Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja startu kampanii KWW Ziemia Lęborska. Zobacz zdjęcia i video

red.
Inauguracja startu kampanii Ziemi Lęborskiej
Inauguracja startu kampanii Ziemi Lęborskiej M.Kapela
Inauguracja startu kampanii KWW Ziemia Lęborska. W czwartek 23 października w sali konferencyjnej Inkubatora Przedsiębiorczości w Lęborku odbyło się spotkanie z mediami kandydatów Komitetu Wyborczego Wyborców „Ziemia Lęborska”

Inauguracja startu kampanii KWW Ziemia Lęborska

W czwartek 23 października w sali konferencyjnej Inkubatora Przedsiębiorczości w Lęborku odbyło się spotkanie z mediami kandydatów Komitetu Wyborczego Wyborców „Ziemia Lęborska” wystawiającego swoich kandydatów do Rady Powiatu Lęborskiego we wszystkich 3 okręgach – razem 37 kandydatów na radnych.
- Kandydaci KWW ZIEMIA LĘBORSKA to ludzie dobrze wykształceni, pracowici, skromni, zaangażowani od lat w pracę społeczną, wytrwali w tym, co robią. Mają ciekawe pasje życiowe, preferują aktywne spędzanie czasu wolnego, razem z swoimi rodzinami– przedstawiał kandydatów na radnych lider listy lęborskiej Ryszard Wenta. - To zespół składający się zarówno z ludzi o dużym doświadczeniu zawodowym i życiowym, jak i ludzi młodych, rozpoczynających swoją dorosłą drogę życiową. Przez to mamy pełny przekrój społeczny i bardzo dobrą znajomość wspólnoty powiatowej - potrzeb różnych grup wiekowych, zawodowych , o rożnym statusie rodzinnym.
Kandydaci KWW ZIEMIA LĘBORSKA nie należą do partii politycznych, przez co są niezależni m.in. od odgórnych wytycznych, ale też nie mają przeszkód we współpracy z wszystkimi ludźmi, którym faktycznie bliskie są sprawy samorządowe. W myśl dewizy, którą od lat przyjmują jako motyw swego działania: WSPÓLNIE ZROBIMY WIĘCEJ!
Kandydatów z poszczególnych okręgów prezentowali kolejno liderzy list: Lębork - Ryszard Wenta, Łeba-Wicko - Tomasz Tutak, Nowa Wieś–Cewice - Zdzisław Chojnacki.
- Nie deklarujemy załatwienia spraw, za które odpowiadają władze centralne – parlament i rząd. Natomiast jesteśmy nastawieni na współpracę z samorządami gminnymi i samorządem wojewódzkim, oraz zdeterminowani w rozwiązywani najważniejszych spraw powiatowych, na które będziemy mieli wpływ – kontynuował Ryszard Wenta.

Program wyborczy dla radnych wybranych z listy KWW ZIEMIA LĘBORSKA zawiera szczegółowo rozpisanych, konkretnych 29 zagadnień. Oprócz tego każdy z kandydatów ma program indywidualny, który stanowi wzbogacenie, uzupełnienie programu wspólnego.

Te najważniejsze sprawy dla nas to:

1. Zabiegi o jak najszybsze połączenie powiatu lęborskiego drogą ekspresowa S6 z Trójmiastem oraz zakończenie modernizacji drogi wojewódzkiej do Łeby. Niezwykle potrzebny impuls rozwojowy dla Ziemi Lęborskiej, warunkujący stabilność funkcjonowania istniejących już firm, zachęcający do powstawania nowych, sprzyjający pozostawaniu młodych w powiecie.

2. Wspólna z gminami promocja walorów turystycznych powiatu lęborskiego, doprowadzenie do powstania jednego funduszu promocyjnego dla powiatu i gmin, wspólne produkty/pakiety turystyczne, jednolity system informacji i ekspozycji miejsc ważnych w powiecie.

3. Stworzenie systemu dróg rowerowych dla powiatu lęborskiego i jego konsekwentne wdrażanie. Rowerowe ścieżki komunikacyjne i rekreacyjne. Stojaki i wiaty parkingowe. Obligatoryjne ścieżki lub pasy dla rowerzystów przy modernizacji dróg powiatowych.

4. Poprawa obsługi pacjentów lęborskim szpitalu, zwłaszcza w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, m.in. grupowanie pacjentów zgłaszających się do SOR. Maksymalne przeciwdziałanie bólowi, w tym na porodówce, bezpłatna szkoła rodzenia, egzekwowanie identyfikatorów i łatwy dostęp do informacji, kto obsługuje pacjenta.

5. Ułatwienie życia ludziom starszym, m.in. : wsparcie powstania oddziału geriatrii w lęborskim szpitalu, pomoc w powstaniu domu dziennego pobytu dla seniorów. Program samorządowy kandydatów KWW Ziemia Lęborska do Rady Powiatu

I. Warunki do rozwoju Powiatu i przedsiębiorczości:

1. Zabiegi o jak najszybsze połączenie powiatu lęborskiego drogą ekspresową S6 z Trójmiastem.

2. Ścisła współpraca z Gdańskim Obszarem Metropolitalnym, Forum NORDA oraz zaangażowanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka.

3. Zabiegi o jak najszybsze zakończenie modernizacji i wspieranie przebudowy II etapu drogi wojewódzkiej 214 na odcinku Białogarda - Łeba.

4. Modernizacja kolejnych dróg powiatowych w partnerstwie z Gminami:
a) pierwszeństwo dla dróg wskazywanych i współfinansowanych przez Gminy na poziomie 50 %,

b) co roku w budżecie powiatu co najmniej 2 mln zł,

c) priorytetowe remonty dróg, które będą chciały przejąć Gminy (zmiana kategorii dróg).

5. Opracowanie planu transportu publicznego dla powiatu, ze wskazaniem niezbędnych linii transportu zbiorowego/publicznego i ich ewentualnym dofinansowywaniem w porozumieniu z Gminami.

6. Udział w opracowaniu i wspieranie realizacji „Systemu dróg rowerowych dla powiatu lęborskiego i miejskiego obszaru funkcjonalnego Lęborka”:

a) modernizacje dróg powiatowych obligatoryjnie będą zawierać projekty ścieżki rowerowej,

b) systematyczne oznakowywanie rowerowych szlaków rekreacyjnych we współpracy ze stowarzyszeniami kolarskimi, m.in. LEW Lębork.

7. Stworzenie motelu, zwłaszcza dla zorganizowanych grup turystycznych w oparciu o budynek dawnego domu dziecka na ul. Gdańskiej.

8. Wsparcie działań Lokalnych Organizacji Turystycznych, zwłaszcza przedsięwzięć promujących całą Ziemię Lęborską; jednakowy poziom składki członkowskiej.

9. Stworzenie jednolitego systemu informacji i ekspozycji miejsc w powiecie ważnych kulturowo, historycznie, turystycznie.

II. Rodzina, zdrowie, pomoc społeczna

1. Wsparcie powstania oddziału geriatrii w szpitalu lęborskim.

2. Poprawa obsługi pacjentów w lęborskim szpitalu:

a) szczególnie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, m.in. grupowanie pacjentów zgłaszających się do SOR,

b) przeciwdziałanie maksymalne bólowi, w tym na porodówce,

c) pomoc psychologiczna,

d) przejrzysty i przyjazny system rejestracji pacjentów,

e) egzekwowanie noszenia identyfikatorów przez personel szpitala, łatwo dostępna informacja, kto obsługuje pacjenta.

3. Bezpłatna szkoła rodzenia dla matek z powiatu lęborskiego.

4. Pomoc w finansowaniu projektów skierowanych na stworzeniu usług medycznych na odległość (e-zdrowie).

5. Wsparcie nowych projektów mających ułatwić życie osobom starszym i ich opiekunom, w tym szczególnie zainicjowanie domu dziennego pobytu dla seniorów.

6. Wsparcie pieczy zastępczej i rodzicielstwa zastępczego.

7. Wsparcie finansowe dla rodzin wielodzietnych, m.in.:

a) uruchomienie refundacji kosztów poniesionych na zakup podręczników.

8. Wsparcie finansowe projektów Powiatowego Urzędu Pracy i Starostwa Powiatowego mających na celu aktywizację zawodowo-społeczną osób bezrobotnych i biernych zawodowo (wsparcie psychologiczno-doradcze, poradnictwo zawodowe, organizowanie wspólnie z przedsiębiorcami i rzemieślnikami praktycznych szkoleń, wsparcie staży pracowniczych).

9. Wspieranie inicjatyw i projektów skierowanych do osób niepełnosprawnych.

III. Edukacja

1. Prowadzenie doradztwa zawodowego i wsparcia psychologicznego dla młodzieży szkolnej podczas podejmowania decyzji o kształceniu kierunkowym.

2. Optymalizowanie pod kątem potrzeb rynku pracy profili kształcenia w technikach i szkołach zawodowych.

3. Unowocześnienie bazy warsztatowej i zajęć praktycznych:

a) wsparcie wyposażenia nowych pracowni zawodowych,

b) prowadzenie części zajęć bezpośrednio w firmach pracodawców.

4. Termomodernizacja budynku I LO im. S. Żeromskiego.

5. Inicjowanie projektów mających na cel zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży szkół powiatu lęborskiego, w tym: dalsze prowadzenie projektów finansowanych przez Starostwo w naszych szkołach ponadgimnazjalnych - „Tandemem do świetlanej przyszłości” w I i II LO „Zapal się do zawodu” w PCE i ZSMI oraz (dodatkowo) ZSGŻiA.

6. Pomoc dla organizatorów zajęć pozalekcyjnych na terenie całego powiatu, w tym:

a) nacisk na rozwój sportów wodnych – jest to wątek kulejący mimo idealnych naturalnych warunków szkoleniowych,

b) rozbudzanie wrażliwości i wspieranie uzdolnień artystycznych młodzieży.

7. Objęcie nauczycieli szkół powiatowych wsparciem przed skutkami niżu demograficznego – dążenie do powstania klas maksymalnie 30-osobowych, finansowanie studiów podyplomowych i szkoleń, aktywne i skuteczne poszukiwanie możliwości łączenia etatów w kilku szkołach.

IV. Wspieranie inicjatyw obywatelskich mieszkańców

1. Wsparcie finansowe powiatu dla remontów obiektów zabytkowych, w tym także zgłaszanych przez wspólnoty mieszkaniowe zamieszkujące takie budynki.

2. Wspieranie organizacyjne i finansowe, zwłaszcza cyklicznych wydarzeń przygotowywanych przez organizacje pozarządowe i grupy inicjatyw lokalnych:

a) kulturalne (m.in. ogólnopolski konkurs literacki im. Stryjewskiego, przegląd zespołów jasełkowych, Pomorski Festiwal Piosenki Zimowej, Lęborskie Muzykalia, Lęborski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej),

b) sportowe (m.in. Maraton Ekologiczny, Biegi o Puchar Leśny, zawody łucznictwa tradycyjnego, Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej),

c) w zakresie poprawy bezpieczeństwa (m.in. zawody młodzieżowych i dorosłych drużyn ochotniczych straży pożarnych, warsztaty ratownicze WOPR, plastyczne powiatowe konkursy przeciwpożarowe),

d) eksponujące zakorzenienie regionalne (m.in. konkurs powiatowy Rodnô mòwe, udział w Zjazdach Kaszubów),

e) sprzyjające ochronie środowiska (m.in. akcja ochronna Lęborska Troć, drzewko za makulaturę),

f) służące pomocy społecznej (m.in. zawody i festyny integracyjne, festyny dla rodzin zastępczych, Światowy Dzień Autyzmu),

g) promocyjne (m.in. Certyfikaty Promocji Ziemi Lęborskiej, Pomorska Droga św. Jakuba, ogólnopolski festiwal tańca, Lęborskie Dni św. Jakuba, występy ZPiT Ziemia Lęborska i ZR Levino),

h) rekreacyjne (m.in. festyn w Wilkowie, festyn w Garczegorzu, powiatowy turniej Kół Gospodyń Wiejskich, dożynki powiatowe),

i) patriotyczne (m.in. Dzień Sybiraka, rocznice Porozumień Sierpniowych, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych).

V. Przyjazna obsługa administracyjna mieszkańców Powiatu

1. Pełna informacja i ogólnodostępne komunikaty o:

a) działaniach Starostwa, planach, etapach i podjętych krokach poszczególnych przedsięwzięć,

b) projektach, ich znaczeniu i rezultacie,

c) ogólna poprawa PR z naciskiem na komunikaty dla mieszkańców,

d) bardzo ważna promocja wewnętrzna tzw. feedbacku od mieszkańców Powiatu.

2. Przyjazne i „czytelne” Starostwo dla interesantów:

a) taka organizację informacji o wydziałach, jednostkach Starostwa itp., aby każdy, a szczególnie ten, kto po raz pierwszy załatwia sprawę, wiedział jak i u kogo swoją sprawę sfinalizuje,

b) zarówno informacja na miejscu w Starostwie oraz elektroniczna:

c) zapewnienie możliwości przeglądania stron internetowych Starostwa i jednostek w telefonach, tabletach; przyjazność witryn internetowych dla osób niepełnosprawnych.

Lista kandydatów KWW Ziemia Lęborska w wyborach do Rady Powiatu Lęborskiego
Okręg nr 1: Miasto LĘBORK:

1) Ryszard WENTA

2) Agnieszka PUJSZA – POMORSKA

3) Marian BOREK

4) Wiesława WOJCIECHOWICZ

5) Arkadiusz KOSS

6) Katarzyna NOWAK

7) Marian KURZYDŁO

8) Sylwia SKROŚ

9) Jerzy KRÓL

10) Irena KOTŁOWSKA

11) Tadeusz DAMPC

12) Aleksandra KOCHANOWSKA

13) Bartosz ŻYBIŃSKI

14) Marzena GOIKE

15) Krystyna MAZUR

16) Rafał MILEWSKI

17) Władysława PISKOREK

18) Aleksandra JÓŹWIKOWSKA

19) Mirosław SIERGIEJ

20) Regina SZCZUPACZYŃSKA

info: KWW Ziemia Lęborska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto