Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyberprzestępcy mogą zniszczyć komuś życie. Policjanci w Cewicach rozmawiali z młodzieżą o zagrożeniach w sieci

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Co to jest phishing, sexting czy smombie? Jak radzić sobie z cyberprzemocą i hejtem w sieci? O tym mówili młodzieży lęborscy policjanci podczas spotkania w Cewicach. To element pilotażowego projektu edukacyjnego pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”, utworzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku.

Adresatami projektu są uczniowie wybranych klas VIII szkół podstawowych. Takie spotkania mają uświadamiać im, jakie zagrożenia czyhają na nich w internecie i jak się przed nimi bronić.

-Pośrednim celem jest rozwinięcie kompetencji krytycznego myślenia w sytuacji wystąpienia cyberzagrożenia, a także nauka bezpiecznego korzystania z nowych technologii i przekazanie informacji na temat instytucji udzielających wsparcia w przedmiotowym obszarze

- wyjaśnia asp. Marta Szałkowska z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.

Nowe zagrożenia, nowe definicje

Podczas spotkania w Szkole Podstawowej w Cewicach policjantka omówiła te problemy. Do dyskusji włączyła młodzież.

-Realizując scenariusz zajęć, zachęciła uczniów do wymienienia wad i zalet korzystania z internetu, które następnie szczegółowo omówiła - mówi asp. Marta Szałkowska.- Wnioski nasunęły się same: Internet to duże osiągnięcie cywilizacyjne, które daje nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy, nawiązywania kontaktów i komunikowania się, lecz jest to także źródło wielu zagrożeń. I to głównie na nich skupiła się policjantka, wyjaśniając uczniom m.in. czym jest cyberprzemoc, cybeprzestępstwo, phishing, sexting, hejt i określenie smombie

.
Phishing, czyli rodzaj internetowego oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inna osobę, sexting,. seksualizowanie przekazu w sieci czy smombie, nowe określenie, które powstało z połączenia nazw smartfon i zombie. Określają osobę, która idąc ulicą jest tak pochłonięta tym co widzi na ekranie smartfona, że nie zwraca uwagi na otoczenie. Policjanci tłumaczyli też kiedy zachowanie młodego człowieka może doprowadzić do konfliktu z prawem i mieć wpływ na jego przyszłość. Przekazała również adresy i numery telefonów instytucji udzielających młodym ludziom pomocy i wsparcia w sytuacjach kryzysowych.
W związku z realizowanym projektem, każdy uczeń otrzymał upominek w postaci podstawki na smartfona oraz ładowarki USB.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto