Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna kolonoskopia dla pacjentów z Pomorza. Rusza program badań przesiewowych raka jelita grubego

PAP
pexels
Na Pomorzu rusza program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Pomorski NFZ przekazał, że z bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii mogą skorzystać osoby w wieku od 50 do 65 lat i nieco młodsze, u których w rodzinie rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Bezpłatna kolonoskopia na Pomorzu

Pomorski NFZ w przesłanym w środę komunikacie poinformował, że od czwartku rozpoczyna się program bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii.

Program przeznaczony jest dla osób w wieku od 50 do 65 lat lub dla osób z przedziału wiekowego od 40 do 49 lat w przypadku wcześniejszego rozpoznania nowotworu jelita grubego u najbliższych krewnych pacjenta- wskazał w komunikacie rzecznik gdańskiego oddziału NFZ Mariusz Szymański.

Dodał, że na badanie, które trwa od 15 do 40 minut, nie jest potrzebne skierowanie, a jego wykonanie jest możliwe również w znieczuleniu.

Przed wykonaniem kolonoskopii ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta, dlatego konieczny jest wcześniejszy kontakt z wybraną placówką w celu uzyskania informacji jakie czynności należy wykonać przed badaniem.

Na Pomorzu z bezpłatnej kolonoskopii będzie można skorzystać w 18 placówkach. W Gdańsku są to:

  • dwa szpitale należące do spółki Copernicus Podmiot Leczniczy na gdańskiej Zaspie i przy ul. Nowe Ogrody
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
  • Nadmorskie Centrum Medyczne
  • Centrum Medyczne Enel-Med
  • 7 Szpital Marynarki Wojennej.

W Gdyni z usługi będzie można skorzystać w trzech placówkach: w dwóch szpitalach należących do spółki Szpitale Pomorskie oraz w Centrum Medycznym Dąbrowa-Dąbrówka.

W Rumii oferta będzie dostępna w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej nr 1, natomiast w Wejherowie w szpitalu należącym do spółki Szpitale Pomorskie.

Bezpłatną kolonoskopię będzie można również wykonać:

  • w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach
  • Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie
  • w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Człuchowie.

Na liście szpitali znalazły się również dwie placówki w Słupsku: spółka Salus oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

W Bytowie usługa będzie dostępna w Szpitalu Powiatu Bytowskiego. Natomiast w Nowej Wsi Rzecznej w Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej.

Rzecznik gdańskiego oddziału NFZ przekazał, że umowy z wyłonionymi w trakcie konkursu placówkami obowiązywać będą do 30 listopada 2027 roku.

Nowotwór jelita grubego

Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

W ubiegły piątek NFZ poinformowało, że na realizację programu w całej Polsce przeznaczył ok. 6 mln zł. W przyszłym roku będzie to 80 mln zł.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto