Lębork. Związek Ukraińców nareszcie na swoim

Autor: rak

2006-03-03, Aktualizacja: 2006-03-03 18:40 źródło: Naszemiasto.pl

Lęborski oddział Związku Ukrainców w Polsce w ubiegłą sobotę otworzył swoją siedzibę. W ten sposób zakończyła się jego wieloletnia tułaczka w poszukiwaniu ,domiłki", tak bowiem nazywa się własny dom po ukraińsku.

Lęborski oddział Związku Ukrainców w Polsce w ubiegłą sobotę otworzył swoją siedzibę. W ten sposób zakończyła się jego wieloletnia tułaczka w poszukiwaniu ,domiłki", tak bowiem nazywa się własny dom po ukraińsku. Związkowcy trafili do dawnego biurowca ABB, w którym mieści się już kilkanaście organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.- Nasz oddział skupia ponad 50 osób - mówi Renata Romanko z klubu. - Są to zarówno osoby, które przybyły na te tereny po roku 1947, po Akcji Wisła, jak i osoby, które przeprowadzały się na ziemię lęborską na przykład kilka lat temu.W powiecie lęborskim jest przynajmniej kilka tysięcy Ukraińców, którzy wpisali się już w historię naszej ziemi. Nigdy jednak nie mieli okazji, by prężnie działać, ponieważ brakowało im miejsca, w którym mogliby się spotykać i integrować. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat często zmieniali lokale, ostatnie pięć lat klub korzystał z uprzejmości Macieja Barańskiego, dyrektora Gimnazjum nr 1.


- Na otwarcie zaprosiliśmy samorządowców, konsula generalnego Ukrainy, przedstawicieli klubów ukraińskich z województwa, przyjaznych nam Kaszubów oraz przedstawicieli innych mniejszości narodowych - dodaje Romanko. - Wkład w powstanie klubu ma bardzo wielu naszych członków, którym chciałabym gorąco podziękować.


Klub organizuje darmowe nauczanie języka ukraińskiego i religii. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.30 i soboty o godz. 9.
Więcej na temat: 

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.