Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy spacerowe do 18 km od Lęborka. Urokliwe ścieżki na weekend 27 - 28 kwietnia

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie masz pomysłu na ciekawą ścieżkę spacerową w okolicy Lęborka? Oto nasze sugestie, gdzie warto sie wybrać. Wybraliśmy 3 ciekawe propozycje tras. Mogą mieć różny czas przejścia, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 3 trasy na energetyzujący spacer w odległości do 18 km od Lęborka. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy spacerowe w pobliżu Lęborka warto wybrać w weekend.

Spis treści

Spacerem z Lęborka

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 3 trasy na spacer w odległości do 18 km od Lęborka, które polecają inni spacerowicze. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 04 maja w Lęborku ma być 18°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 30%.

🌳 Trasa spacerowa: Bagniste rezerwaty przyrody w Lasach Mirachowskich

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 25,57 km
  • Czas trwania spaceru: 5 godz. i 59 min.
  • Przewyższenia: 92 m
  • Suma podejść: 1 493 m
  • Suma zejść: 1 501 m

Trasę dla spacerowiczów z Lęborka poleca GR3miasto

Ile razy wybieramy się na Kaszuby, tyle razy trasa różni się od poprzedniej, co świadczy o tym, że pomysłów mamy nadal mnóstwo. Szlaków, ścieżek dydaktycznych, jak również luźnych leśnych duktów, które wykorzystać można pod kątem wycieczek pieszych, jest tu pod dostatkiem. Tym razem wybraliśmy się w północną część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, gdzie kryją się Lasy Mirachowskie. I choć widzieliśmy je niejeden już raz, to znowu udaliśmy się przez tereny zupełnie nam obce. Nasza trasa skupiła się na ochronnym obszarze bagien i torfowisk które obejmują Rezerwaty Przyrody: Kurze Grzędy, Jezioro Turzycowe, Staniszewskie Błoto, Leśne Oczko i Staniszewskie Zdroje, leżące na skraju rzeki Łeby.

Poruszanie się po rezerwatach w porach wilgotnych jest bardzo utrudnione. Większość ścieżek jest zalana wodą, a miejscami także grząskim błotem, dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w wysokie wodoodporne buty trekkingowe lub kalosze.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Rezerwaty przyrody między Mirachowem a Sianowem

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 22,62 km
  • Czas trwania spaceru: 6 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 104 m
  • Suma podejść: 1 015 m
  • Suma zejść: 1 026 m

Trasę spacerową mieszkańcom Lęborka poleca GR3miasto

Pojezierze Kaszubskie jak nietrudno domyślić się to obszar bogaty w przepiękne akweny: jeziora, liczne rzeki, torfowiska. Tym razem odwiedziliśmy północne rejony tego malowniczego dość mocno pofałdowanego obszaru, między miejscowościami: Sianowo i Mirachowo. Na trasie naszej wędrówki zapoznaliśmy się z ochronnym obszarem bagien i torfowisk, które należą do unikatowych miejsc nie tylko w skali regionu, ale także i Polski.

Rezerwaty: Staniszewskie Błoto i Leśne Oczko

Występujące w południowej części Lasów Mirachowskich - rezerwaty przyrody -Staniszewskie Błoto i Leśne Oczko niegdyś porośnięte były bezleśnymi mszarami, tworzonymi przez mchy torfowce. Niestety na skutek prowadzonych odwodnień, wykonanych i wielokrotnie odnawianych, aby prowadzić tu gospodarkę leśną ten unikatowy krajobraz, przypominający nieco torfowiska Laponii, całkowicie zanikł. Wysychająca kopuła zarosła borami bagiennymi i z czasem postępowania spadku poziomu wody uległa całkowitej degradacji. Mimo założonych rezerwatów przyrody tereny te nigdy nie odrodziły się, niemniej jednak tworzą unikatowy krajobraz nie tylko w skali regionu ale i kraju.

Nasza wędrówka i wrażenia

Wspomniane powyżej rezerwaty przyrody łączą wspólne cechy wszechobecnych mchów i porostów oraz bujnych borów bagiennych, które rozdzielone są licznymi przepustami wody i większymi rozlewiskami. Teren ten jest zupełnie dziki. W obrębie rezerwatów nie wiedzie żaden ze szlaków turystycznych. Chcąc zaznajomić się z tutejszą przyrodą najlepiej zaopatrzyć się w mapę z dobrą skalą i poruszać się widocznymi dla oka ścieżkami. Wędrówki w porach wilgotnych są bardzo utrudnione. Większość ścieżek jest zalana wodą, dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w wysokie, najlepiej wodoodporne buty trekkingowe lub kalosze. Wielką zagadką są też drewniane kładki okalające niektóre torfowiska. Niestety w żadnym z miejsc, gdzie się rozpoczynają lub kończą nie ma żadnej informacji o kierunku w którym zmierzają, ani po co w ogóle istnieją... ot taki psikus tutejszych leśników.

Tak w dużym skrócie wyglądają rezerwaty przyrody: Staniszewskie Błoto, Leśne Oczko, a także Kurze Grzędy i Jezioro Turzycowe, z którymi mieliśmy okazję zapoznać się przy wcześniejszych wizytach w Lasach Mirachowskich. Nieco inaczej prezentuje się Rezerwat Przyrody Staniszewskie Zdroje.

Rezerwat: Staniszewskie Zdroje:

Obejmuje obszar krawędziowy doliny górnej Łeby. Wiodąca przez sam środek ścieżka najpierw stromo opada ukazując ogrom tutejszych wąwozów, a następnie mozolnie pnie się z powrotem ku najwyższym partiom lasu. Wędrując stromym zboczem trzeba liczyć się z wieloma przeszkodami w postaci zwalonych konarów drzew oraz licznymi źródłami potoków, które przecinają ścieżkę.

Pojezierze Kaszubskie:

Pojezierze Kaszubskie to obszar, który zaskakuje za każdym razem kiedy realizujemy kolejne wypady zarówno piesze, jak i rowerowe. Niezliczona sieć dróg, polnych i leśnych duktów, które wiją się pośród dziesiątek przepięknych jezior, lasów, łąk i pól, stanowią ogromny potencjał dla wszelakich form turystyki i rekreacji. Odległość Trójmiasta od leśnych, kaszubskich krajobrazów jest dodatkową zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu. I choć trasę naszej wycieczki ułożyliśmy palcem po mapie, w rzeczywistości okazała się ona całkiem miłą wędrówką godną polecenia. Wiadomo, że przy układaniu trasy na podstawie mapy w nieznajomym terenie, mogą pojawić się różne niespodzianki. Tak też było i tym razem, ale co to za wycieczka bez przygód i spontanicznych decyzji… taki już urok naszych wycieczek, z dala od szos i cywilizacji.

Kościół szachulcowy w Sianowie:

We wsi naszą uwagę przyciągnął także bardzo charakterystyczny szachulcowy kościół pochodzący z roku 1816. Zostaliśmy tu chwilę, zapoznając się z jego historią. Wewnątrz kościoła znajdują się trzy XVIII-wieczne ołtarze oraz słynąca z cudów XV-wieczna figura Madonny. Rzeźba ta, wg legendy, znaleziona została przez dzieci pod krzakiem paproci. Pożary poprzednich kościołów stojących w tym miejscu za każdym razem oszczędzały cudowną figurkę. W 1966 roku dokonano koronacji rzeźby, nadając jej miano Królowej Kaszub.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka przez wzgórza i Wąwozy Paraszyńskie, dzień 1

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 16,2 km
  • Czas trwania spaceru: 5 godz. i 34 min.
  • Przewyższenia: 177 m
  • Suma podejść: 1 377 m
  • Suma zejść: 1 383 m

Trasę spacerową mieszkańcom Lęborka poleca GR3miasto

Paraszyno to maleńka kaszubska osada, nad którą górują ponad dwustumetrowe wierzchołki licznych wzgórz, a przez środek wąskim jarem płynie rzeka Łeba. To bardzo malowniczy teren, w który warto wybrać się zarówno na piechotę, rowerem jak i kajakiem. Każdy amator aktywnego wypoczynku znajdzie tu coś dla siebie, to wspaniały teren by przygotować się do wypadu w góry, wszak na odcinku kilkunastu kilometrów spokojnie osiągnąć można sumę przewyższeń równą np.: Bieszczadom.

Tym razem zagościliśmy tu na dwa dni, a bazą naszego wypadu było Leśne Schronisko Łowców Przygód w Porzeczu.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Przyda się na spacerze

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co dają regularne spacery?

Spacerowanie przynosi wiele korzyści. Regularne spacery pomagają w walce ze stresem, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia. Wpływają więc pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ruch to ważna część naszego życia, gdy chcemy dbać o zdrowie. Nie każdy ma czas i ochotę na uprawianie sportu. Spacerowanie to prosta forma aktywności i dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za sportem. Oczywiście, jeśli jesteś osobą aktywną sportowo, spacery będą świetnym dopełnieniem.

Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu powinno być szczególnie istotne dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Wprowadź codziennie spacery do swoich planów, a zobaczysz ich pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Ile powinno się robić kroków dziennie?
WHO podaje, że dzienna dawka kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 - 8 000 kroków dziennie. Natomiast osoby z przewlekłymi chorobami od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Czy to dużo? Zależy dla kogo. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to i niewiele się ruszałeś, warto zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać liczbę kroków, by się nie zniechęcić. Oczywiście im więcej kroków, tym więcej korzyści, jednak nie warto popadać w skrajności. Każdy ma czasem słabszy dzień lub gorzej się czuje. Nie zmuszaj się wtedy na siłę do zrobienia odpowiedniej liczby kroków. Jeśli twoje ciało domaga się regeneracji, pozwól sobie na to.

Spacery to świetny pomysł na spędzanie czasu z najbliższymi. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Umawiasz się regularnie na kawę z przyjaciółką? A może codziennie wieczorami siedzisz przed telewizorem z drugą połówką? Spróbuj zaproponować inną formę spędzanie czasu i wyciągnij najbliższych na spacer, jeśli pogoda jest sprzyjająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto