Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie nagrodzeni za pisanie listów [zdjęcia]

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs literacki zatytułowany „Ludzie listy piszą”. Była to piąta edycja zmagań organizowanych przez Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Okupie.

Startujący w konkursie co roku piszą listy na inny temat. Tym razem myślą przewodnią były słowa Józefa Piłsudskiego „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Listy pisało 34 uczestników ze szkół podstawowych w Łasku, Zduńskiej Woli, Wiewiórczynie, Bałuczu, Buczku, Czestkowie, Okupie, Zalesiu, Łasku Kolumnie. Konkurs przebiegł w dwóch kategoriach wiekowych. Zadanie konkursowe dla uczniów klas piątych i szóstych polegało na napisaniu listu do cudzoziemca chcącego poznać Polskę. Uczący się w klasach siódmych i ósmych pisali do wybranej przez siebie postaci historycznej, o której wiedzieli, że los naszego kraju był dla niej bardzo ważny.

W młodszej kategorii zwyciężyła Zuzanna Szadkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku. Pola Janusz i Lidia Magnuska – uczennice Szkoły Podstawowej nr 4 w Łasku Kolumnie zajęły odpowiednio 2 i 3 miejsce.

W starszej grupie pierwsze miejsce zajęła Kinga Jagiełło ucząca się w Szkole Podstawowej w Bałuczu. Drugą nagrodę wywalczyła Julia Witusik z tej samej szkoły, a trzecią Paulina Olszacka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku.

Nie pisałam wcześniej listów. Musiałam się wcześniej przygotować do tego konkursu – wyznaje Kinga Jagiełło. - Jeśli napiszę list, to pewnie będzie on skierowany do rodziny.

Przyznanych zostało także 5 wyróżnień. W ten sposób docenione zostały listy napisane przez Mateusza Ksytę (SP 5 w Łasku), Adama Gałę (SP 5 w Łasku), Marię Zielińską (SP 10 w Zduńskiej Woli), Wiktorię Stasiak (SP w Zalesiu), Dominikę Groblewską (SP w Czestkowie).

Zwycięskie prace prezentujemy niżej.

miejsce 1 – kategoria A /klasy 5 – 6/

Mój Drogi Nieznany Przyjacielu!

Polska jest piękna, bogata w kulturę i tradycje, dlatego chciałabym zaprosić Cie do mojej Ojczyzny.
Naszą podróż rozpoczniemy od Krakowa, miejsca, które kiedyś było naszą stolicą. To niezwykłe miejsce, z wyjątkowym klimatem, unikatowymi zabytkami i artystyczną atmosferą stanowi cel podróży turystów z całego świata. Następnie udamy się do Wrocławia. To miasto łączy bogatą historię z nowoczesnym rozwojem. W dalszej podróży nie możemy pominąć obecnej stolicy Warszawy. Miasto zostało odbudowane ze zgliszczy po II wojnie światowej. Stanowi ono najważniejszy ośrodek kultury i rozwoju państwa.
Myślę, że podczas Twoich pierwszych odwiedzin powinieneś spróbować specjałów naszej kuchni. Polecam Ci skosztować wybornego żurku z białą kiełbaską oraz pierogów z mięsem. Ja bardzo lubię makowiec, a więc proponuję Ci go na deser.
Ale myślę, że tak najbardziej poczułbyś klimat mojej ojczyzny, gdybyś zobaczył nasze tańce ludowe. Z przyjemnością zapraszam Cię na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci z Doliny Grabi”, w którym jestem tancerką. Barwne stroje i wspaniała muzyka zachęcą Cię do kolejnych odwiedzin.
Mój kraj to również wspaniali ludzie, mądrzy, serdeczni i gościnni. Jestem pewna, że wśród nas poczujesz się jak w domu.

Serdecznie zapraszam, uczennica klasy piątej, Zuzanna Szadkowska

miejsce 1 – kategoria B /klasy 7 – 8/

Szanowny Panie Ignacy Paderewski!

Jestem uczennicą klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Bałuczu. W tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości i dziękuję panu za to. Wiem, że był pan jednym z wielkich mężów stanu, któremu zawdzięczmy to szczęście. Pragnę opowiedzieć panu o losach naszej Ojczyzny, o walce kolejnych pokoleń o wolność.
Rok 1939 przekreślił Polakom wszelkie marzenia. Wybuchła II wojna światowa. Okupant zniewolił moją Ojczyznę na pięć długich lat. Nigdy nie złożyliśmy broni. Bohaterowie kampanii wrześniowej walczyli zaciekle, broniąc małego skrawka ziemi. Osamotnieni, bez wsparcia militarnego, walczyli do ostatnich sił. Na froncie polscy żołnierze odpierali ataki najeźdźców. Walczyliśmy o niepodległość również za granicami swojego kraju. W Anglii stacjonował nasz słynny Dywizjon 303. Jego piloci pokazali swój kunszt i przyczynili się do zwycięstwa w powietrznej bitwie o Anglię.
Niezwykle smutnym było, że w walkach brały udział dzieci. W Powstaniu Warszawskim, które wybuchło w 1944 roku walczyli harcerze mali i duzi. Osmolone twarze i za duże hełmy stały się symbolem walczącej Warszawy.
Nauczyciele prowadzili tajne nauczanie. Dbali o to, by młodsze pokolenie, któremu odebrano tak wiele, mogło dostać porządną edukację. To byli prawdziwi patrioci, którzy z narażeniem życia walczyli z książką w ręku. Dzisiaj uczymy się w szkołach i jesteśmy wolni.
Panie Premierze, dziś żyjemy w pięknej i niepodległej Polsce. Nie znamy głodu, cierpienia i zniewolenia. Czyż to nie piękne? Jesteśmy dumnym i wolnym narodem. Możemy swobodnie wyrażać swoje myśli i poglądy.
Dzięki temu, co się wydarzyło w latach międzywojennych, przetrwaliśmy okupację i komunizm. Dziękuję Panu i Pańskiemu pokoleniu, bo to Wy jesteście pionierami tej walki. Miał rację Józef Piłsudski, który powiedział : „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”.
Wolność jest krucha, trzeba o nią dbać, należy stać na jej straży. Jestem pewna, że gdyby była taka potrzeba, to stanęlibyśmy do walki i bronili naszego niepodległego kraju.

Z poważaniem
Kinga Jagiełło

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto