Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicko. Podsumowanie projektu edukacyjnego

red.
Wicko. Podsumowanie projektu edukacyjnego
Wicko. Podsumowanie projektu edukacyjnego Mat. biblioteki
Wicko. Podsumowanie projektu edukacyjnego o Janie Karskim i podsumowanie quizu historycznego

Wicko. Podsumowanie projektu edukacyjnego

W piątek, 12 grudnia 2014, w Bibliotece Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego dla gimnazjalistów z Wicka pod nazwą Jan Karski, Irena Sendlerowa i inni bohaterowie czasu zagłady - szukamy autorytetów dla współczesnych nastolatków. Głównymi celami projektu było ukazanie bohaterów II wojny światowej jako wzorców patriotyzmu i postawy moralnej oraz - poznawanie życiorysów wybitnych postaci z czasów okupacji i Holokaustu. Dobrą okazją do działań edukacyjnych z historii w naszej szkole były ogólnopolskie obchody Roku Jana Karskiego, jednego z bohaterów z czasów II wojny światowej, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w 2014.

Wśród zaproponowanych działań, w które włączyli się uczniowie, było m. in. wykonanie prezentacji multimedialnej na temat wybranego bohatera z czasów II wojny św. bądź folderu, plakatu lub kroniki na tematy związane z wybitymi ludźmi tamtego okresu.

Osobną, lecz równie istotną częścią projektu, było wzięcie udziału naszych gimnazjalistów w Międzyszkolnym Konkursie Literackim z okazji Roku Jana Karskiego w Polsce. W konkursie mozna było napisać pracę literacką w dwóch kategoriach - w poezji (hymn, oda) bądź w prozie (reportaż, esej). Spośród 8. prac literackich najlepiej zostały ocenione: esej Mateusza Ciaciaka z kl. IIIC oraz wiersz Igi Chustak z kl. IC.

Najlepsze próby literackie zostały publicznie odczytane, a następnie dodatkowo nagrodzone nagrodami specjalnymi. Na zwycięzców konkursu literackiego czekały bowiem m. in. egzemplarze książek autorstwa Jana Karskiego "Tajne państwo", ufundowane przez Wydawnictwo Znak z Krakowa.

(Fot. Wyd. Znak)

Zgormadzona w bibliotece publiczność oklaskiwała projekcję wszystkich prezentacji multimedialnych na temat życia i dokonań wojennych Jana Karskiego, a także prezentację kroniki życia i działalności Janusza Korczaka oraz poświęcone mu: folder i portret.

Pozostali uczestnicy projektu otrzymali także - prócz pamiątkowych dyplomów - nagrody rzeczowe, ufundowane m. in. przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz gdyński oddział IPN-u.

Łącznie w projekcie edukacyjnym o bohaterach z czasów II wojny światowej wzięło udział 14 uczniów z wszystkich klas I i kl. IIIC Gimnazjum w Wicku.

Lista uczniów biorących udział w projekcie:

  1. Damian Höft
  2. Norbert Pawłowski
  3. Damian Ronszkowski
  4. Błażej Karpus
  5. Maciej Woszczyna
  6. Mateusz Ciaciak
  7. Iga Chustak
  8. Dawid Zając
  9. Magdalena Naczk
  10. Przemysław Kondratowicz
  11. Grzegorz Miotk
  12. Dominik Konkol
  13. Bartosz Juchno
  14. Patryk Karczewski

Opiekunami projektu byli nauczyciele: Katarzyna Kłos-Tuchalska - polonistka, Renata Krużycka - nauczycielka historii oraz Magdalena Kubiak - bibliotekarka szkolna Gimnazjum w Wicku i polonistka. Działania projektowe trwały od września do grudnia 2014.

Wyniki i podsumowanie quizu historycznego o Janie Karskim

W czwartek (11 grudnia 2014) – tuż po ostatnim próbnym egzaminie językowym dla gimnazjalistów klas trzecich - w Bibliotece Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku odbyło się uroczyste podsumowanie quizu historycznego o Janie Karskim, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród wszystkim uczestnikom.

Quiz o Karskim w swoim założeniu miał być intelektualną zabawą dla tych gimnazjalistów z Wicka, którzy interesują się historią II wojny światowej i wzięli udział we wrześniowych warsztatach historycznych z pracownikiem gdyńskiego IPN-u, dr. Michałem Sempołowiczem.

W quizie, który napisało łącznie 24. uczniów z wszystkich klas I-III Gimnazjum w Wicku, można było zdobyć maksymalnie 15 punktów i właśnie taką liczbę otrzymali: Paula Bończyszyn z kl. IIIA i Błażej Karpus z kl. IB. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki związane z ogólnopolskimi obchodami Roku Jana Karskiego, ufundowane m. in. przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Zarówno quiz o Janie Karskim, jak i wrześniowe warsztaty historyczne dla naszych gimnazjalistów są częścią kompleksowych działań edukacyjnych innowacji pod nazwą Dwaj Panowie K. – Karski/Kolberg – działania edukacyjne w Bibliotece Szkolnej Gimnazjum w Wicku w ramach Roku Jana Karskiego i Oskara Kolberga w Polsce.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto