Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatu przyjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji ekonomika

Rog
Nie pomogły protesty, groźby strajków i 1300 podpisów przeciwko likwidacji szkoły. Dziesięciu radnych głosowało za przyjęciem uchwały intencyjnej w sprawie likwidacji ekonomika. Szkoła ma zostać połączona z Zespołem Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu.

Jeszcze przed sesją Rady Powiatu kilkudziesięciu uczniów ekonomika przemaszerowało ulicami Lęborka pod starostwo powiatowe z transparentami, skandując swój sprzeciw przeciwko planom likwidacji szkoły i połączenia jej z Zespołem Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu. Młodzież towarzyszyła obradom sesji od początku czyli od godz. 12.00, aż po nieszczęśliwe dla nich głosowanie, które miało miejsce ok. godz. 16.30. Po burzliwej dyskusji 10 radnych było za likwidacją ekonomika, 7 przeciw. Zanim doszło do głosowania, stoczono walkę na argumenty. - Byłam dyrektorem i byłam też uczniem tej szkoły- mówiła łamiącym się głosem Teresa Osowska-Szara.- Jestem dumna z młodzieży, że się tak zachowuje i jest w tym momencie, kiedy po 47 latach próbuje się tą szkołę zamknąć.

Czy zlikwidują ekonomik?

Starosta Wiktor Tyburski zaznaczał, że obecnie szkół jest zbyt dużo w stosunku do potrzeb. - Gdyby miało to potrwać tylko dwa, trzy lata, to pewnie przeczekalibyśmy ten trudny okres, przeczekalibyśmy, dołożylibyśmy pieniędzy potrzebnych do przejścia przez ten ciężki okres i poczekalibyśmy, aż będzie więcej młodzieży, ale niestety nie mamy z taką sytuacją do czynienia- mówi Wiktor Tyburski, starosta lęborski.- Prognoza demograficzna jest dla nas, podobnie jak dla większości powiatów w Polsce, niesprzyjająca. Każdego roku będzie przychodziło do naszych szkół mniej młodzieży.
Tyburski dodał, że starostwo jest w przededniu przyjmowania orzeczeń, ile nowych klas będzie tworzonych w poszczególnych szkołach. Poprzedziły je ankiety sporządzone wśród uczniów gimnazjów. Wynika z nich, że w ekonomiku będzie możliwe stworzenie jednego oddziału. Podkreślił również, że jego zdaniem wygaszanie szkoły, czyli naturalna likwidacja wynikająca z coraz mniejszej liczby uczniów w szkole, to złe rozwiązanie.- Ta szkoła będzie zatrudniała nauczycieli, którzy będą widzieli kres swojego zatrudnienia w tej szkole- mówił Tyburski. - Cóż taki nauczyciel ma do zrobienia?- pytał.- Będzie musiał szukać pracy. Jeśli znajdzie okazję zatrudnienia w innej jednostce, to będzie to robił. Żaden z tych nauczycieli w okresie kiedy będzie 5 klas, nie będzie miał zagwarantowanego pełnego etatu zatrudnienia. Będzie nauczycielem, który będzie pracował częściowo w ekonomiku, a częściowo gdzie indziej.
Zdaniem Tyburskiego, praca nauczyciela "dochodzącego" jest statystycznie gorsza. Starosta dodał, że wygaszanie wiązałoby się nie tylko z gorszą pracą nauczycieli, ale też gorszym bilansem finansowym. - Na koniec pozostałby jeden oddział, czyli koszt utrzymania dyrektora i obsługi rozkładałby się na dwudziestu kilku uczniów, zakładając, że tylu w klasie by było. Koszt gwałtownie by wzrósł - uzasadniał.

Uczniowie zbierali podpisy

- To co prezentuje pan starosta to wirtualny obraz oświaty- ripostowała Szara.- Nie jest to obraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych. Proszę nie używać argumentów, że nauczyciel, który pracuje w różnych szkołach, źle uczy. Są nauczyciele, którzy przychodzą z innych szkół, ich sytuacja jest różna. również ja uczę w innych szkołach, ale to nie znaczy, że źle wypełniam swoje obowiązki tylko dlatego, że wsiadam do samochodu i jadę na drugi koniec Lęborka. Funkcjonują w powiecie szkoły, w których przez całe lata dochodzą nauczyciele.
Ossowska- Szara podkreślała, że dla uczniów lepszym rozwiązaniem byłoby wygaszanie szkoły, co pozwoliłoby im na dokończenie szkoły tam, gdzie ja rozpoczęli. Za takim rozwiązaniem opowiedział się Waldemar Walkusz, radny Rady Powiatu, który po opowieści o rozczarowaniu swoimi ideałami podkreślił, że tym razem nie polityka, ale argumenty wzięły górę podczas dyskusji. - Każdy głosuje zgodnie z własnym sumieniem- mówił.
Ostatecznie Walkusz opowiedział się przeciw likwidacji i za wygaszaniem ekonomika, co jednak wpływu na ostateczny wynik nie miało. 10 radnych było "za" uchwałą, 7 przeciw. Nikt się nie wstrzymał.
Uczniowie po sesji rady byli rozbici.- Przenieśmy wszyscy papiery do innych szkół- namawiali uczniowie po głosowaniu. Zapowiadali też odwołanie od decyzji rady.

Podczas obrad sesji zabrakło dyrektora szkoły. - To kapitan Schettino. Przypadkiem wpadł do szalupy"- usłyszeliśmy komentarz jednego z uczniów.

Jak głosowali radni powiatowi?

Radni głosujący przeciwko przyjęciu uchwały intencyjnej w sprawie likwidacji ekonomika:
Edmund Głombiewski
Mirosław Lis
Teresa Ossowska-Szara
Zbigniew Lewandowski
Grzegorz Palasz
Waldemar Walkusz
Jacek Woronowicz

Radni głosujący za przyjęciem uchwały intencyjnej w sprawie likwidacji ekonomika
Krzysztof Pruszak
Jolanta Szajowska
Hubert Namyślak
Irena Sapińska
Tadeusz Rabka
Agnieszka Pujsza-Pomorska
Tomasz Tutak
Ryszard Wenta
Wiktor Tyburski
Dariusz Więckowski

Radni nieobecni na sesji:
Maciej Barański:
Zdzisław Chojnacki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto