Gmina Kobierzyce

Artykuł sponsorowany
Gmina Kobierzyce- miejsce, które łączy Gmina Kobierzyce- tu się dobrze żyje

Rozwój gminy i dalsza poprawa życia mieszkańców to główne cele wszelkich inwestycji prowadzonych w Kobierzycach. Działania te przynoszą widoczne skutki. Nie tylko ludziom żyje się tu coraz lepiej, ale też gmina podziwiana jest nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w całym kraju

Gmina Kobierzyce jest niewątpliwie jedną z najszybciej rozwijających się gmin w Polsce. Potwierdzają to nie tylko sami mieszkańcy, ale również rozmaite rankingi prowadzone przez różnego rodzaju wyspecjalizowane instytucje samorządowe i gospodarcze.
Przyjęta i konsekwentnie realizowana strategia gminy doprowadziła do zmiany wizerunku tego regionu. Z typowo rolniczej zmieniła się w przemysłowo – rolniczą.
Polityka władz samorządowych, zaowocowała ogromną popularnością Kobierzyc wśród inwestorów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W ciągu ostatnich lat dzięki ulokowaniu na terenie gminy wielu inwestycji, zatrudnienie znalazło ok. 22 tys. osób z całego regionu.
- Inwestorzy z całego świata chętnie lokują u nas swoje firmy, widząc ogromne możliwości rozwoju i szansę na sukces gospodarczy - mówi Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Kobierzyce. - Szacowana wartość zainwestowanego u nas kapitału wynosi obecnie ponad 2,5 miliarda euro. Sądzę, że to naprawdę imponujący wynik.

Jest się czym pochwalić
Na terenie gminy w rejonie Regionalnej Strefy Rozwoju Przedsiębiorczości „Węzeł Bielański” powstały największe w Polsce centra aktywności gospodarczej m.in. Cargill, Cadbury, Ikea, Tesco, Obi, Pepsi – Cola, ATM, ProLogis, Auchan, Stalprodukt, Toyota, . Strategicznymi inwestorami są znajdujące się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej liczącej ponad 260 ha zakłady LG Display, LG Electronics, Toshiba oraz ich poddostawcy.
- Z pewnością dzięki pozyskanym inwestorom nasza gmina przyczyniła się nie tylko do znacznego wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki, ale także do transferu zaawansowanych technologii - uważa Ryszard Pacholik.

Inwestują w lepsze życie
Gmina Kobierzyce przeznacza rocznie ok. 50 proc. budżetu na inwestycje własne. Pozwala to na realizację wielu inwestycji infrastrukturalnych, dzięki którym Kobierzyce stają się miejscem przyjaznym i bezpiecznym, gdzie dobrze się mieszka, uczy i pracuje.
W minionych latach uczyniono bardzo wiele na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców - zakończono budowę wodociągów, wybudowano nowoczesne placówki oświatowe, świetlice, nowe ulice i drogi wraz z oświetleniem.
Ważnym zadaniem gminy jest także troska o środowisko naturalne. Służy temu z pewnością rozbudowa istniejących i budowa nowych oczyszczalni ścieków oraz rekultywacja wysypiska odpadów w Cieszycach.
W trosce o zdrowie mieszkańców wybudowano również nowoczesny ośrodek zdrowia w Kobierzycach, natomiast w Ślęzie obiekt, w którym mieszczą się: przedszkole, przychodnia oraz świetlica wiejska.
W ostatnim czasie oddano również do użytku dwa budynki komunalne w Kobierzycach i w Pustkowie Żurawskim. Po rozbudowie i zmianie funkcji wiele rodzin otrzymało tam nowe mieszkania o wysokim standardzie.
Wielkim sukcesem okazało się także utworzenie komunikacji gminnej. Cztery regularne linie autobusowe zapewniają połączenie każdej miejscowości w gminie z Kobierzycami i Wrocławiem.
- Bardzo ważny jest dla nas także sport, dlatego również na ten cel nie żałujemy pieniędzy - dodaje Ryszard Pacholik. - Mamy już pięć boisk wielofunkcyjnych, a obecnie trwa budowa nowoczesnej hali sportowo- widowiskowej w Kobierzycach.
Największym projektem realizowanym teraz w gminie jest rewaloryzacja miejscowości Kobierzyce. Jej celem jest uporządkowanie przestrzenne miejscowości nadające jej jednolitą tożsamość wizualną. Powstaje komfortowa przestrzeń o bogatym wyposażeniu i czytelnym układzie.

Edukacja
Coraz bardziej widoczne są również starania samorządu o najwyższy poziom edukacji w gminie.
- Chcemy, by obecna zamożność Kobierzyc stanowiła mocny fundament nie tylko dla obecnych mieszkańców, ale także dla przyszłych pokoleń - mówi Ryszard Pacholik. - Dlatego też przykładamy wielką wagę do edukacji.
W ostatnich latach wybudowano dwie nowoczesne szkoły w Kobierzycach i Bielanach Wrocławskich, a pozostałe szkoły i przedszkola gruntownie odremontowano. Szkoły wyposażone są w pracownie informatyczne, sale gimnastyczne, siłownie oraz starannie dobraną kadrę nauczycielską. Zapewnia to wysoki poziom nauczania i doskonałe warunki do zdobywania wiedzy.
- Na terenie naszej gminy działają świetlice profilaktyczne, które oprócz pomocy w nauce i w rozwijania zainteresowań, pomagają dzieciom w trudnych sytuacji życiowych - mówi Ryszard Pacholik. -. Jedną z inicjatyw skierowanych do młodych mieszkańców jest Program Stypendialny Gminy Kobierzyce.
Wyłania on najzdolniejszych uczniów oraz wspiera ich rozwój. Stypendium przyznawane jest na okres jednego roku szkolnego za wybitne osiągnięcia w szkole i poza nią, w dziedzinie nauki, sztuki lub sportu.

Czy wiesz, że…
Tylko w tym roku Gmina Kobierzyce:
• została uhonorowana nagrodą główną konkursu „ Gmina Fair Play” 2010 w kategorii „gmin wiejskich wielofunkcyjnych”.
• dostała tytuł „Złota Jedynka”- nagrodę dla najlepszej gminy na Dolnym Śląsku, w konkursie organizowanym przez Gazetą Wyborczą Wrocław
• otrzymała tytuł „Grunt na medal 2010”
• Ryszard Pacholik Wójt Gminy Kobierzyce w rankingu „Sukces mijającej kadencji 2006-2010” zajął II miejsce w kategorii gminy wiejskie publikowanym w piśmie samorządu terytorialnego „Wspólnota”
• zajęła 3 miejsce w kategorii gmin wiejskich, w rankingu „Wydatki samorządów na infrastrukturę” publikowanym w piśmie samorządu terytorialnego „Wspólnota”
• zajęła 7 miejsce w rankingu „Najzamożniejsze samorządy” pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”, w kategorii gminy wiejskie

Gmina Kobierzyce leży w województwie dolnośląskim, usytuowanym w południowo – zachodniej części Polski. W jej skład wchodzą 33 wsie, w których zamieszkuje ponad 15,5 tysięcy mieszkańców.
Atuty Gminy Kobierzyce to położenie wzdłuż drogi krajowej nr 35 (Wrocław - Jelenia Góra - Praga) i nr 8 (Warszawa - Wrocław - Kudowa Zdrój - Wiedeń), w pobliżu skrzyżowania autostrady A-4 (Berlin - Wrocław - Gliwice - Kraków) przy tzw. „Węźle Bielańskim”. Niezwykle ważna jest także położenie w aglomeracji wrocławskiej oraz bliskość do granicy czeskiej i niemieckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto