Wybierz region

Wybierz miasto

  Pompy dla małych cukrzyków

  Autor: Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  2003-11-13, Aktualizacja: 2004-12-18 17:18

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sfinansuje zakup pomp insulinowych dla małych cukrzyków z woj. pomorskiego. Warunek - rodzice muszą do końca listopada wysłać do Jerzego Owsiaka list z prośbą i zaświadczeniem ...

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sfinansuje zakup pomp insulinowych dla małych cukrzyków z woj. pomorskiego. Warunek - rodzice muszą do końca listopada wysłać do Jerzego Owsiaka list z prośbą i zaświadczeniem lekarskim.


  - Do tej pory Orkiestra kupiła 50 takich pomp dla małych cukrzyków z Pomorskiego - mówi Hanna Zych-Cisoń, przewodnicząca gdańskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - Jerzy Owsiak przekazywał je oddziałom pediatrycznym, lekarze wypożyczali je swoim pacjentom. Teraz Owsiak chce kupować pompy dla każdego dziecka do dziesiątego roku życia indywidualnie.


  Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie. Wewnątrz znajduje się zbiorniczek na insulinę. W odróżnieniu od strzykawki pompa dostarcza insulinę przez 24 godziny na dobę przez cieniutką, niewiele grubszą od włosa, plastikową rurkę. Takich pomp insulinowych potrzebuje ponad 80 proc. małych pacjentów


  W woj. pomorskiem mieszka ok. 800 dzieci z wykrytą cukrzycą. Liczba nowych zachorowań rośnie w zastraszającym tempie. W ciągu kilkunastu lat liczba małych cukrzyków zwiększyła się dwunastokrotnie! Co miesiąc lekarze diagnozują tę chorobę u kilkunastu dzieci.


  Jedna pompa kosztuje 15 tys. zł. Mało których rodziców stać na tak drogi zakup. Szukają więc pomocy w organizacjach charytatywnych.

  Sonda

  Czy społeczeństwo powinno wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

  • - Tak, chociaż takie rzeczy powinno zabezpieczać państwo z naszych podatków (41%)
  • - Nie, jest to jeszcze jeden sposób wyciągania pieniędzy od i tak biednych ludzi. (29%)
  • - Tak, tylko w ten sposób można kupić specjalistyczny sprzęt medyczny ratujący niemowlęta i dzieci (29%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.