Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Kompletnie pijani wracali z dyskoteki na hulajnogach elektrycznych

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Mężczyźni mieli trudności z utrzymaniem równowagi na drodze, czym zwrócili na siebie uwagę policjantów patrolujących miasto. Okazało się, że obaj są kompletnie pijani.
Mężczyźni mieli trudności z utrzymaniem równowagi na drodze, czym zwrócili na siebie uwagę policjantów patrolujących miasto. Okazało się, że obaj są kompletnie pijani. UM Lębork/KPP Lębork
W nocy z soboty na niedzielę (21/22.01) w Lęborku dwóch młodych mężczyzn wracało z nocnej imprezy na hulajnogach elektrycznych. Mieli trudności z utrzymaniem równowagi na drodze, czym zwrócili na siebie uwagę policjantów patrolujących miasto. Okazało się, że obaj są kompletnie pijani. Zostali ukarani wysokimi mandatami.

Z DYSKOTEKI WĘŻYKIEM NA HULAJNOGACH

W nocy z soboty na niedzielę uwagę policjantów patrolujących teren Lęborka zwrócili dwaj użytkownicy hulajnóg elektrycznych, którzy mieli trudności z utrzymaniem równowagi na drodze.

- Chwiejny sposób jazdy „wężykiem” nasunął u funkcjonariuszy podejrzenia, że kierujący nimi mogą być nietrzeźwi. Chcieli skrócić sobie czas powrotu z nocnej imprezy i postanowili użyć do tego hulajnóg elektrycznych

- informuje asp. Marta Szałkowska, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku.

NA GOŚCINNYCH WYSTĘPACH

Mundurowi zatrzymali ich do kontroli. Okazało się, że obydwaj mężczyźni są kompletnie pijani. U 23-latka z Gdyni badanie alkotestem wykazało obecność prawie trzech promili alkoholu w organizmie. natomiast u 25-latka z powiatu wejherowskiego poziom alkoholu przekroczył tę granicę - 3,5 promila. Policjanci nałożyli na obu mężczyzn mandaty karne w wysokości 2500 zł i zakazali im dalszej jazdy.

POLICJA PRZESTRZEGA

Jazda pod wpływem alkoholu to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, które może doprowadzić do tragedii na drodze. Kierowanie hulajnogą elektryczną w takim stanie jest wykroczeniem, które w przypadku, gdy sprawa trafi do Sądu, może zakończyć się karą aresztu albo znacznie wyższą grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

- Ale to nic w porównaniu do tego, na jakie niebezpieczeństwo naraża pijany kierowca siebie i innych użytkowników dróg. Dlatego, jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenie kierowania pojazdem przez nietrzeźwą osobę, niezwłocznie alarmujmy Policję

- mówi asp. Marta Szałkowska.

HULAJNOGI W LĘBORKU

Od 10 października ubr. można ulicami Lęborka przemieszczać się e-hulajnogą. Firma TIER Mobility, której e-hulajnogi są obecnie dostępne w mieście, jest czołowym europejskim operatorem w sektorze mikromobilności. Operator zachęca do korzystania z tej proekologicznej formy transportu i przypomina o zasadach bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z udostępnionych pojazdów.

Na e-hulajnodze można jeździć wyłącznie w pojedynkę, zabronione są przejazdy po spożyciu alkoholu. Zaparkowany pojazd nie powinien blokować przejścia lub przejazdu, a zakazy parkowania oznaczone odpowiednim znakiem drogowym obowiązują również kierowców hulajnóg.

Na co dzień o porządek w przestrzeni miejskiej dba zespół operacyjny marki. Istnieje również możliwość samodzielnego zgłoszenia niepoprawnie pozostawionej hulajnogi za pośrednictwem infolinii operatora: +48 22 627 93 66 lub w aplikacji TIER.

Ścieżka rowerowa dla e-hulajnóg
Według obowiązujących przepisów, do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, dozwolone jest przemieszczanie się ulicą, o ile obowiązuje na danej przestrzeni ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto, maksymalna prędkość, z jaką użytkownik e-hulajnogi może się przemieszczać to 20 km/h.

Użytkownik e-hulajnogi może poruszać się chodnikiem, gdy w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Należy pamiętać jednak, że użytkownik e-hulajnogi poruszający się po chodniku ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu, a także, że powinien przemieszczać się z prędkością zbliżoną pieszym.

Jak zacząć jeździć TIER?
Aby spróbować jazdy e-hulajnogą TIER należy pobrać aplikację, zarejestrować się i wybrać metodę płatności. Następnie należy znaleźć e-hulajnogę na mapie lub na ulicy i odblokować, skanując umieszczony na niej kod QR za pomocą aplikacji.

Aby zakończyć jazdę należy znaleźć bezpieczne miejsce do zaparkowania, opuścić podpórkę, otworzyć aplikację TIER i dotknąć przycisku „Zakończ przejazd". Minuta jazdy e-hulajnogą TIER kosztuje 65 groszy, natomiast opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 3 zł.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto