Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Elektrociepłownia działa. Czy ceny ciepła spadną?

Robert Gębuś
Elektrociepłownia już działa
Elektrociepłownia już działa rog
Lębork. Elektrociepłownia ruszyła. Czy wydatek miasta zrekompensują mieszkańcom niższe ceny ciepła?

Lębork. Elektrociepłownia już działa. Ponad 39 mln zł kosztowała elektrociepłownia opalana biomasą, z czego około 6 mln to wkład własny miasta. Żeby zapewnić wkład własny dla tej inwestycji wyemitowano obligacje komunalne.

Czytaj również:Elektrociepłownia powstanie w 2015 roku

Jednak w opinii Włodzimierza Klaty, radnego miejskiego, konkretnych korzyści dla lęborczan, w postaci obniżki ceny ciepła, na razie nie widać. - Jeżeli cena ciepła z naszego MPEC spadnie o ok. 25 proc., tak jak byłem o tym przekonany wyrażając poparcie dla tej inwestycji, to nie ma się o co spierać - mówi. - Mieszkańcy sami to docenią. Inwestycja 40-milionowa wymagała olbrzymiego zaangażowania urzędniczego, około 6 mln środków wkładu własnego z budżetu miasta oraz pewnych środków na obsługę zadłużenia, pieniędzy lęborczan. Oby te środki jak najszybciej do lęborczan wróciły w postaci obniżonych opłat za ciepło. Na dzisiaj chyba jeszcze nie widać tego wyraźnie na rachunkach.

Czytaj również:Trwa budowa elektrociepłowni

Elektrociepłownia jest obecnie na rozruchu. Pracuje w 80-90 proc. Zdaniem lęborskiego magistratu szacunki, które mówią o spadku ceny ciepła o jedną czwartą, to zbyt daleko idące uproszczenie. - Nie można mówić o jednej cyfrze, bo podstawą był efekt wynikający z rachunku ekonomicznego i kalkulacji całości inwestycji - mówi Romuald Babul, naczelnik wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji.
Urzędnik magistratu wśród korzyści wynikających z wybudowania elektrociepłowni wymienia m.in. uniezależnienie się od jednego źródła ciepła, dzięki czemu ceny ciepła nie muszą rosnąć, korzystanie z lokalnego biopaliwa, czy gospodarka niskoemisyjna. Na razie ceny ciepła stoją w miejscu i MPEC nie zamierza ich podnosić. - Przedsiębiorstwo planuje przedłużyć aktualnie obowiązującą Taryfę dla ciepła do końca I kwartału 2016 - mówi Mariusz Hejnar, dyrektor MPEC. - W tym czasie planujemy uzyskać koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. Pozwoli to na opracowanie taryfy dla ciepła z uwzględnianiem przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży energii elektrycznej. O skali zmiany ceny ciepła dla odbiorców zdecydują przede wszystkim czynniki zewnętrzne jak uzyskana cena sprzedażny energii elektrycznej i uzyskana cena za tzw. świadectwa pochodzenia energii (zielone certyfikaty). Ze względu na eksploatację odnawialnego źródła energii, odbiorcy ciepła w Lęborku, nie będą obciążeni kosztami zakupu brakujących uprawnień do emisji CO2. Dodatkowo sprzedaż energii elektrycznej zmniejszy zależność ceny ciepła od spadającej sprzedażny ciepła wywołanej dynamicznymi zmianami pogody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto