Robert Gębuś
Nie przeszkadzał im upał, ani pesel w dowodzie. Chociaż średnia wieku zawodników w tym meczu "kręciła" się koło 50 lat, to w gorące popołudnie Oldboye ze Słupska i Koszalina wybiegli na murawę stadionu 650-lecia, by rozegrać tradycyjne spotkanie piłki nożnej w ramach "świętej wojny" koszalińsko-słupskiej. Tym razem góra był Koszalin, który wygrał 4:2.

Spotkania Oldboyów ze Słupska i Koszalina to już wieloletnia tradycja, którą podtrzymują grając ze sobą dwa razy do roku. Rangę spotkania oddaje już sama nazwa: "Doniosły Mecz Słupska z Koszalinem Oldboyów w Piłce Nożnej" a jego przesłanie hasło: "sport nie zna wieku ani granic". Na murawę stadionu 650-lecia w Słupsku wybiegły zespoły w których zagrali m.in. byli zawodnicy słupskiego Gryfa i Czarnych a wśród koszalinian byli piłkarze Bałtyku i Gwardii.
Poza głównym powodem spotkania, jakim jest odwieczna rywalizacja obu miast, tym razem doszedł jeszcze jeden: oba zespoły chciały w ten sposób uczcić rocznicę powstania samorządu terytorialnego.

- Ten mecz zorganizowaliśmy z okazji działalności samorządu terytorialnego w Polsce i po każdych wyborach jest nowe otwarcie - mówi Józef Konecki, z Oldboyów Słupsk, współorganizator meczu. - Dla nas też za każdym razem taki mecz przyjaciół z boiska to jak nowe otwarcie. Zawsze walczymy do ostatniej minuty a święta wojna między Słupskiem a Koszalinem trwa już 80 lat.

Nie było "miękkiej gry"

Tę bitwę wygrał 4:2 Koszalin, ale wojna przecież trwa i okazji do rewanżu będzie jeszcze wiele. W Słupsku oba zespoły pokazały że nie ma "miękkiej gry" i nikt się nie oszczędza. Chociaż z nieba lał się żar, a po boisku biegali starsi panowie nierzadko z siwizną i brzuszkiem, to wszyscy zawodnicy zagrali pełne spotkanie: dwa razy po 45 minut.

- Nigdy nie schodzimy poniżej normy, zawsze gramy dwie połowy po 45 minut, bo jesteśmy zahartowani. Czy w lato, czy w zimę, w śnieg czy w mróz nam zawsze odpowiada pogoda. Taki mamy klimat - śmieje się Józef Konecki, który zagrał mimo że jeszcze niedawno walczył z ciężką chorobą.

Na boisko dominowali Oldboye z Koszalina, chociaż gospodarze postawili im trwade warunki. Oba zespoły grały otwarty futbol. Pierwsza bramkę strzelił Dariusz Majewski z Koszalina, który wykorzystał błąd obrońców. Wyrównał Sławomir Kozicki ale to zespół z Koszalina schodził na przerwę z prowadzeniem. Pod koniec pierwszej połowy w zamieszaniu podbramkowych drugą bramkę strzelił Radosław Trusz. Po przerwie słupszczanie ostro zaatakowali mając kilka sytuacji podbramkowych ale nadziali się na kontrę. Trzecią bramkę, która zdobył Radosław Majewski, a słupszczanie odpowiedzieli golem Jacka Adamskiego. Wynik w ostatnich minutach meczu ustalił po bramce samobójczej „Hary” Skibiński.
Mecz sędziowali Piotr Modzelewski jako sędzia główny na liniach Patryk Kwiatkowski i Bartosz Nowak. Okazałe puchary dla drużyn w imieniu Prezydent wręczył Józef Konecki, natomiast ufundowane statuetki przez Piotra Klechę Prezesa Ludowych Zespołów Sportowych w Gdańsku, dla najlepszych zawodników Waldka Staszka z Koszalina i Andrzeja Pawlika ze Słupska, który uratował słupski zespół od wyższej porażki.