Waloryzacja rent i emerytur. O ile wzrosną w 2019?

Waloryzacja emerytur 2019. Tabela ZUS. Ile wyniesie podwyżka rent i emerytur w 2019 roku? Będzie najwyższa od lat! Tabela kwot netto i brutto. Podwyżki wyniosą 3,26 procent. Ile to złotych? Obecna minimalna emerytura na rękę wzrośnie o około 26 złotych. Poziom podwyżek jest uzależniony od wysokości świadczenia - im jest ono wyższe, tym większa będzie podwyżka. Zapoznaj się z tabelą kwot netto i szczegółowymi obliczeniami świadczeń na rok 2019. Co składa się na wskaźnik waloryzacji? Z jakimi kosztami wiążą się podwyżki emerytur i rent?

Waloryzacja emerytur jeszcze nie w styczniu! Kiedy wzrosną emerytury?

Pierwsze wypłaty emerytur i rent po waloryzacji w systemie waloryzacji kwotowo-procentowej niestety nie nastąpią w styczniu. Podwyżki kwotowo - procentowe zatwierdzono od 1 marca 2019 roku.

Taka podwyżka emerytur jest najwyższą od lat! Nowe przepisy o waloryzacji emerytur i rent obejmą:

 • 4,7 mln emerytów i rencistów,
 • 105 tys. osób będących na świadczeniach przed emerytalnych,
 • 281 tys. osób pobierających renty socjalne
 • 1,14 mln osób będących na rentach i emeryturach z KRUS.

Na zmianach najwięcej skorzystają osoby, które mają najniższe świadczenia.

Waloryzacja rent i emerytur 2019. Projekt skierowany do Sejmu

Projekt waloryzacji emerytur został przyjęty przez rząd. Zakłada podwyżki kwotowo - procentowe. Minimalna emerytura wzrośnie od marca do 1100 zł.

We wtorek 11 grudnia rząd przyjął i skierował do Sejmu projekt ustawy całkowicie zmieniającej system waloryzacji emerytur. Tylko dla lepiej sytuowanych emerytów pozostanie on na dotychczasowych zasadach - waloryzacji procentowej. Najniższe emerytury będą waloryzowane kwotowo, czyli będą podwyższane. Minimalna emerytura od 1 marca 2019 wyniesie 1 100 złotych.

Jak będzie?

 • 1 100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej
 • 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy
 • wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Obecnie prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 103,26 proc.

Emerytura bez podatku? Nowy projekt, zgłoszony przez PSL

Gdyby projekt zyskał poparcie i został przegłosowany przez Sejm, emerytura byłaby wyższa o nawet kilkaset złotych. Miałoby to się stać po zwolnieniu emerytów od obciążeń podatkowych. Projekt został skierowany do prac w komisji. Czy ma szansę zostać wprowadzony w życie?

EMERYTURA ZUS 2019: Od kiedy podwyżka? Od marca 2019 najmniej 1100 zł!

Najniższa emerytura ma od marca 2019 roku wynieść 1 100 złotych, a osoby otrzymujące obecnie najniższe świadczenie dostaną waloryzację z podwyżką o 70 złotych.

Do kiedy obowiązują stare zasady? Ustawy o nowym sposobie waloryzacji nie ma jeszcze w Sejmie. ZUS potrzebuje od 6 do 9 miesięcy na zmianę systemu informatycznego, który będzie mógł obsłużyć zmiany dotyczące waloryzacji procentowej. Na razie nie wiadomo od kiedy będzie obowiązywać nowe prawo.

EMERYTURA ZUS 2019: WALORYZACJA KWOTOWA

Waloryzacja emerytur 2019 po nowemu. Co to zmieni zdaniem ekspertów i ile będzie kosztować?

Jak mówią eksperci BCC, zmiana dotychczasowego mechanizmu, opartego o podwyższenie procentowe świadczeń, podniesie szacunkowe koszty operacji z 6,86 mld zł do 8,44 mld zł. Oznacza to, iż nowy mechanizm będzie kosztował więcej o ok. 1,58 mld zł w skali kolejnego roku budżetowego.

Z uwagi na rosnące koszty systemu zabezpieczenia społecznego w tym: obniżenia wieku emerytalnego ok. 54 mld zł (2017-2021), wydatków programu 500+ (33 mld zł od jego wprowadzenia w 2016 r.), zapowiadanych zmian w emeryturach mundurowych, polegających na zniesieniu kryterium wiekowego, podkreślić należy, iż wszystkie te uprawnienia weszły bądź wchodzą w sferę praw nabytych. Oznacza to tzw. usztywnienie tej części wydatków budżetu państwa o kwoty narastające w kolejnych latach, niezależnie od sytuacji gospodarczej państwa. Jeśli będzie ona gorsza, w tym na rynku pracy, wydatki te będą musiały być także ponoszone.

Przedstawiciele BCC wskazują na słuszną ideę ochrony najniższych świadczeń, ale mówią także o braku tzw. mapy drogowej, która pokazywałaby skutki wprowadzania różnorakich zmian w perspektywie 3 - 5 lat i dłużej.

- Postulat systemowego podejścia do polityki społecznej nie został zrealizowany dotychczas od podjęcia zmian ustrojowych w Polsce. Odnosząc się wyłącznie do potrzeby ochrony najniższych świadczeń, BCC wskazuje na wieloletnie zaniedbania w tej dziedzinie - dodaje BCC.

Waloryzacja emerytur 2019. Minimum 70 zł - zapowiedziała Elżbieta Rafalska

Rafalska w TVP Info zapowiedziała, że trwają konsultacje nowego mechanizmu waloryzacji rent i emerytur.

Przeczytaj koniecznie: Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Prezydent podpisał ustawę o PPK!

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? Kliknij ⇩

Emerytury w 2019 roku wzrosnąć mają o 3,26%. To więcej o 0,7% niż w roku 2018. Dla osób, które pobierają najniższe świadczenie (1100 zł brutto) to zaledwie 40 zł. Jednak ostatnia zapowiedź minister Rafalskiej to MINIMUM 70 ZŁ DLA TYCH, KTÓRZY OTRZYMUJĄ NAJNIŻSZĄ EMERYTURĘ.

Emerytury waloryzacja 2019 ZUS: Co składa się na wskaźnik waloryzacji?

Wspomniany wskaźnik waloryzacji, który został zaproponowany na 2019 rok, wynosi 3,26 procent. Co się na niego składa? Jak informuje minister Elżbieta Rafalska, są to następujące czynniki:

 • inflacja emerycka 102,6
 • realny wzrost wynagrodzeń, który jest prognozowany na 3,3%

Podwyżka emerytur. Wyższe emerytury i renty w 2019 roku. Dla kogo i o ile? Ile wyniesie waloryzacja?

Co wprowadzenie wskaźnika waloryzacji oznaczałoby w praktyce w kontekście wysokości świadczeń w 2019?

 • najniższa emerytura wzrośnie o 33,57 zł
 • przeciętne świadczenie wzrośnie o 73,77 zł

Wzrost minimalnej emerytury z kwoty 1029,80 do 1063,37 zł - daje 904,67 złotych na rękę.

Emerytura matczyna i 500+ dla emerytów

Warto przypatrywać się również doniesieniom na temat matczynych emerytur. Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzenie świadczenia dla osób, które wychowały przynajmniej 4-kę dzieci i z tego powodu nie były w stanie utrzymać stałego zatrudnienia.

Pojawiały się również sygnały o dodatkowym świadczeniu w postaci 500+ dla emerytów. Pieniądze miałoby otrzymywać około 9 mln osób, jednak na razie szczegóły projektu nie są znane.

Emerytury dla matek 2019. Co warto wiedzieć?

Emerytury 2019. Dodatki do emerytur i rent

 • dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie - 215,84 zł
 • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 323,76 zł
 • dodatek dla sieroty zupełnej - 405,67 zł
 • dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego - 215,84 zł
 • dodatek kompensacyjny - 32,38 zł
 • świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy - od 10,82 zł
 • do 215,84 zł
 • świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR – w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy - od 10,82 zł do 215,84 zł
 • świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych 1029,80 zł
 • ryczałt energetyczny168,71 zł

Emerytury 2019. Zasady waloryzacji emerytur i rent. Kiedy?

Waloryzacja emerytur zostanie przeprowadzona w marcu 2019. Przy obliczaniu wysokość świadczeń na przyszły rok brane są pod uwagę dwa czynniki:

 • inflacja w gospodarstwach emeryckich – niezbędna jest analiza, jakich produktów potrzebują emeryci i ile artykuły te kosztują po inflacji.
 • realny wzrost płac – do waloryzacji włącza się dane o realnym wzroście płac pracowników. Do obliczeń wykorzystuje się dane z roku poprzedzającego waloryzację.

Szczegółowe wyliczenia znajdziesz w poniższej galerii:

Emerytury 2019. Praca do emerytury

Nie można wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Osoby, które skończą wiek 60/65 lat, a znajdują się już w okresie ochronnym, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać.

Emerytury 2019. Późniejsze przejście na emeryturę

Jak podaje ministerstwo 17% ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku emerytalnym.

Resort informuje, że obecny algorytm obliczania świadczenia premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu.

Im dłużej pracujemy tym kapitał na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza długość życia niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8% wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie.

Ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2019?
Waloryzacja rent i emerytur w 2019 ma być największa od lat. Wzrost przewiduje się na 3,26 procent. Co to oznacza?

Z wyliczeń wynika, że emeryci z najniższą emeryturą dostaną na rękę podwyżkę w granicach 26 złotych. Czym wyższe świadczenie, tym większa waloryzacja.

Wideo

TK

 • Dziennik Bałtycki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.01.2019, 18:50

Hahaha...….ksasa obiecana przed wyborami a....po wyborach Polacy dostaniecie jak zwykle ….czyli g....

06.01.2019, 18:23

Hanja to prostak i slugus POlonofobistyczny, demolujacy swoją Ojczyznę, zgodnie z wytycznumi Sorosa i agentur niemieckich.

21.12.2018, 22:15

Do emeryta: Ciesz się człowieku że Bóg nie pokarał Cię przewlekłą chorobą toczącą Cie od wczesnej młodości. Ja się leczę od 19 r.ż. - teraz mam ok 20 więcej. Trochę pracowałam, póki zdrowie mi pozwalało i nie należy mi się renta socjalna lecz pracownicza. ZUS takim jak ja daje częściową niezdolność do pracy. Jak żyć za 669 zł miesięcznie???

15.12.2018, 17:36

70 zł. to pic na wodę tj. brutto a my dostaniemy około 50 parę złotych. Nie dajcie się oszukiwać !

09.12.2018, 21:13

Dlaczego PSL nie zrobił tego gdy był kilkanaście lat przy korycie?

08.12.2018, 20:17

hanka
nie wszyscy emerycie głosowali na pis, uważaj na słowa....

18.10.2018, 17:28

B

18.10.2018, 14:46

"Waloryzacja ma za zadanie zachować realną wartość wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. W tym celu emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji".

Ponieważ składki na ZUS określane są procentowo , inflacja określana jest procentowo , to WALORYZACJA MUSI BYĆ procentowa.

Nie ma czegoś takiego jak "waloryzacja kwotowa". Może być co najwyżej "złodziejstwo kwotowe "

18.10.2018, 12:59

Niektóre (dez)informacje w tym artykule są już dawno nieaktualne (choćby o 500 ). Wygląda to na zwykłą agitkę przedwyborczą, więc nic dziwnego, że nikt się pod tym gniotem nie podpisał!

17.10.2018, 21:31

emerytury podwyzki nie procentowe tylko kwotowe bo jeden dostanie 20zl a drugi tysiace

17.10.2018, 14:07

Hahaha -kacza partyjka i tak przegra wybory.Pozdrawiam gupich emerytow.

17.10.2018, 13:59

W przypadku braku kandydatury do Sejmiku Województwa Pomorskiego prosimy o oddanie głosu na:
https://web.facebook.com/marcinska.ewa/

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3