Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka w Wicku. Wolontariusze będa pomagać

red
Szlachetna Paczka w Wicku
Szlachetna Paczka w Wicku mat. własne
Szlachetna Paczka w Wicku. Szlachetna Paczka – to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna

Szlachetna Paczka w Wicku

Szlachetna Paczka – to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. Oprócz rzeczy materialnych, rodziny dostają sygnał, że to również od nich zależy czy zmienią swoją sytuację.
- W naszej Gminie projekt Szlachetna Paczka realizowany jest od 5 lat. – informuje Pani Bożena Kruszyńska, lider rejonu.
- Każdego roku wolontariusze (SuperW) ruszają do rodzin zgłoszonych przez instytucje, szkoły, księży czy sołtysów. Ale żeby Ci wolontariusze mogli odwiedzać rodziny, najpierw muszą przejść proces rekrutacji, później ukończyć szkolenie, oraz zdać test, co najmniej na 80% metodą e-learningową. Dopiero wówczas Lider Rejonu, może przydzielić SuperW konkretnej rodzinie i dopiero wówczas następuje najważniejsza część projektu, jakim jest spotkanie z daną rodziną. – dodaje Pani Bożena.

Pani Bożena ukończyła w tym czasie już dwa intensywne szkolenia – w Poznaniu i w Gdańsku – które, to przygotowały ją do pełnienia swojej roli. - Szkolenia są dla mnie świetną okazją do odświeżenia i zaktualizowania swojej wiedzy, oraz poznania ludzi z całej Polski. Niektórzy z wolontariuszy tak bardzo zaangażowali się w projekt, że nie wyobrażają sobie kolejnego roku bez niego. - kontynuuje swoją wypowiedź.

Akcja Znicz 2014 w Lęborku

- Mimo, że praca zawodowa, oraz obowiązki domowe absorbują większość mojego czasu, to jednak chcę robić coś jeszcze. Od pięciu lat jest to właśnie Szlachetna Paczka. Dla mnie stało się już corocznym rytuałem odwiedzanie rodzin, szukanie darczyńców i wielki grudniowy finał. To daje tak pozytywnego kopa, że energii starcza na cały kolejny rok! - mówi Pani Marzena, wieloletni wolontariusz Szlachetnej Paczki.
W tym roku udało się pozyskać, aż 22 wolontariuszy, oprócz 16 osób z Wicka, pomyślnie proces rekrutacji przeszły również 2 osoby z Lęborka, 3 osoby z Gminy Nowa Wieś Lęborskiej, oraz 1 osoba z Łeby. Aby praca w rejonie sprawniej przebiegała, podzielono rejon na konkretne zespoły. Grupę wolontariuszy z Wicka i Łeby – przejęła Pani Żaneta Mazur. Natomiast grupę wolontariuszy z Lęborka i Nowej Wsi Lęborskiej – Pan Michał Sałata. Każdy SuperW odwiedzi maksymalnie 3 rodziny, nie oznacza to jednak że wszystkie one zostaną włączone do projektu Szlachetnej Paczki.
- Rodziny w potrzebie oprócz konkretnej pomocy otrzymują nadzieję na lepsze jutro i impuls do zmiany. Dla wielu potrzebujących już sama wizyta wolontariusza jest pomocą, dodaje im wiary w ludzi i pokazuje, że nie są sami. - informuje Pani Bożena Kruszyńska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Wicku.

- Na szkoleniu dowiedzieliśmy się na czym polega idea mądrej pomocy i jak należy ją realizować, by pomóc konkretnym rodzinom. – mówi Anna Jarząb nowy wolontariusz.

Wolontariusze, czyli SuperW, szukają rodzin w potrzebie, następnie spotykają się z nimi, diagnozują ich sytuację, poznają konkretne potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. Z kolei Darczyńcy przygotowują konkretną pomoc dla konkretnej, aczkolwiek anonimowej, rodziny, którą znają tylko z relacji wolontariusza. Drużyna SuperW to grono bohaterów, którzy nie boją się wyzwań i chcą pomóc potrzebującym, zmieniając ich życie na lepsze. Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI łączą biednych i bogatych.

- Mam nadzieję, że i tym razem uda się to uczynić i będziemy dumni z efektów naszych wspólnych działań! – mówi Wójt Gminy Wicko Pan Dariusz Waleśkiewicz, który od początku aktywnie włącza się w realizację projektu. (W pierwszym roku Wójt również był SuperW). - Ja ze swojej strony nadal będę wspierał Drużynę SuperW, w każdy możliwy sposób.- dodaje.

- Projekt nie polega tylko na wręczaniu świątecznych paczek rodzinom potrzebującym – my pomagamy ludziom, w których dostrzegamy możliwości, chcemy dać im szansę, motywację i impuls do poprawienia swojej życiowej sytuacji. Paczka jest tylko sygnałem, że ktoś decydując się im pomóc uwierzył w nich, zobaczył w nich potencjał, w który oni również powinni uwierzyć, dlatego nie wszyscy otrzymają taką pomoc. - mówi Lider zespołu Pan Michał Sałata.

Mechanizm działania akcji opiera się na prywatnych darczyńcach, którzy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej potrzebujących. Potrzeby te są identyfikowane przez wolontariuszy i umieszczane w anonimowej internetowej bazie danych. Z tej bazy Darczyńcy mogą wybrać rodzinę, której chcą pomóc. Darczyńcą w projekcie Szlachetna Paczka może zostać każda zainteresowana osoba. Darczyńcy często łączą się w grupy, w których razem przygotowują paczkę. Zachęcają do tego znajomych, przyjaciół, współpracowników, rodziny, klasy szkolne, studentów. Co roku w okolicach listopada można wybrać rodzinę na stronie www.szlachetnapaczka.pl i przygotować dla niej paczkę. Główną zasadą Szlachetnej Paczki jest pomaganie rodzinom, które chcą zmienić swoją sytuację.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto