Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Autyzmu w Lęborku 2017

red
Światowy Dzień Autyzmu w Lęborku 2017
Światowy Dzień Autyzmu w Lęborku 2017 mat. własne
Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to szereg różnorodnych wydarzeń nawiązujących do Światowego Dnia Dzień Wiedzy o Autyzmie obchodzonym na całym świecie 2 kwietnia.

Dni Autyzmu Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” zorganizowało już po raz czwarty. Poprzedziła je lokalna kampania społeczna. W grupie integracyjnej Przedszkola nr 9 w Lęborku do której uczęszczają dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nakręcony został spot promocyjno-edukacyjny. Przez 2 tygodnie został on wyświetlony na Facebooku i Youtubie ponad 15 tys. razy!

W czwartek30 marca w kinie „Fregata” ponad 200 osób obejrzało film dokumentalny „Życie animowane”.Dzień później członkowie „Niebieskiego Skarbu” odwiedzili z niebieskimi wstążeczkami, symbolem autyzmu Starostę i Burmistrza. Tradycja spotkań i wpinania w klapę niebieskich wstążeczek z okazji Dnia Autyzmu ma w Lęborku i Powiecie Lęborskim kilkuletnią tradycję.

Kolejnym punktem Dni Autyzmu była coraz popularniejsza Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu miało charakter otwarty i było bezpłatne. 31 marca 2017 na sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku zebrało się ponad 120 osób by wysłuchując różnorodnych prelekcji wgłębić się w temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Tradycyjnie konferencji towarzyszył kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA oraz stoisko Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku, Filia w Lębork.

– W tym roku poszerzyliśmy program konferencji. Wydłużyła ona nam się o kolejne punkty, zachowując przy tym bezpłatny i masowy wymiar – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Wśród prelegentów oprócz gości z zewnątrz były też osoby działające w naszym powiecie. To dla nas ważne by pokazywać możliwości z jakich można skorzystać tu, na miejscu. Nasza konferencja przyciąga coraz więcej uczestników. Tym roku przyjechały do nas osoby ze Słupska, Wejherowa czy nawet z Tczewa.

1 kwietnia ulicą Staromiejską na plac Pokoju przeszedł Marsz dla Autyzmu. Niebieski przemarsz z balonikami, transparentami zakończyły przemówienia okolicznościowe na placu oraz występy. Piosenkę Sylwii Grzeszczak zaśpiewała zebranym Wiktoria Danielska, a po nim występ z chustą i piłeczkami zaprezentowały dzieci z "Niebieskiego Skarbu".

Rozstrzygnięty został konkurs też konkurs plastyczny na plakat „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs miał za zadanie przekazać w dostępny sposób wiedzę, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu, kształtować tolerancyjne postawy w stosunku do tych osób, integrować osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi i kształtować twórcze myślenie i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji. Na konkurs wpłynęło 70 prac z 15 placówek z terenu powiatu lęborskiego oraz gminy Linia i Łęczyce.

– 22 marca br. Komisja Konkursowa w składzie: Halina Krzewniak – Przewodnicząca, Wioletta Tubacka – Sekretarz oraz Bogusława Meller, Izabela Tatarczuk, Sylwia Skroś i Małgorzata Krawczak dokonała trudnej oceny zgłoszonych prac i przyznała 16 nagród i wyróżnień. Efektem wyboru jest wystawa najlepszych prac jakie prezentujemy na wystawie która w najbliższych miesiącach odwiedzi wiele szkół i urzędów oraz prezentowana zostanie w internecie – mówiła podczas ceremonii ogłaszania wyników Skarbnik „Niebieskiego Skarbu” Bożena Domarus.

Nagrodami w konkursie oprócz pamiątkowych dyplomów były vouchery na bilety do kina „Fregata”, kupony na pizze, a dla najlepszych nowoczesne powerbanki. Zakup nagród dofinansowany został przez Powiat Lęborski.

2 kwietnia spędziliśmy na meczu Pogoni Lębork. Dzieci z „Niebieskiego Skarbu” i ich rodzeństwo wyprowadziły piłkarzy Pogoni i Górnika Konin w niebieskiej eskorcie na boisko. Dla wszystkich było to wielkie przeżycie, a dla większości była to pierwsza wizyta na meczu.

Wieczorem, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce na świecie podświetlony na niebiesko został jeden z budynków. W Lęborku był to budynek Muzeum przy ul. Młynarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto