Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W ramach programu "Comenius" Szkoła Podstawowa w Siemirowicach gościła uczniów i nauczycieli z Francji, Turcji i Słowenii

Siemirowice. Szkoła Podstawowa im. Lotników Morskich Właśnie tu w dniach 4-7 czerwca placówka gościła w swoich murach uczniów i nauczycieli z Francji, Turcji i Słowenii w ramach projektu Comenius. Łącznie przyjechało 20 osób.

Czytaj również:Bułgarscy uczniowie w Lęborku

Oficjalne otwarcie wizyty odbyło się w środę, 5 czerwca przed budynkiem szkoły w Siemirowicach. Uczestnicy projektu zostali przywitani przez przedstawicieli gminy Cewice: wójta Jerzego Pernala, kapitana 44 Bazy Lotniczej Jednostki Wojskowej w Siemirowicach, Tomasza Majewskiego, przedstawiciela Nadleśnictwa w Cewicach, Adama Dominickiego oraz Dyrektora szkoły, Zenona Iszczuka. Żeby tradycji stało się zadość, staropolskim zwyczajem goście zostali podjęci chlebem i solą przez dzieci w strojach kaszubskich. W czasie powitania na znak pokoju dzieci z wszystkich wymienionych krajów wypuściły gołębie. Powitanie odbywało się przy dźwiękach muzyki; na saksofonie i trąbce grał, pan Leszek Łunecki oraz Hubert Keller.

Czytaj również:Latem ma być bezpieczniej

- Po części oficjalnej nastąpiło zwiedzanie szkoły, podczas którego uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionych krajów mogli obserwować polskich uczniów i ich lekcje - informują organizatorzy Comeniusa. - Wieczorem w Klubie Wojskowym w Siemirowicach odbył się koncert na kanwie "Festiwalu w Cannes" dla uczestników projektu Comenius oraz całej społeczności lokalnej.
Goście, jak na prawdziwy festiwal przystało, zostali wprowadzeni do budynku po czerwonym dywanie w rytm muzyki z filmu "Gorączka sobotniej nocy".
Na festiwalu prezentowane było to, co najlepsze w każdym z krajów partnerskich projektu w ośmiu kategoriach tematycznych.

Czytaj również;Podsumowanie Powiatowych Igrzysk Młodzieży

Urokowi festiwalowi dodał przepiękny występ zespołu "Rodzeństwo Chylińscy", który na skrzypcach i akordeonie "wygrywał" najpiękniejsze utwory francuskie, słoweńskie, tureckie no i oczywiście polskie. Podczas obrad jury goście z wyżej wymienionych krajów prezentowali swoje umiejętności i kulturę swojego kraju na scenie. Po koncercie wszyscy bawili się na kaszubskiej biesiadzie, mogąc spróbować lokalnych potraw i posłuchać polskiej muzyki. Dla chętnych uczestników była przygotowana bryczka.
W ciągu kilku dni uczniowie i nauczyciele projektu Comenius poznawali polską kulturę, tradycję i zwyczaje oraz realizowali zadanie przydzielone polskiej szkole z dziedziny ekologii. Grupa była m.in. w Szymbarku, Łebie, Elektrowni Wodnej w Kozinie, Elektrowni Wiatrowej w Potęgowie, w Gdańsku.
- W ramach hasła "Ekologia", dzieci i ich opiekunowie zasadzili przed budynkiem szkoły 4 drzewka przyjaźni: francuskie, tureckie, słoweńskie i polskie a potem wszyscy wzięli udział w warsztatach "decoupage" i własnoręcznie zrobili drewniany świecznik ozdobiony motywami kaszubskimi - relacjonują organizatorzy wizyty. Dzieci z poszczególnych krajów nocowały u polskich rodzin, natomiast dorośli w hotelu Kiston w Kistowie, który jak się okazało stał się dla nich dużą atrakcją.

Czytaj również;Maraton Hopfera (zdjęcia)

Wizyta gości zza granicy była niezapomnianą przygodą nie tylko dla przybyłych uczestników projektu Comenius, ale i dla nauczycieli, uczniów i ich rodzin z Siemirowic.
- Dzieciom bardzo trudno było rozstać się z przyjaciółmi ze Słowenii, Turcji i Francji, tym bardziej, iż poznali się już wcześniej, w marcu, w czasie wizyty Comenius w Słowenii - podkreślają gospodarze wizyty.
- Na szczęście następne spotkanie już za 5 miesięcy, tym razem w Sedan, we Francji.
Jak zaznaczają organizatorzy Comeniusa w Siemirowicach, całe przedsięwzięcie nie udałoby się, gdyby nie wielkie serce, życzliwość i pomoc całego sztabu ludzi. - Bardzo im wszystkim dziękujemy za pomoc w organizacji Comeniusa - mówią gospodarze.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!