Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bukowina. Zapusty w szkole w Bukowinie

źródło: UG Cewice
Zapusty w Bukownie
Zapusty w Bukownie fot.M.Kapela
Bukowina. Zapusty. W ostatnią niedzielę karnawału nie brakowało doskonałej zabawy

Bukowina. Zapusty. W ostatnią niedzielę karnawału, 15.02.2015 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bukowinie odbyły się Bukowińskie Zapusty czyli inaczej – wspaniałe święto muzyki, śpiewu, poezji, żartów w języku kaszubskim i jakże smacznych regionalnych potraw – szczególnie pączków i chrustów.

Czytaj również:Bezpłatny mammobus w Cewicach i Nowej Wsi

Uroczystość ta wpisuje się powoli w tradycję miejscowości, aby raz w roku móc wyrazić wdzięczność wszystkim wspierającym Stowarzyszenie „Rozwój Bukowiny”, które prowadzi Zespół Szkolno- Przedszkolny w Bukowinie.

Czytaj również:Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Koncertu wysłuchali licznie zgromadzeni mieszkańcy Bukowiny oraz zaproszeni goście, między innymi samorządowcy z gminy Cewice i Powiatu Lęborskiego, a także senator Kazimierz Kleina - przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. Program artystyczny pod dyrekcją Huberta Szczypiorskiego wykonał Chór Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Bukowiny i Chór Gminy Cewice przy akompaniamencie Symfoników Gdańskich. Znane utwory polskie z lat międzywojennych przeplatały się z utworami kaszubskimi, a także z muzyką Straussa, Chopina, Brahmsa, Kabalewskiego i Lehara. Już kolejny raz koncert urozmaicił Tomasz Fopke – wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego i jednocześnie dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Wejherowie - śpiewając znane przeboje światowe w języku kaszubskim, takie jak: „Zawsze niech będzie słońce” czy „Santa Lucia”. Tomasz Fopke recytował też wiersze Jana Brzechwy, przetłumaczone na język kaszubski, w formie konkursu dla publiczności. Radosna atmosfera udzieliła się również widowni, która śpiewała razem z artystami w języku polskim i kaszubskim. Zupełną nowością dla uczestników Bukowińskich Zapustów było wykonanie przez Andrzeja Szczypiorskiego utworu „Galop komediantów” na mało znanym instrumencie - marimbie. W przerwie zaproszono gości na swojski chleb, który można było skosztować ze smalcem, pasztetem lub z kaszubskim „zylcem” oraz na tradycyjne pączki, faworki i chrusty – domowe wypieki gospodyń z Bukowiny. Na zakończenie prezes Stowarzyszenia – Andrzej Cyman, w imieniu dzieci uczęszczających do placówki oraz ich rodziców, podziękował wszystkim sponsorom, firmom współpracującym, a także przedstawicielom władz za okazane serce, życzliwość oraz wsparcie materialne. Słowa wdzięczności i uznania wyraził również wobec wszystkich osób, które przyczyniły się do organizacji uroczystości – szczególnie dla całego grona pedagogicznego oraz gospodyń z Bukowiny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto