Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie poprawią sytuację osób niepełnosprawnych?

szym
1 lipca tego roku w życie wejdzie ustawa z 9 maja 2018 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
1 lipca tego roku w życie wejdzie ustawa z 9 maja 2018 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Karolina Misztal
Ponad 12,5 miliona złotych na zapewnienie dostępu do „nielimitowanej” rehabilitacji leczniczej osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz 7,7 mln zł na dodatkowe wydatki związane z wyrobami medycznymi. Takie kwoty otrzymał Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w związku z wejściem w życie ustawy o szczególnych uprawnieniach dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przypomnijmy, 1 lipca tego roku w życie wejdzie ustawa z 9 maja 2018 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Z informacji udzielonych przez Mariusza Szymańskiego, rzecznika pomorskiego NFZ wynika, że nowe regulacje wprowadzą dla wspomnianych osób uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji leczniczej.

Zmiany dadzą także osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności prawo do wyrobów medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania. Jak wytłumaczyli przedstawiciele pomorskiego NFZ, dzięki nowym przepisom osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, uzyskają też uprawnienia do „wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, na zasadach przysługujących osobom w ramach ustawy „Za życiem”.

- Ustawa przewiduje zniesienie limitów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej, udzielanych osobom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w ramach umów zawartych przez NFZ i finansowanych ze środków Funduszu - mówi Mariusz Szymański.

Dodaje, że nowy akt prawny umożliwia również tym osobom dostęp do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej bez wymogu uzyskania skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego i poza kolejnością.

- Natomiast w odniesieniu do świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej w dalszym ciągu skierowania będą wymagane - podkreśla Mariusz Szymański.

Co istotne „korzystanie ze świadczeń opieki medycznej poza kolejnością” oznacza konieczność udzielenia świadczenia w możliwie najszybszym terminie.
- W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie powinien on przekraczać 7 dni roboczych - podsumowuje Szymański.

Co zmieni się po 1 lipca dla osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności? Nowa ustawa wprowadza:

  • Dofinansowanie do wyrobów medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania (przysługuje każdorazowo, na zlecenie lekarza);
  • Liczbę comiesięcznie refundowanych wyrobów medycznych każdorazowo określał będzie lekarz wystawiający zlecenie;
  • Osobom posiadającym orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności przysługiwać będzie prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach;
  • Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych będą udzielane bez skierowania lekarza;
  • Finansowanie świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych w ramach umowy z NFZ będzie nielimitowane;
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto