Wybierz region

Wybierz miasto

  Wielkie serce pana Mirosława

  Autor: Maria Sowisło

  2003-11-19, Aktualizacja: 2004-12-18 17:13

  Nietypowy sklep można znalezć w Łęgu w gminie Czersk. Każdego ranka, od poniedziałku do piątku, słychać w nim gwar dzieci, które zaglądają tu w drodze do szkoły.

  Nietypowy sklep można znalezć w Łęgu w gminie Czersk. Każdego ranka, od poniedziałku do piątku, słychać w nim gwar dzieci, które zaglądają tu w drodze do szkoły.


  W sklepie czekają bowiem na nie bułki z wędliną i serem. Każdy uczeń, który nie zabiera z domu do szkoły śniadania, dostaje je za darmo od Mirosława Fleminga, właściciela sklepu.


  - Wstaję rano o 5.30, żeby przygotować bułki - mówi pan Mirek. - Codziennie "schodzi" od 15 do 20 sztuk. Musimy sobie pomagać, takie teraz mamy czasy.


  Na ladzie, obok kasy, stoi puszka po kawie, do której każdy, kto ma na to ochotę, wrzuca resztę pieniędzy z zakupów. Pan Mirosław przeznacza je właśnie na zakup bułek dla uczniów.


  - Na tę puszkę namówili mnie koledzy - opowiada Mirosław Fleming. - Czasami starczy z niej pieniędzy na bułki, a czasami nie. To jednak nie jest ważne, czy się dołoży do tego 10 czy 20 złotych. Uśmiech dziecka i jego pełen brzuszek jest wystarczającą nagrodą.


  Zdarza się, że maluchy podczas przerwy w lekcjach, zaglądają do sklepu ponownie. Sprawdzają, czy aby nie została jeszcze jakaś bułka. Jeśli już ich nie ma, pan Mirosław bez wahania zabiera się za robienie drugiego śniadania.


  W swojej działaności mężczyzna nie widzi niczego nadzwyczajnego. Podkreśla, że z jego pomocy korzystają głównie dzieci z biednych wielodzietnych rodzin, których w okolicy nie brakuje.

  Sonda

  Czy społeczeństwo powinno wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

  • - Tak, chociaż takie rzeczy powinno zabezpieczać państwo z naszych podatków (41%)
  • - Nie, jest to jeszcze jeden sposób wyciągania pieniędzy od i tak biednych ludzi. (29%)
  • - Tak, tylko w ten sposób można kupić specjalistyczny sprzęt medyczny ratujący niemowlęta i dzieci (29%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.