Lębork. Rada Organizacji Pozarządowych

Lębork. Rada Organizacji Pozarządowych
Lębork. Rada Organizacji Pozarządowych
 mat. własne

Lębork. Rada Organizacji Pozarządowych

Powstała Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Lęborskiego
18 września 2013r. w Lęborku zawiązała się Powiatowa Rada Organizacji Pozarządowych. Skład Rady wybrały spośród siebie organizacje z powiatu lęborskiego (stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe). Koncepcja powstania Rady narodziła w Stowarzyszeniu EDUQ z Lęborka. Pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej odbyło się 14 czerwca 2013 r. W ciągu następnych miesięcy zespół ten zajął się opracowaniem regulaminu Rady i przygotowaniem Forum, na którym dokonano wyboru członków Rady.
- Cieszymy się, że dzięki oddolnej inicjatywie w powiecie lęborskim powstała formalna reprezentacja sektora pozarządowego, która będzie działała na rzecz i w interesie lęborskich NGO. Chcielibyśmy, aby Rada stała się również członkiem międzysektorowego partnerstwa lokalnego, które będzie miało wpływ na sposób dysponowania środkami funduszy unijnych i z innych źródeł. Ma być to również organ konsultacyjno–doradczy – wyjaśnia Alina Felger-Kotkiewicz, Zastępca Przewodniczącej nowo powstałej Rady.
Zgodnie z regulaminem Rada liczy 9 osób (5 przedstawicieli Lęborka i po jednym z gmin powiatu lęborskiego). Taki podział miejsc, zgodny z opracowanym regulaminem jest proporcjonalny do liczby organizacji pozarządowych funkcjonujących w poszczególnych gminach. W wyniku tajnego głosowania do Rady zostali wybrani:
Elżbieta Godderis – Fundacja Wspieranie Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych WISE (Lębork), którą wyłoniona Rada wybrała na Przewodniczącą Rady OPPL
Alina Fegler-Kotkiewicz - Stowarzyszenie EDUQ (Lębork) – Zastępca Przewodniczącej
Janusz Pomorski - LKS Pogoń Lębork (Lębork) – Sekretarz
Kamil Chitruszko - Stowarzyszenie Lew Lębork (Lębork)
Anna Drzazgowska - Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Wicko – Inicjatywa (Wicko)
Hanna Janczak - Regionalne Centrum Młodzieży (Lębork)
Małgorzata Korszla - Łebskie Towarzystwo Oświatowe (Łeba)
Anna Liwska - Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PROMYK w Cewicach (Cewice)
Krzysztof Pruszak - Fundacja Ekologiczno-Sportowa im. Tomasza Hopfera (Nowa Wieś Lęborska)
- Po wyborze mojej osoby na Przewodniczącą Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Lęborskiego, a także reprezentantkę tejże Rady do Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych czuję wielką odpowiedzialność. Istnieje potrzeba realnej reprezentacji wszystkich organizacji pozarządowych naszego powiatu i partnerstwa z Jednostkami Samorządu Terytorialnego w Lęborku, Łebie, Nowe Wsi Lęborskiej, Wicku, Cewicach, a przede wszystkim z Samorządem Powiatu Lęborskiego - Starostwem oraz z innymi partnerami życia społecznego naszego powiatu, województwa, kraju i partnerami zagranicznymi – mówi Przewodnicząca Rady Elżbieta Godderis. - Mam nadzieję na stworzenie wspólnej płaszczyzny działania, zaktywizowanie wszystkich organizacji, wzajemną pomoc, wymianę wiedzy i doświadczeń, ścisłą współpracę w myśl hasła „Razem można więcej”. Ufam, że Rada nie tylko będzie pomocnym ciałem doradczym w tworzeniu aktów prawnych dotyczących działalności trzeciego sektora, opiniowaniu projektów ustaw, uchwał i decyzji administracyjnych dotyczących sektora pozarządowego, ale przyniesie rozwiązania nurtujących problemów, integrując społeczeństwo organizacji pozarządowych w powiecie lęborskim. 9 członków Rady otrzymało autentyczny mandat społeczny od organizacji z powiatu lęborskiego w demokratycznych wyborach. Mamy nadzieję, że fakt ten zwiększy gotowość władz lokalnych do podejmowania konsultacji i negocjacji, a wzmacniając pozycje NGOs da poważnego partnera w tworzeniu polityki rozwoju lokalnego - rozwijając wzajemne pozarządowo- samorządowe relacje.

Zgodnie z regulaminem świeżo powstałej Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Lęborskiego do jej zadań należy:
Współpraca z administracją publiczną oraz innymi partnerami życia społecznego powiatu lęborskiego, województwa, kraju i partnerami zagranicznymi.
Opiniowanie projektów ustaw, uchwał i decyzji administracyjnych dotyczących sektora pozarządowego.
Wypracowywanie stanowisk odnośnie zagadnień dotyczących sektora pozarządowego w poszczególnych gminach, powiecie, województwie, kraju i za granicą.
Działania integracyjne sektora pozarządowego: (m.in. organizacja corocznego Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Lęborskiego, inicjowanie spotkań branżowych i tematycznych organizacji pozarządowych, współpraca z innymi partnerami oraz współpraca międzynarodowa).
Wybór przedstawiciela do Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych
Podejmowanie publicznej dyskusji nad zagadnieniami społeczeństwa obywatelskiego.
Promowanie Karty Etycznej Organizacji Pozarządowych.
Opiniowanie i rekomendowanie organizacji pozarządowych powiatu lęborskiego.
Współtworzenie programów współpracy samorządów lokalnych powiatu lęborskiego z organizacjami pozarządowymi.
Monitorowanie współpracy jednostek samorządu terytorialnego Powiatu Lęborskiego z organizacjami pozarządowymi.
Udział w Komisjach Konkursowych w ramach konkursów ofert ogłaszanych przez samorządy gminne i powiatowe.
Do 30.06. każdego roku Rada przedstawia sprawozdanie ze swojej działalności przed Forum Organizacji Pozarządowych.

Spotkanie 18 września br. w Szkole Muzycznej oprócz wyborów miał także aspekt praktyczny. Marek Olechnowicz - Przewodniczący Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych w wystąpieniu przedstawił i przypomniał o ważnej roli i zadaniach Rad Organizacji Pozarządowych, a także moderował wybory władz Rady powiatu lęborskiego.
Programy współpracy jako narzędzie realizacji misji III sektora przedstawił drugi gość spotkania - Jerzy Boczoń, współzałożyciel, członek zarządu i dyrektor Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku.

Kontakt do Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Lęborskiego radaoppl@gmail.com
ul. Krzywoustego 1, pok. 115, 84-300 Lębork

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

22.10.2013, 14:56

Niech otworza prywatna dzialalnosc i prowadza ja chociaz przez rok placac regularnie Zus-y i podatki.Podczepic sie pod panstwowe kazdy potrafi a jeszcze jak sie ma znajomosci to co to za sztuka.I tak do emeryturki.

02.10.2013, 23:14

Odnoszę wrażenie, że publikacja swoich 4 liter w DB w tym mieście to już "sepuku"

02.10.2013, 22:46

czy ta powstała nowa rada przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy w Lęborku? Komu i czemu ma ona służyć?Wydaje mi się że tylko do swojej promocji przedwyborczej.

02.10.2013, 18:50

Po co te wrzaski ,po co te huki przecież na fotce są sama tłuki. W codziennym życiu nie dają sobie rady i tylko dlatego szukają ciepłej posady.

02.10.2013, 15:18

przecież wiadomo że zbliżają się wybory i trzeba coś wymyślić .po co i komu to ma służyć skoro stowarzyszenia działały ,działają bez tej rady .Rada "wymyślona";przez tych ludzi tylko dlatego bo zbliża się kampania wyborcza.Dlaczego radę nie utworzono 3,4 lata temu? Dlaczego nie zaproszono wszystkich stowarzyszeń działających w Lęborku?

01.10.2013, 22:22

Chap! Chap! Chap! i ciągle te same buziaczki dlaczego mnie to nie dziwi? Znowu będą opatrywać swoich szans w nadchodzących wyborach czy jak?

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.