprawom i pozwala rolnikom zebrać obfite plony, stąd nasze dzisiejsze dziękczynienie Panu Bogu.

- Rolnicy, sadownicy, plantatorzy, pszczelarze i hodowcy. Gospodarze i gospodynie z powiatu lęborskiego. Wszyscy mili goście. Jak najserdeczniej witam was i pozdrawiam staropolskim, zawsze aktualnym: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Zgromadziliśmy się tutaj w niedzielne, wrześniowe południe, aby podziękować za tegoroczne zbiory.

- W centrum dożynek jest zawsze Eucharystia dożynkowe, po grecku dziękczynienie, podziękowanie. Msza Św. Jest sercem dożynek, bo pozwala nam zachować świadomość, że w żniwach zawsze łączy się to, co ludzkie i to co Boskie.

- Nie można pozbyć się najważniejszego skarbu, jakim jest ziemia nasza karmicielka, podstawowy naturalny skarb narodu i państwa. Najważniejszy, niezniszczalny zakład pracy. Póki ma istnieć życie na Ziemi, ten zakład nie może być nigdy zamknięty, ani sprzedany w obce ręce. Dlatego tak ważna jest troska o ziemię, o rolnictwo. Dlatego też ziemię należy otaczać szczególną miłością. Trzeba jej bronić przed agresorami zagranicznymi i wewnętrznymi, krajowymi.

- Musimy pamiętać o bardzo ważnej sprawie, że ziemia to wolność, to niepodległość. Utrzymanie jej w polskich rękach to powinność nie tylko ludu pracującego na roli, ale wszystkich Polaków, każdego rządu i parlamentu. Brońmy polskiej ziemi. Nie zapominajmy o haśle, które było powtarzanie przez naszych ojców: „Tyle wolności, tyle niepodległości, ile własności”. Pamiętajmy, że oprócz języka i kultury ziemia jest podstawą bytu narodowego. Bez ziemi to tak jak bez domu, bez rodziców, człowiek staje się sierotą, włóczęgą.

- Bracia rolnicy, dziękujemy wam za wierność naszej polskiej ziemi i prosimy mimo trudnych warunków nie opuszczajcie swojego posterunku pracy, swojej służby narodowi. Przekonujcie swoje dzieci i wnuki, żeby wbrew wszystkiemu pozostawali na ojczystej ziemi. Bracia i siostry nie uciekajcie ze wsi, bo może nam braknąć chleba na codzienny stół, na wigilijny stół i na stół eucharystyczny. Naród potrzebuje pracy rolnika, potrzebuje chleba powszedniego, który jest owocem pracy rąk ludzkich. Przyjaciele narodu patrzymy dziś na was z wielką czcią i wdzięcznością. Jak dobrze, że większość z was to ludzie głębokiej wiary. Większość z was to przyjaciele Pana Boga i ludzi. To wspaniali synowie Kościoła i Narodu.

Po Mszy Św. z koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta Ziemia Lęborska, poprowadzona przez tamburmajor Wiesławę Wojciechowicz. Następnie starostowie tegorocznych dożynek Alicja i Krzysztof Guźniczakowie, prowadzący gospodarstwo rolne w Krępie Kaszubskiej, specjalizujący się w produkcji roślinnej, przekazali staroście lęborskiemu i wójtowi gminy symboliczny bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Nastąpiła seria przemówień, które rozpoczęła Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.

- Dożynki to tradycyjne święto plonów podsumowujące zbiory. To czas podziękowań za trud rolnikom i ich rodzinom.

- Nasz region na szczęście nie znalazł się wśród objętych szczególnym deficytem wody, choć i tak ponad trzysta gospodarstw na blisko 15 hektarach w województwie pomorskim odczuło skutki suszy.

- Jako samorządowcy zdajemy sobie sprawę, że realne zagrożenie klimatyczne może nastąpić w przyszłości i dlatego ważne jest podjęcie przeciwdziałań. Zakres ich musi być szeroki i obejmować m.in. kwestię retencji wód opadowych, wspieranie działań promujących ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a więc wspieranie odnawialnych źródeł energii, zrównoważony transport nisko i bezemisyjny, stopniową rewitalizację połączeń kolejowych jako efektywnej alternatywy dla transportu kolejowego.

- Tradycją dożynkowych spotkań jest to, że święto plonów co roku odbywa się na terenie innej gminy wiejskiej powiatu lęborskiego. Dziś jesteśmy na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska, największej gminy w powiecie. Na obszarze o bogatych tradycjach rolniczych.

- Gmina Nowa Wieś rozwija się i pięknieje. Pozytywne zmiany widać na pierwszy rzut oka, bez zagłębiania się w szczegółowe analizy. To zasługa gospodarzy tej gminy z wójtem Ryszardem Wittke na czele, ale przede wszystkim mieszkańców. Serdecznie dziękuję panu wójtowi, że podjął się trudu organizacji dzisiejszych dożynek. Wszystkim pracownikom, służbom, którzy dziś nas tak pięknie przyjęli. Dożynkowe święto w polskiej tradycji to czas podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud ich pracy.

Głos zabrał Ryszard Wittke, wójt gminy.

- Gmina rozwija się dzięki całemu społeczeństwu naszej gminy, za co bardzo serdecznie dziękuję.

- Witam serdecznie wszystkich nagrodzonych na naszych powiatowych dożynkach w naszej kochanej Krępie Kaszubskiej. Podziękowania, pozdrowienia i wyrazy najwyższego szacunku w tym szczególnym dniu kieruje do wszystkich rolników gminy, powiatu i całego kraju.

- Ten rok był dla części naszych rolników trudny. Cześć upraw nie przetrzymała zimowych mrozów, jeszcze więcej przyczyniła się susza. Odczujemy to wszyscy, całe społeczeństwo naszego kraju, bo rolnictwo jest wiodącą dziedziną gospodarki. Na tę okoliczność została powołana przez wojewodę komisja suszowa. Łącznie do gminy wpłynęło 228 wniosków suszowych. To bardzo dużo, ale faktycznie straty są bardzo wysokie.

- Sukcesy naszych rolników są okupione ciężką pracą. Przykładem takiego gospodarowania jest gospodarstwo tegorocznych starostów dożynkowych, państwa Alicji i Krzysztofa Guźniczaków, którym serdecznie gratuluję tego zaszczytnego wyróżnienia.

Poseł Dorota Arciszewska – Mielewczyk odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- W imieniu radnych gminy Nowa Wieś Lęborska chciałabym złożyć wam, drodzy rolnicy i gospodarze serdeczne podziękowania za waszą ciężką, codzienną pracę

- powiedziała Katarzyna Frankowska - Kręcisz, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska.

Zdzisław Chojnacki, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odczytał skierowany do rolników list prezesa agencji.

Po przemówieniach samorządowcy ruszyli na plac, żeby podzielić się chlebem z uczestnikami dożynek.

Pod przewodnictwem Stanisławy Dawidowicz, przewodniczącej komisji, ocenione zostały wieńce dożynkowe. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł przyznano sołtysom gminy Wicko, drugie sołectwu Cewice (500 zł), trzecie sołectwu Garczegorze (400 zł).

W konkursie brały udział również sołectwa z Lędziechowa, Krępy Kaszubskiej, Chocielewka, Lubowidza Mosty.

Na dożynkach stawili się nasi samorządowcy: starosta Alicja Zajączkowska, wicestarosta Edmund Głombiewski,
sekretarz powiatu Krzysztof Król, przewodniczący Rady Powiatu Zdzisław Chojnacki, radni powiatowi. Był burmistrz Lęborka Witold Namyślak, sekretarz i zastępca burmistrza Łeby Ewa Kapłan, wójt gminy Nowa Wieś Ryszard Wittke i jego zastępca Wojciech Guźniczak, wójt Cewic Jerzy Bańka i wójt Wicka Dariusz Waleśkiewicz.

Do Krępy przybyli obecni parlamentarzyści, zabiegający o ponowny wybór, jak i kandydaci czy działacze polityczni. Pojawił się senator Kazimierz Kleina (Platforma Obywatelska), posłowie Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska - Mielewczyk i Piotr Müller, poseł Henryka Krzywonos - Strycharska, Barbara Nowacka, Radomir Szumełda.

Na scenie pojawiły się zespoły artystyczne i soliści, od seniorów po dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto