18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Kacper z Lęborka wyśledził masonów w mieście

Edyta Litwiniuk
Autor podpisujący się jako "Kacper z Lęborka" wyśledził w mieście masonów. W jednym z budynków przy ulicy Stryjewskiego mieli się spotykać. Kacper twierdzi, że wywarli ogromny wpływ na rozwój miasta. Lokalni historycy są sceptyczni

Tajemnicza loża masońska w Lęborku? Czemu nie. Autor, podpisujący się jako "Kacper z Lęborka" wyśledził jej losy i nazwiska osób, które miały do niej należeć. Na podstawie swoich informacji napisał artykuł do czasopisma współczesnej masonerii "Wolnomularza Polskiego". A wszystko zaczęło się... od Tczewa.

Tydzień kultury chrześcijańskiej

Kacper śledzi masonów

"Kacper z Lęborka" zapowiada, że pragnie zostać anonimowy. Kontaktuje się z nami tylko przez maila. Pisze: "Nie chcę rozgłosu". Prosi: "Napiszcie o jednym z budynków znajdujących się na ul. Stryjewskiego w Lęborku. Kiedyś mieściła się tam siedziba lęborskiej loży masońskiej. Teraz jest bardzo zaniedbany. Nie powinno tak być".

Dzień nauczyciela w Lęborku (foto)

Ulica Stryjewskiego jest popularnie nazywana Trójkątem Bermudzkim. Choć coraz więcej tam zwyczajnych mieszkańców, nadal pokutuje przekonanie, że lepiej się tam nie zapuszczać. Kiedyś tak nie było. W jednym z budynków na tej ulicy mieszkał popularny poeta Mieczysław Stryjewski.
Konkurs literacki imienia Stryjewskiego organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku. A sam budynek... niszczeje. Kacper boi się, że taki sam los spotka ten, który jego zdaniem był siedzibą masonerii. Ale zacznijmy od początku tej niezwykłej historii...

Szlak śladami masonów
- Jakiś czas temu widziałem w pobliżu Tczewa reklamę promującą miasto pt. "Śladami tczewskich masonów" - pisze Kacper z Lęborka. - Wówczas pomyślałem, dlaczego w Lęborku nikt na to nie wpadł. Przecież aż się o to prosi, bo brak tu atrakcji turystycznych - przekonuje. Zaczął szukać śladów masonów w Lęborku. Nie było łatwo. Ale Kacper wyśledził. Cyrkiel i węgielnicę na jednym z budynków. Ze znalezieniem źródeł pisanych było już dużo gorzej.

Napad z bronią w Lęborku

- Było bardzo trudno - mówi Kacper. - Tym bardziej że np. w lęborskim muzeum nie było nawet wzmianki o masonach. Mam tu na myśli wszystkie biuletyny historyczne i książki tam dostępne - pisze.

Więcej przeczytasz w weekendowym wydaniu Dziennika Bałtyckiego

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto