Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władysław Labuda z Lęborka otrzymał nagrodę za film podróżniczy FILM

Robert Gębuś
Władysław Labuda podróżuje po świecie. Zdobył nagrodę za film.
Władysław Labuda podróżuje po świecie. Zdobył nagrodę za film. mat.prasowe
Władysław Labuda, lęborczanin, otrzymał nagrodę im. Pawła Edmunda Strzeleckiego za podróżniczy film "Nomadzi"

Władysław Labuda, urodzony w Lęborku podróżnik wyruszył z kraju we wrześniu 2012 w poszukiwaniu wolności i alternatywnych dróg życiowych. Podczas swojej międzynarodowej tułaczki najbardziej interesujące osoby prosił o krótki, ale osobisty wywiad. Po przejechaniu 26 tys. km. i przeprowadzeniu kilkudziesięciu wywiadów powstał krótko metrażowy film dokumentalny “Nomadzi”.

Czytaj również:Biblioteka zaprasza na spotkanie

Film otrzymał główną nagrodę w II edycji Nagrody im. Pawła Edmunda Strzeleckiego ufundowanej przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Jego premiera odbyła się w piątek 13.03.2015 r. na Ogólnopolskim Spotkaniu Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej w Europie imprezy podróżniczej.
W imieniu laureata nagrodę odbierała jego Mama, na stałe pracująca w szkole podstawowej nr. 5 w w Lęborku.

**Zobacz kulisy powstawania filmu:

**

"W swoim uzasadnieniu Jury wyjaśniło, że pierwsza nagroda została przyznana za intrygujący, pełen pasji i dobrej energii film o ludziach i świecie w ciągłym ruchu. Doceniło opowieść o wielokulturowości, lekcję szacunku dla drugiego człowieka, pełną zrozumienia dla różnorodności społeczeństw i świata, w którym żyjemy. Zdaniem jurorów to ponadczasowa historia o tym, że nasze marzenia o wolności są jednakowe, bez względu na kraj pochodzenia.

Bohaterami filmu „Nomadzi” są ludzie, których autor spotkał w czasie swoich podróży po całym świecie. Każdy z nich ma swoją, niezwykła historię, a jednocześnie to zwykli ludzie, dla których bycie w drodze jest pewną metaforą życia. Jak Rusty z Wielkiej Brytanii, który po odwiedzeniu ponad 100 krajów osiadł w Gwatemali i prowadzi własny hostel. Poznanych ludzi dzieli zdawałoby się wszystko: płeć, wiek i pochodzenie – a jednak układają się one w spójną opowieść o otwartości na świat i innych ludzi. Różnice rasowe czy kulturowe wykorzystuje się do konfrontacji – zauważa Auki z Ekwadoru – jednak u wszystkich obywateli świata wyczuwam pragnienie przyjaźni, szacunku, chęć bycia solidarnymi i wolnymi. Jak dodaje kilkunastoletnia Anastazja z USA – powinniśmy jakoś się dogadać, bo raczej nigdzie z Ziemi nie odlecimy.
Podróżnik od opuszczenia Europy nie zapłacił za noclegi i obiecuje, że nie zrobi tego do końca swojej podróży dookoła świata. Aktualnie znajduję się w Peru w Cusco blisko Machu Picchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto