Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Resursa znowu odżyje! Harcerze zrobią z niej dzienną placówkę wsparcia

Robert Gębuś
Harcerze z Lęborka rozpoczynają realizację projektu społecznego, w którym przekształca "Resursę", były klub przy lęborskim ratuszu w świetlice środowiskową dla dzieci i młodzież. Zadanie jest realizowane z dużym rozmachem i ma stworzyć z "Resursy" miejsce twórczego i duchowego rozwoju, do którego młodzież będzie chętnie wracała

Harcerze z Hufca ZHP w Lęborku ruszają z dużym projektem „Otwieramy horyzonty! Rozwój usług społecznych na rzecz dziecka i rodziny w powiecie lęborskim poprzez uruchomienie placówki wsparcia dziennego typu podwórkowego”. Projekt został złożony przez Chorągiew Gdańską Związku Harcerstwa Polskiego w partnerstwie z powiatem lęborskim reprezentowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku. Harcerze zamierzają w tym celu ponownie uruchomić „Resursę” i już się do tego przygotowują. Klub ma spełniać rolę placówki wsparcia dziennego typu podwórkowego, czyli świetlicy socjoterapeutycznej, prowadzonej przez Hufiec.

Czytaj również:W Lęborku odsłonięto popiersie gen. Sosabowskiego

Zobacz wideo:

Nie zapomną o przeszłości "Resursy"
Przed wojną właśnie w Resursie zbierała się inteligencja i śmietanka towarzyska, lęborska bohema. Koordynator projektu nie kryje, że ma nadzieję na bogate życie kulturalne i społeczne tego miejsca. Harcerze chcą nawiązac do historycznego znaczenia tego miejsca.
-Szukamy wszelkich informacji o Resursie, by odtworzyć jej dawny wygląd i stylistykę, zdjęć, filmów, także za pośrednictwem „Echa Ziemi Lęborskiej”. Jeśli ktoś chciałby przekazać mebel czy sprzęt, który nadawałby się w Resursie, to jesteśmy otwarci na propozycje - mówi phm Renata Kaczyńska-Maciejowska, koordynator projektu. - Chcemy, by Resursa oddawała nastrój swojej epoki, dlatego zależy nam na antykach z epoki 20-lecia międzywojennego. Musimy też wykonać tam generalny remont, oddający historyczne znaczenie tego miejsca, według zaleceń konserwatora zabytków.
Przed harcerzami duże wyzwanie, nie tylko związane z przebudową i doposażeniem Resursy. Ma ona stać się prawdziwą Mekką młodzież, miejscem do którego chętnie będą wracać i gdzie nigdy nie będą się nudzić.
- Zamierzamy przeprowadzać tu bardzo dużo różnorodnych spotkań i warsztatów, dostępnych nieodpłatnie. Zależy nam na tym, by rozwijały one i dzieci i młodzież i dorosłych - mówi Ranata Kaczyńska-Maciejowska.

Resursa będzie wyposażona w pełne zaplecze kuchenne, co pozwoli na przeprowadzanie m.in. kulinarnych warsztatów, ale tez zwykłe, relaksujące pogaduszki przy kawie, czy herbacie.- To miejsce będzie także przygotowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Renata Kaczyńska-Maciejowska. - Zależy nam na stworzeniu warunków sprzyjających różnym aktywnościom.
W "Resursie" planowane są również miejsca noclegowe dla skautów, przyjeżdżających gościnnie z innych miast.

Czytaj również:Gra polowa lęborskich harcerzy

W ramach projektu będzie się dużo działo
Adaptacja Resursy to jeden z najważniejszych, ale nie jedyny element pionierskiego dla harcerzy projektu. Cały projekt będzie kosztował ok. 1,9 mln zł. większość tej kwoty została pozyskana ze środków zewnętrznych w ramach RPOWP. Zadania, jakie zostaną zrealizowane w ramach projektu to:
Zakup na potrzeby nowej placówki wsparcia dziennego samochodu osobowo-ciężarowego, ułatwiającego dotarcie z formami atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych i integrujących społeczność lokalną do dzieci i rodzin mieszkających w miejscowościach wiejskich powiatu lęborskiego;
Zapewnienie uczestnikom projektu, dzieciom, młodzieży i ich rodzinom, bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, rozwijających uzdolnienia, zainteresowania i kompetencje (planowane są m.in. zajęcia pracowni kulinarnej, pracowni DIY – wykorzystujące różne techniki prac ręcznych i rękodzieła, pracowni modelarsko-szkutniczo-stolarskiej, pracowni multimedialnej i artystycznej – np. warsztaty dziennikarskie, fotograficzne z kamerą, dronem, aparatem cyfrowym i komputerami, pracowni fitness i aktywności prozdrowotnej);
Wyjazdowe (Harcerska Akcja Letnia, Harcerska Akcja Zimowa) i stacjonarne (Nieobozowa Akcja Letnia, Wesoła Zima w Mieście) formy wypoczynku i organizacji czasu wolnego, uwzględniające atrakcyjny program zajęć rozwojowych z elementami socjoterapii, wykorzystujących metodykę zuchową i harcerską;
Empowerment – tzn. włączenie rodziców i innych członków rodzin dzieci i młodzieży uczestniczących w projekcie w działania placówki wsparcia dziennego, w tym m.in. zorganizowane w ramach projektu atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu z rodziną, takie jak wspólne wycieczki do ZOO, Aquaparku, Loopy’s Word, Centrum Hevelianum, Europejskiego Centrum Solidarności, a także wyjazdowe spotkania i venty edukacyjno-integracyjne z atrakcyjnym programem zajęć dla dzieci, młodzieży i rodziców.
Projekt obejmuje również następujące działania ukierunkowane na wsparcie rozwojowe i wyrównywanie szans edukacyjnych, organizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku:

Czytaj również:Spotkanie lęborskich harcerzy w Stacji Kultura

W związku z projektem harcerze zwracają się o pomoc w odtworzeniu wyglądu "Resursy".
-Pilnie poszukujemy w związku z tym zdjęć, ewentualnych filmów oraz wszelkich informacji pozwalających nam uwzględnić historię i przedwojenny klimat oraz odtworzyć piękno tego obiektu- można je przekazywać bezpośrednio do Komendy Hufca ZHP w Lęborku, która jeszcze w czasie remontu znajduje się w dotychczasowej siedzibie przy ul. Armii Krajowej 13 lub dzwoniąc pod nr tel. 601 91 05 09 - informuje phm Renata Kaczyńska-Maciejowska.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto